KomunikacjaNewsyPolecamy

Nasze uwagi do projektu Planu Transportowego Wrocławia

Zaprezentowany kilka tygodni temu Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego Wrocławia (powszechnie znany jako Plan Transportowy) wywołał mnóstwo kontrowersji. Dlatego zdecydowaliśmy się złożyć szereg uwag do tego dokumentu do Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Eksperci nie zostawili suchej nitki na projekcie Planu Transportowego. W komentarzach w dyskusji na temat zapisów w tym dokumencie słychać najczęściej, że jest on niepełny, oparty na nieaktualnych danych i wiele jego zapisów de facto oznacza, że komunikacja miejska we Wrocławiu będzie stopniowo zwijana. Krytycznie na temat Planu Transportu wypowiedziało się nawet MPK Wrocław, co jest szalenie ważnym głosem w debacie publicznej w tej sprawie. Miejski przewoźnik stwierdził m.in., że planowana za kilka lat liczba autobusów, którą będzie dysponował w swoim taborze, nie wystarczy do obsłużenia wszystkich linii.

Mało tego – w planie przewidziano zakup 143 nowych tramwajów dla Wrocławia. Gdzie pomieścić, skoro w istniejących obecnie zajezdniach tramwajowych miejsca jest “na styk”, a miasto nie planuje budowy nowych? Jeśli zaś nie powstanie nowa zajezdnia, wówczas w rachubę wchodzi jedynie stopniowa wymiana taboru tramwajowego na nowszy. Ale jak za kilka obsłużyć nowe linie tramwajowe i nie likwidować połączeń, mając do dyspozycji liczbę wozów z grubsza podobną do tej, którą MPK Wrocław dysponuje obecnie? Na te pytania Plan Transportowy nie odpowiada, choć bez wątpienia powinien. A otwartych pytań, które wynikają z lektury tego dokumentu, jest mnóstwo.

Plan Transportowy ma mnóstwo wad. O niektórych z nich pisaliśmy już wcześniej na naszych łamach. Teraz prezentujemy kompleksowy zbiór wniosków, uwag i sugestii, w ramach trwających konsultacji społecznych tego dokumentu.

Nie ma w planie żadnych konkretnych propozycji dla miasta (np. w zakresie zmian w układzie linii, nowych pasów autobusowych, czy też zmian w sygnalizacji świetlnej), a tylko zbiór pobożnych życzeń, które wrocławianom znane są już np. z Wrocławskiej Polityki Mobilności. Opracowanie zdecydowanie nie jest warte 135 tys. zł, które Wrocław ma przeznaczyć na to zamówienie i uważamy, że Urząd Miejski powinien ten dokument odrzucić, jako niespełniający podstawowych kryteriów rzetelności i poprawności.

Nasze uwagi, które przygotowaliśmy do wrocławskiego Planu Transportu, złożyły się na bardzo obszerny dokument. Dlatego zdecydowaliśmy się udostępnić go w całości. Znajdziecie je w linku poniżej.

Uwagi Towarzystwa Towarzystwa Benderowskiego i TUMW do Planu Transportowego Wrocławia: PRZECZYTAJ

Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***
Na zdjęciu: Plan Transportowy Wrocławia w zaproponowanym kształcie poprowadzi miejską komunikację w złym kierunku (fot. fotopolska.eu, Wikipedia/ CC BY-SA 3.0).

Licencja Creative Commons Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.