KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatu

Czego potrzebuje Wrocławski Węzeł Kolejowy? – debata ekspertów

Mieszkańcy walczą o kluczową dla wrocławskiego i dolnośląskiego transportu inwestycję we Wrocławski Węzeł Kolejowy, wartą aż 5,5 mld zł. Nie znalazła się bowiem na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2030 r.

Dzięki Akcji Miasto o problemie stało się głośno. Niektórzy politycy i samorządowcy zapowiedzieli działania, a setki obywateli poparły petycję i inicjatywę uchwałodawczą aktywistów.

Czytaj: Premier Mateusz Morawiecki zabiera Wrocławiowi szansę na kolej miejską!

Inwestycje we Wrocławski Węzeł Kolejowy, ale jakie?

Tymczasem nie wiemy dokładnie, jak mogłyby wyglądać inwestycje w węzeł. Polskie Linie Kolejowe ukrywają słynne studium wykonalności, mimo że pierwszy etap tego dokumentu jest już gotowy.

Do tej pory mówiło się m.in. o rozbudowie estakady kolejowej w centrum miasta, rozbudowie obwodnicy towarowej z przystosowaniem jej pod ruch pasażerski, dobudowie torów do linii wylotowych z Wrocławia, a także nowych przystankach i stacjach kolejowych. Pojawiała się także wizja tunelu pod Wrocławiem.

Estakada kolejowa we Wrocławiu
Estakada kolejowa we Wrocławiu

Na ile to ważna inwestycja dla miasta i jakie skutki będzie miało jej odłożenie w czasie na dalsze lata? Które elementy są najważniejsze? Czy możliwa jest budowa kolei miejskiej bez tej inwestycji? Jakie skutki może mieć rezygnacja z tych prac dla Dolnego Śląska i kolei w Polsce? Jaka jest rola węzła wrocławskiego w transporcie towarów?

Czytaj: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów

Inwestycje we Wrocławski Węzeł Kolejowy. Eksperci o przyszłości

O tych sprawach rozmawiać będą, którzy od dawna zajmują się infrastrukturą kolejową.

O Wrocławskim Węźle Kolejowym debatować będą:
  • Miłosz Cichuta, wiceprezes Akcji Miasto, działacz Towarzystwa Benderowskiego i Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu
  • Piotr Malepszak, były członek zarządu Polskich Linii Kolejowych, Centralnego Portu Komunikacyjnego i Kolei Dolnośląskich
  • dr inż. Bogusław Molecki, wicedyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego ds. rozwoju nauki

Spotkanie poprowadzi Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz Gazety Wyborczej. Debata rozpocznie się w środę, 31 maja, o godz. 18 w Barbarze przy ul. Świdnickiej.

Czytaj też: Bardziej zielone miasta, lepszy transport. Sukcesy projektu „Klimat na Dolny Śląsk”


Fot tytułowe – Pociąg wjeżdżający na Dworzec Główny we Wrocławiu / Hipermiasto / 


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie