Chcą przywrócić świetność Hotelowi Grand

Po dwóch latach projektowania firma Rafin przystępuje do prac w Hotelu Grand, u zbiegu ulic Kołłątaja i Piłsudskiego. Wbrew współczesnym tendencjom w konserwacji zabytków, budynek zostanie właściwie odbudowany w przedwojennej formie.

Hotel Grand, przed wojną Hotel du Nord, był architektoniczną perełką ul. Piłsudskiego (dawnej Ogrodowej). Wraz z Hotelem Piast (dawniej Kronprinz) tworzył bramę do miasta, dzięki zwieńczającej narożnik wieży. Po II wojnie światowej obiekt podupadł – ściany zostały ogołocone z detali, dach prowizorycznie odbudowano. Jeszcze kilka lat temu budynkowi groziło wyburzenie. Nikt pewnie by po nim nie płakał – w końcu przypominał raczej ruinę w sercu miasta, niż elegancki historyczny obiekt.

– Rewitalizacja takiego budynku to nie tylko koszt, ale i wzrost wartości. Chcemy przywrócić świetność ulicy Piłsudskiego. Po Hotelu Europejskim i Piast przyszedł czas na największy projekt – przygotowany ze szczególnym pietyzmem Hotel Grand – tłumaczy decyzję spółki Rafin jej prezes, Paweł Rojek.

Hotel Piast i Grand obecnie
Hotel Piast i Grand obecnie
Tak ma wyglądać zbieg ulic Kołłątaja i Piłsudskiego
Tak ma wyglądać zbieg ulic Kołłątaja i Piłsudskiego

Po analizie archiwalnej dokumentacji postanowiono o odtworzeniu historycznej bryły obiektu i kształtu detalu architektonicznego. Elewacjom przywrócony zostanie przedwojenny wygląd, zaś w środku budynek zostanie powiększony (kosztem nieco mniejszego patio), by mógł spełniać współczesne normy (m.in. przeciwpożarowe). Wnętrza w większości zostaną zaaranżowane współcześnie (z oryginalnego wystroju praktycznie nic się nie zachowało). Od ul. Piłsudskiego znajdzie się główne wejście i duże lobby (wielokrotnie większe niż historyczne), boczne zaś od ul. Gwarnej.

W tym miejscu od ul. Piłsudskiego będzie znajdowało się lobby
W tym miejscu od ul. Piłsudskiego będzie znajdowało się lobby
Hotelowe lobby - od ul. Piłsudskiego i od Gwarnej
Hotelowe lobby – od ul. Piłsudskiego i od Gwarnej

By możliwa była przebudowa Hotelu Grand, wyburzona zostanie kamienica przy ul. Gwarnej 21 – to z tego miejsca będzie obsługiwana budowa. Dzięki temu ruch pieszych, samochodów i komunikacji zbiorowej będzie odbywał się normalnie na ul. Piłsudskiego i Kołłątaja przez cały okres trwania inwestycji (tj. ok. 35 miesięcy). Po przeprowadzeniu wszystkich prac w Grandzie nastąpi odbudowa tej kamienicy (będą mieścić się w niej apartamenty, a na poziomie parteru będzie wjazd do garażu podziemnego, na 34 pojazdy).

Widok na zbieg ulic Gwarnej I Piłsudskiego, po prawej odbudowana kamienica
Widok na zbieg ulic Gwarnej I Piłsudskiego, po prawej odbudowana kamienica

– W tej sytuacji mamy do czynienia z zasadą „cel uświęca środki”. Budynek przy Gwarnej 21 pozbawiony jest historycznych detali. Konserwator zgodziła się, że w takiej sytuacji chronienie substancji, tj. ścian z cegły, ma mniejszą wartość niż rewitalizacja Hotelu Grand – tłumaczy Grzegorz Górka, główny projektant z wrocławskiej pracowni GRe:G architekci.

Na poziomie parteru patio będzie zabudowane; na zdjęciu obecny stan
Na poziomie parteru patio będzie zabudowane; na zdjęciu obecny stan

Rewitalizowany Hotel Grand będzie miał 172 pokoje (jednoosobowe, dwuosobowe i apartamenty) i dwie restauracje, w tym jedną na ostatniej kondygnacji, z dużymi przeszkleniami i widokiem na Dworzec Wrocław Główny (tzw. SkyBar). W obiekcie znajdzie się też centrum SPA oraz konferencyjne – przestrzeń na parterze będzie miała 271 mkw, ale dzięki ścianom mobilnym będzie można podzielić ją na kilka mniejszych sal. Nowy Hotel Grand będzie obiektem czterogwiazdkowym.

Od ul. Kołłątaja ma być restauracja i sala śniadaniowa
Od ul. Kołłątaja ma być restauracja i sala śniadaniowa
Wnętrza hotelu
Wnętrza hotelu

Remont i gruntowna modernizacja Hotelu Grand jest kolejnym, trzecim przedsięwzięciem spółki Rafin, polegającym na odrestaurowaniu i dostosowaniu do współczesnych wymogów historycznych hoteli Wrocławia. W latach ubiegłych był to Hotel Europejski i Hotel Piast – wszystkie przy ul. Piłsudskiego. W planach spółki są przedsięwzięcia zmierzające do modernizacji Hotelu Polonia (również ul. Piłsudskiego) oraz Hotelu Lothus przy ul. Wita Stwosza.

Prezentacja programu PowerPoint

Przemysław Filar, prezes i założyciel Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia:

Hotel Grand symbolicznie zamknie najważniejszy pierwszy etap przywracania świetności ul. Piłsudskiego, wracając do punktu wyjścia: wszystko zaczęło się od remontu Dworca naprzeciwko niego. Na pewno cieszy przebudowa, choć miejscami kontrowersyjna: okna na dachu od strony dworca, które pozwolą podziwiać go z restauracji, zburzenie i odbudowa mniej wartościowej kamienicy od Gwarnej, która pozwoli na sprawne przeprowadzenie całej operacji.


Wizualizacje: Rafin/GRe:G architekci

Zdjęcia: Aleksandra Zienkiewicz