Dolny ŚląskNa straży Europejskiego Zielonego Ładu w transporcie

Powódź na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jak działa transport publiczny, gdzie można dojechać?

Powódź w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim wprowadziła sporo zmian w transporcie publicznym, zarówno kolejowym, jak i autobusowym.

W ramach projektu „Na straży Europejskiego Zielonego Ładu w transporcie” prowadzonego przez Towarzystwo Benderowskie współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities” opisujemy zmiany w transporcie (aktualne na 17 września o godz. 15).

Powódź i transport. Gdzie nie kursują Koleje Dolnośląskie?

Linia Kłodzko – Stronie Śląskie nie zostanie przywrócona w najbliższym czasie. Nie ma możliwości dojazdu do tej miejscowości w sposób gwarantujący podróżnym bezpieczną podróż. Również linia Kłodzko – Międzylesie i Kłodzko – Kudowa-Zdrój nie gwarantują na daną chwilę możliwości przywrócenia połączeń w formie gwarantującej pasażerom bezpieczną podróż.

W przypadku potrzeby podróży transgranicznej pomiędzy Czechami a Polską (lub odwrotnie) możliwe jest skorzystanie z połączeń realizowanych przez stacje Zgorzelec – Goerlitz – Zittau – Liberec.

Połączenia Kolei Dolnośląskich

Linia Kamieniec Ząbkowicki – Kłodzko  jest najbliższa przywróceniu. Uruchomiono autobusową komunikację zastępczą na odcinku Strzelin – Ziębice do Kamieńca Ząbkowickiego.

Nieczynna jest linia Wałbrzych Główny-Kłodzko Główne bez komunikacji zastępczej. Stacja Kłodzko Główne jest wyłączona z ruchu kolejowego. Trwają intensywne prace do jej przywrócenia przez zarządcę infrastruktury. Na daną chwilę odcinek jest wysoce trudny do przywrócenia do ruchu również poprzez plany obiegowe.

Nieczynna jest również linia Świdnica Miasto – Jedlina Zdrój. Do Jedliny-Zdrój i Jugowic można dojechać linią 5 uruchamianą przez Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.

Pracownicy Kolei Dolnośląskich z powiatów kłodzkiego oraz karkonoskiego i miasta Jelenia Góra w sporej grupie walczą ze skutkami powodzi na miejscu. Jak podkreślają kolejarze, projektowanie obiegów drużyn trakcyjnych i handlowych jest w obecnej sytuacji wysoce utrudnione na całej sieci.

Czytaj też: Jakub Nowotarski: Europejski Zielony Ład w transporcie to mocne stawianie na transport publiczny

Transport publiczny i powódź. Polregio i PKP Intercity

Utrudnienia czekają również pasażerów Polregio w województwie opolskim. Od godziny 11:30 pociągi na trasie Opole – Nysa – Opole pojadą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Pociągi odwołane są na liniach Nysa-Brzeg i Nysa-Kędzierzyn-Koźle bez komunikacji zastępczej.

Na Dolnym Śląsku został wstrzymany ruch pociągów  PKP Intercity na odcinkach: Kłodzko Miasto – Strzelin oraz Jelenia Góra – Kędzierzyn-Koźle. Nie kursuje zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Kłodzko Miasto – Strzelin.

Pociągi Sudety i Szczeliniec PKP Intercity zostały odwołane na odcinku Jelenia Góra – Kędzierzyn Koźle, nie będzie organizowana zastępcza komunikacja autobusowa

W dniu 17.09.2024 roku pociąg EIP nr 6102/3 relacji Jelenia Góra – Warszawa Wschodnia, kursuje w tylko do stacji Wrocław Główny. Na odcinku Jelenia Góra – Wrocław Główny przejazd podróżnych jest możliwy pociągiem KD nr 69266.

Również pociągi jadące z Polski do Czech przez województwo śląskie są skrócon. Obecnie dla połączeń z Warszawy ostatnią stacją zatrzymania jest Rybnik, Racibórz oraz Kędzierzyn Koźle , a dla połączeń z Przemyśla Głównego i Krakowa Głównego ostatnia stacja zatrzymania to miejscowość Czechowice – Dziedzice. Z powodu intensywnych opadów deszczu nie ma możliwości uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej do Czech.

Odwołany został pociąg Danubius Wrocław Główny – Wien Hbf oraz pociąg Wien Hbf -Katowice, pociąg Porta Moravica z Przemyśla został skrócony do Krakowa, pociąg Roztocze z Lublina został skrócony do Katowic.

Czytaj też: Transport we Wrocławiu ma szanse być lepszy. Uwagi aktywistów uwzględnione m.in. w sprawie tramwajów i kolei miejskiej

Transport publiczny i powódź. Autobusy

Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu poinformował, że linia nr 2 Obsłuży Boguszów-Gorce oprócz Starego Lesieńca, a linia 12 dojedzie tylko do skrzyżowania w Rybnicy Leśnej

Związek Powiatowo-Gminny Sowiogórskie Autobusy informuje, że zawieszone jest kursowanie linii nr 7 – Dzierżoniów – Nowizna – Mościsko – Dzierżoniów w dalszym ciągu nie kursuje.

Wszystkie przewozy autobusowe Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej zostaną przywrócone od środy, 18 września.

PKS Kłodzko od środy, 18 września, wznawia kursy na trasie Kłodzko-Nowa Ruda, Kłodzko-Radków oraz Kłodzko-Bystrzyca przez Polanicę-Zdrój. Odjazd autobusów z Kłodzka zaplanowano z przystanku BZ WBK Kłodzko. Będzie to pierwsza możliwość dojazdu transportem publicznym do Bystrzycy Kłodzkiej.

MPK Świdnica informuje, że linia 30 do Lubachowa (tama) z objazdem w Bystrzycy Dolnej, górą do Burkatowa przejezdna. Od godz. 12:30 we wtorek kursy ze Świdnicy zostały przywrócone.

Autobus PKS Kłodzko

Nadal nie będzie dojazdu do Stronia Śląskiego i Międzygórza.

Polbus PKS poinformował, że do odwołania autobusy linii 512 i 522 jadą objazdem przez Garncarsko, Wojnarowice. Z wyjątkiem Rogowa Sobóckiego obsługiwane są wszystkie przystanki. W samym Rogowie kierowcy zatrzymują się wyłącznie na przystanku Rogów Sobócki, ul. Wrocławska 3.

Czytaj też: Tramwaj w ul. Gajowickiej. Musi powstać od razu przy przebudowie, bez „przejściowego” buspasa


Projekt „Na straży Europejskiego Zielonego Ładu w transporcie” współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Projekt realizuje Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Akcja Miasto. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz