FelietonyPolecamy

Przemek Filar – podsumowanie tygodnia we Wrocławiu #3.

Wrocław – podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia, autor: Przemysław Filar, założyciel i prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

1. NAJWAŻNIEJSZY POST tygodnia, zamiast mojego komentarza:
2. Toższamość Wrocławskich – jakie są koszty „bezpłatnego parkowania:.
Solpol fotopolska NeoEZN.eu
SolPol na Świdnickiej. Źródło: fotopolska.eu, autor: Neo[EZN].
3. Poznań i Kraków wydają na MPK 100-130 mln więcej, więc jak nas nie stać?
„– Takie podwyżki w MPK nie są możliwe do zrealizowania – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Jolanta Szczepańska, prezes MPK Wrocław. – Mieszkańców Wrocławia zwyczajnie nie stać na takie koszty MPK. A to do ich kieszeni trzeba by sięgnąć poprzez budżet miasta, bo w kasie MPK nie ma takich pieniędzy.”
4. Od dawna czekamy na„– Dawna hala postojowa zostanie przeznaczona do zabezpieczenia i ochrony przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, a także do ekspozycji i udostępniania zabytkowego taboru tramwajowego – w części sprawnego technicznie i dedykowanego do przejazdów okazjonalnych i przewozów turystycznych – tłumaczą urzędnicy.
Projekt przewiduje też renowację i udostępnienie zwiedzającym części kolekcji zabytkowego taboru – wagonów silnikowych, doczepnych, gospodarczych i urządzeń technicznych oraz autobusów.”
 
5. Co dalej z działaniami antysmogowymi?
„Co Kraków zrobił po wprowadzeniu uchwały antysmogowej? Tam już od 2019 r. nie będzie można stosować węgla czy drewna do ogrzewania.
– Krakowski magistrat wprowadził program, warty dziesiątki milionów złotych, dzięki któremu mieszkańcy mogą wymienić stare palenisko na ogrzewanie gazowe czy podłączyć się do miejskiej elektrociepłowni. W ubiegłym roku złożono blisko siedem tysięcy wniosków. Oprócz tego najubożsi mieszkańcy mogą otrzymać dopłatę, która pokrywa wzrost kosztów ogrzewania po zmianie źródła ciepła. Bez wprowadzenia zakazu taka szeroka wymiana pieców byłaby niemożliwa, bo mieszkańcy nie mieliby motywacji.”
6. Czy polskie miasta zarządzane są z peryferii?
Dr Paweł Kubicki: „W książce, którą napisałem, stawiam tezę, że polskie miasta budowane i zarządzane są nie z perspektywy centrum, lecz z przedmieść. W ostatnich 20 latach mieszkańcy większości miast wyprowadzali się poza ich granice. Dotyczy to zwłaszcza klasy średniej, z której rekrutują się elity zarządzające miastami. Większość decydentów ma domy pod miastem i do pracy dojeżdża samochodem… Bo tak naprawdę to dziś nasze miasta znajdują się raczej na tym etapie, na jakim znajdowała się Kopenhaga, kiedy Gehl pisał „Życie między budynkami”, czyli na początku lat 70. XX wieku.”
7. Niektórzy mówią, że stare kamienice to ruiny do wyburzenia. Więc warto zobaczyć zdjęcie zrujnowanej kamienicy z Kurkowej 40-42 i obecne po remoncie…:
Kurkowa 40-42 po remoncie
Wyremontowana kamienica Kurkowa 40-42. Fot. Alsen Strasse z Forum Wieżowców.

Więcej na: https://www.facebook.com/TUMWro/posts/1418613234871169

8.  W czerwcu wreszcie przetarg na WKS Śląsk Wrocław!
 
9. Chcecie wiedzieć, dlaczego kierowcy we Wrocławiu parkują bez zważania na przepisy? Bo władze Wrocławia oszczędzają na strażnikach, równocześnie dofinansowując WKS!
„- W tej chwili brakuje 43 funkcjonariuszy – mówi komendant Słysz. Wszystkiemu winne są niskie zarobki. Strażnik, który zaczyna swoją służbę, może liczyć na 2160 zł brutto, co daje „na rękę” nieco ponad 1500 zł.”

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie