Klimat na Dolny ŚląskKomunikacja

Wybieram kolej. Pytamy urząd marszałkowski o odwołane kursy Polregio

 

Spółka Polregio (należąca w większości pośrednio do Skarbu Państwa, dawniej znana jako Przewozy Regionalne i PKP Przewozy Regionalne) wykonuje na zlecenie województwa dolnośląskiego przewozy kolejowe w komunikacji regionalnej i międzyregionalnej, m.in. na trasach z Wrocławia przez Oleśnicę do Ostrowa Wielkopolskiego i Kluczborka, z Wrocławia do Głogowa i Zielonej Góry czy z Wrocławia do Oławy i Opola. Dodać należy, że w dużej mierze przewozi pasażerów starym taborem, zwłaszcza pociągami EN57.

W lipcu jednak liczne kursy były odwołane i to bez zapewnienia komunikacji zastępczej. O odwołanych kursach szeroko donosił profil „Koleją po Dolnym Śląsku„.

Np. w czwartek 28 lipca odwołano aż 26 pociągów. Z Wrocławia nie wyjechało 7 pociągów Polregio (2 do do Ostrowa Wielkopolskiego przez Oleśnicę , Lublińca przez Oleśnicę , Kędzierzyna Koźla przez Opole, Zielonej Góry przez Głogów, Ścinawy, Jelcza Laskowic). Do Wrocławia nie dojechało 9 pociągów Polregio (z Oleśnicy, 2 z Kluczborka przez Oleśnicę, 2 z Ostrowa Wielkopolskiego przez Oleśnicę, z Kędzierzyna-Koźla przez Opole, z Jelcza-Laskowic, z Lublińca przez Kluczbork i Oleśnicę, z Zielonej Góry przez Głogów). Między Głogowem a Lesznem przez Wschowę Polregio nie uruchomiło żadnego pociągu.

W środę 27 lipca odwołano 29 kursów, a we wtorek 26 lipca – 27.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, tylko w lipcu  i tylko na Dolnym Śląsku odwołano aż 419 składów. Często w ostatniej chwili. Dziennikarze podkreślają, że pasażerowie są zdenerwowani chaosem w Polregio.

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” postanowiło zapytać dolnośląski urząd marszałkowski:

1) Ile kursów spółki Polregio w województwie dolnośląskim odwołano w poszczególnych dniach czerwca, lipca i sierpnia? Wnosimy o udostępnienie wykazu tych kursów.

2) Jakie były powody tych odwołań? Prosimy o podanie powodów dla każdego odwołanego kursu.

3) W jakiej wysokości kary umowne zostały lub zostaną nałożone za odwołania, o których mowa w pkt 1?

4) Czy została zapewniona komunikacja zastępcza za odwołane kursy? Prosimy o podanie, za które kursy została, a za które nie została zapewniona. Jeśli nie została – prosimy o podanie powodów braku takiego zapewnienia dla każdego kursu bez komunikacji zastępczej.

5) Jakie zostały lub zostaną podjęte działania w celu tego, by nie dochodziło do dalszych odwołań kursów? Czy planowana jest renegocjacja umowy ze spółką Polregio, a jeśli tak – w jakim zakresie?

6) Jakie działania z zakresu informacji dla pasażerów zostały podjęte w przypadku odwołania kursów? Czy planowane są tu zmiany?

Wnieśliśmy też o przesłanie obowiązującej umowy między Województwem Dolnośląskim a spółką Polregio wraz ze wszystkimi ewentualnymi aneksami i załącznikami.

Zapytaliśmy również o czerwiec, a także o sierpień, z uwagi na to, że czas przygotowania odpowiedzi może być dłuższy, a sytuacja może się powtarzać. O odpowiedziach będziemy informować.

Czytaj również: Wybieram kolej. Wykorzystujmy zabytkowe perony dworcowe!


Fot. tytułowe: Travelarz /CC-BY-SA 3.0.


Przez kampanię Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie