DaneNewsyPolecamy

Dużo chęci, mało konkretów. Odpowiedź spółki Hala Ludowa na naszą petycję ws. jawności w samorządzie

Nie wiemy, czy mamy taki obowiązek prawny, ale sprawdzimy, jak możemy sprawić, by informacje dotyczące naszej działalności były łatwiej dostępne – tak w skrócie można podsumować odpowiedź władz Hali Stulecia na naszą petycję ws. jawności. 

Pod koniec stycznia br. złożyliśmy petycję ws. jawności, która trafiła do władz magistratu oraz do szefów spółek należących do gminy Wrocław. W gronie jej odbiorców znalazł się m.in. zarząd spółki Hala Ludowa sp. z o.o., która odpowiada za Halę Stulecia i okoliczny kompleks z fontanną oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Odpowiedzi na nasze pismo udzielił Pan Andrzej Baworowski, szef Hali Ludowej sp. z o.o. W piśmie czytamy, że władze spółki – choć przekonane o tym, że dostęp do informacji publicznej we Wrocławiu warto poprawić – nie mają pewności, czy postulat utworzenia m.in. rejestru umów zawieranych przez Halę Stulecia odpowiada na obecny stan prawny w Polsce.

– Spółka nie jest adresatem normy prawnej wskazanej w ustawie o petycjach z 2014 r. Nie jest bowiem organem władzy publicznej ani organizacją lub instytucją społeczną, do której petycja może zostać skierowana w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej – przekonuje prezes Andrzej Baworowski.

Szef spółki Hala Ludowa deklaruje jednak, że możliwość realizacji zgłoszonych przez nas postulatów zostanie sprawdzona pod kątem prawnym. Jednocześnie poinformował, że w Hali Ludowej trwają prace nad poszerzeniem spółkowego Biuletynu Informacji Publicznej o rejestr wniosków oraz udzielonych odpowiedzi w ramach dostępu do informacji publicznej. Niestety, w odpowiedzi prezesa Andrzeja Baworowskiego brakuje konkretnej informacji, kiedy taki rejestr zostanie publicznie zaprezentowany.

Przypomnijmy, że wcześniej odpowiedzi na naszą petycję udzieliło Biuro Festiwalowe Impart 2016. Czekamy na reakcję kolejnych miejskich instytucji, do których zwróciliśmy się z postulatem poprawy dostępu do informacji publicznej.

Odpowiedź władz spółki Hala Ludowa sp. z o.o.  na petycję ws. jawności

***
Fot. Rdrozd, Wikipedia/ GFDL.