KomunikacjaNewsyPolecamy

Ul. św. Doroty we Wrocławiu powinna być dostępna dla rowerzystów

Poprosiliśmy Wydział Inżynierii Miejskiej we wrocławskim magistracie o wprowadzenie drobnego, ale przydatnego ułatwienia dla rowerzystów w ścisłym centrum Wrocławia. Chodzi o dopuszczenie dla ruchu rowerowego odcinka ul. św. Doroty, od wlotu z ul. Kazimierza Wielkiego.

Obecnie w tym miejscu formalnie dopuszczony jest ruch pieszy. Naszym zdaniem, na tym odcinku ul. św. Doroty zmieszczą się również rowerzyści, bez szkody dla bezpieczeństwa spacerowiczów.

Uważamy, że możliwe jest również dopuszczenie ruchu rowerowego w tamtym miejscu. Nie spowoduje to większych utrudnień dla ruchu pieszego, a liczne przykłady deptaków (ul. Świdnicka, ul. Oławska, ul. Szewska, ul. Kuźnicza) wskazują, że ruch pieszy i rowerowy mogą ze sobą współistnieć. Zastosowanie znaku C13/C16 z poziomą kreską (droga pieszo-rowerowa) spowoduje, że piesi i tak będą mieli pierwszeństwo.

W naszej ocenie, wprowadzenie takiego rozwiązania będzie zgodne z duchem (oraz, rzecz jasna, literą) Wrocławskiej Polityki Mobilności. Zapisano w niej przecież, że system miejskich dróg rowerowych będzie spójny, a dziury w nim stopniowo łatane. Ponadto, otwarcie ul. św. Doroty dla rowerzystów pozwoli utworzyć trasę alternatywną w tej okolicy, która odciąży zatłoczoną o każdej porze dnia ul. Świdnicką.

Nasz wniosek o otworzenie ul. św. Doroty we Wrocławiu dla rowerzystów: PRZECZYTAJ

Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***
Na zdjęciu: wlot w ul. św. Doroty widziany z ul. Kazimierza Wielkiego (screen via Mapy Google).

Licencja Creative Commons Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.