Bystrzyca Kłodzka uwzględni wniosek strażników. Więcej autobusów do Międzygórza od 2026 r., mniejsze wykluczenie
Inicjatywę „Linia 241. Na straży transportu publicznego na Dolnym Śląsku” wspiera Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców. Projekt realizuje Towarzystwo Benderowskie. Treść dostępna na licencji CC BY-NC-SA 4.0.
Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Ludwiki i Henryka Wujców Towarzystwo Benderowskie kontynuuje trwające od lat działania strażnicze w dziedzinie transportu publicznego i rowerowego na Dolnym Śląsku.
Wniosek działaczy TB dotyczył stworzenia wieczornego kursu linii 90 do Międzygórza w gminie Bystrzyca Kłodzka (powiat kłodzki).
Czytaj też: Cezary Grochowski radzi strażnikom: Jak sprawić, żeby rowery i kolej były lepiej powiązane w regionie?
Międzygórze – perełka turystyki
Międzygórze to malowniczo położona miejscowość u stóp Masywu Śnieżnika. Wieś zachwyca alpejskim charakterem zabudowy, górskim klimatem i niezwykłą przyrodą. Otoczona lasami i szlakami turystycznymi przyciąga miłośników wędrówek, zwłaszcza tych, którzy zmierzają na Śnieżnik: jeden z najwyższych szczytów Sudetów.
W Międzygórze znajdują się także atrakcje takie jak Wodospad Wilczki, jedna z najwyższych kaskad w regionie, oraz ogród bajek, który urzeka dzieci i dorosłych. Wieś zachowała swój unikalny klimat uzdrowiskowej miejscowości z przełomu XIX i XX wieku, oferując odpoczynek w ciszy, blisko natury i z dala od komercyjnego zgiełku.
Charakterystyczną zabudowę Międzygórza tworzą drewniane domy w stylu tyrolskim, ozdobione misternymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonami i dekoracyjnymi balustradami. Istotnym zabytkiem jest też drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca.
We wsi mieszka 500 mieszkańców, którzy potrzebują dotarcia do siedziby gminy, powiatu czy województwa.
Czytaj też: Rowery elektryczne będą mogły być dofinansowane z nowego funduszu. To wzmocni Zielony Ład
Dlaczego lepszy transport do Międzygórza?
Jak podkreślają działacze TB, tworzenie kursów linii 90 do Międzygórza było słuszną decyzją. Jednakże problematyczny jest fakt, że nie istnieją żadne kursy wieczorne.
Mieszkańcy Międzygórza, zwłaszcza osoby pracujące lub uczące się w innych miejscowościach, często wracają do domu późnym popołudniem lub wieczorem. Brak kursów wieczornych ogranicza im swobodę powrotu bez konieczności korzystania z samochodu. Jedyną, bardzo kosztowną alternatywą, jest taksówka.

– Międzygórze to miejscowość o dużym potencjale turystycznym. Wieczorne kursy umożliwiłyby turystom swobodne zwiedzanie okolicznych atrakcji i późniejszy powrót. Brak takich połączeń może zniechęcać do odwiedzin lub wymuszać korzystanie z samochodu, co z kolei wpływa na zwiększenie ruchu drogowego i emisji spalin – podkreśla Jeremi Jarosz z TB.
Osoby starsze, młodzież czy osoby bez własnego środka transportu są szczególnie narażone na wykluczenie transportowe. Brak wieczornych połączeń oznacza dla nich ograniczoną możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach towarzyskich czy załatwianiu spraw w późniejszych godzinach, zwłaszcza we Wrocławiu i Kłodzku jako stolicach województwa i powiatu.
Czytaj też: Miłosz Cichuta dla Linii 241: Zmienić prawo, zwalczać wykluczenie transportowe na Dolnym Śląsku
Będzie modernizacja transportu
Na wniosek odpowiedziała zastępczyni burmistrza Ewelina Walczak.
W piśmie poinformowała, że „Gmina Bystrzyca Kłodzka od 2024 roku podjęła się utworzenia kursów autobusowych obejmujących swoim zasięgiem niemal cały jej obszar”.
– Zadanie to było o tyle wymagające, gdyż jest to pierwszy raz kiedy Gmina wystąpiła jako Organizator publicznego transportu publicznego. W związku z tym, że na naszym terytorium funkcjonowali jedynie przewoźnicy powoduje to, że Gmina musi przeprowadzać analizy potrzeb transportowych mieszkańców na bieżąco w oparciu o dane z funkcjonowania transportu zbiorowego. W wyniku tych analiz rozszerzyliśmy ofertę transportową z 9 linii autobusowych w 2024 roku na 11 linii w 2025 roku – odpisała urzędniczka.
Wiceburmistrzyni zapewniła jednak o działaniach na rzecz poprawy transportu.
– Planujemy w dalszym stopniu modernizować naszą ofertę transportową w celu ograniczenia, a finalnie zlikwidowania wykluczenia komunikacyjnego. Zadanie to realizowane jest w oparciu o środki pozyskane z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Jednakże w związku z umową jaka została zawarta między Gminą a Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim nie ma możliwości rozszerzania już przyznanej kwoty dofinansowania.
Więcej kursów będzie zatem zaplanowane od przyszłego roku.
– Sprawia to, że w bieżącym roku Gmina nie może rozpatrzyć państwa podania pozytywnie, jednakże w ramach podejmowanych analiz potrzeb transportowych zostanie ono ujęte na etapie planowania funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego na 2026 roku – odpisała Walczak.
Czytaj też: Powiązać kolej z autobusem. Prawo do transportu publicznego w praktyce
Fot. tytułowe: CC BY-SA 4.0
/