Baza wiedzyDolny ŚląskKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Reaktywacje linii kolejowych w województwie. Szansa na mniejsze korki we Wrocławiu

Do Wrocławia codziennie wjeżdża 240 tys. samochodów, zgodnie z badaniami ruchu. W interesie mieszkańców jest to, by jak najwięcej Dolnoślązaków przyjeżdżało do stolicy regionu koleją i autobusami.

W ostatnich latach wyremontowane zostały trasy kolejowe: do Trzebnicy, z Sołtysowic do Jelcza oraz do Kobierzyc, Sobótki i Świdnicy.

Linia kolejowa nr 285
Linia kolejowa nr 285

Trasa kolejowa do Trzebnicy wymaga jednak dalszych prac, bo przy obecnym stanie infrastruktury pociągi nie są w stanie kursować częściej, choć bywają zapełnione. W planach województwa jest budowa mijanki oraz elektryfikacja trasy.

Czytaj też: Tramwaj na Stabłowice. Ważne przedłużenie na rozwijające się osiedle

Reaktywacja linii 310. Dla południa aglomeracji

Ostatnią planowaną do reaktywacji w samej aglomeracji wrocławskiej jest linia nr 310, łącząca Kobierzyce, Łagiewniki Dzierżoniowskie, Niemczę i Piławe Górną. Linia położona jest wzdłuż drogi krajowej nr 8 i inwestycja w kolej może zmniejszyć ruch na tej ruchliwej trasie.

Linię kolejową wybudowano przed I wojną światową, w latach 1888–1900. Szlak jest jednotorowy i niezelektryfikowany, został ostatecznie zamknięty 26 czerwca 2001 r., choć pociągi pasażerskie zawieszono już w 1996 r.

Linia kolejowa nr 310
Linia kolejowa nr 310

Budżet województwa chce przeznaczyć na ten cel 21,7 mln zł z własnych środków i 28,6 mln zł z funduszy unijnych. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei w 2023 r. wybrała wykonawcę drugiego etapu, 17-kilometrowego odcinka Łagiewniki-Piława Górna – firmę Torhamer. Roboty powinny zakończyć się w maju 2024 r.

W planach jest m.in. budowa nowego przystanku osobowego Niemcza Miasto, położonego bardziej korzystnie względem centrum miasta niż stacja kolejowa.

Z uwagi na dodatkowe kursy, a także ewentualne kursy aglomeracyjne, niezbędna staje się odbudowa drugiego toru na linii 285 na odcinku do Kobierzyc.

W ramach programu Kolej Plus rozważano również budowę estakady na wrocławskim odcinku trasy oraz dwóch torów do Kobierzyc. Z uwagi na koszty jednak projekt nie zakwalifikował się do realizacji i znalazł się na liście rezerwowej rządowego programu infrastrukturalnego.

Czytaj też: Społeczny Program Tramwajowy AM i TUMW. Czy zmarnujemy szansę na inwestycje tramwajowe?

Reaktywacja linii do Stronia Śląskiego

Ta inwestycja nie tylko polepszy dojazd turystom, ale również usprawni dojazd do Wrocławia: z przesiadką w Kłodzku albo pociągiem hybrydowym bezpośrednio z Wrocławia do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego.

Ratusz w Lądku-Zdroju
Ratusz w Lądku-Zdroju

Linia nie obsługuje przejazdów pasażerskich od 2004 r. W międzyczasie województwo wspólnie z lokalnymi samorządami uruchomiło zastępcze autobusy Kolei Dolnośląskich, którym pasażer może jechać na jednym bilecie.

Autobus Kolei Dolnośląskich Kłodzko - Lądek-Zdrój - Stronie Śląskie
Autobus Kolei Dolnośląskich Kłodzko – Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie

Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął w zarząd linię kolejową Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie na 15-kilometrpowym odcinku za Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie. Pozostały odcinek wykorzystywany jest ruchu towarowym przez pociągi obsługujące kopalnię kruszywa i nadal pozostanie w zarządzie PKP PLK.

Czytaj też: Przystanek kolejowy Arkady. Ważna inwestycja dla kolei miejskiej Wrocławia

Reaktywacja linii do Góry

W Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei trwają też prace nad powrotem pociągów do Góry. Niezbędna jest odbudowa teasy wraz z wiaduktem kolejowym nad drogą S3, która przerwała ciągłość linii kolejowej.

Również w tym przypadku niezbędna wydaje się elektryfikacja, gdyż najbardziej opłacałoby się przedłużyć kursy Kolei Dolnośląskich w kierunku Rawicza.

Również z Rawicza przez Bojanowo osiem razy w ciągu dnia kursują zastępcze autobusy Kolei Dolnośląskich.

Czytaj też: Tunel kolejowy pod Wrocławiem. Realny czy fantastyczny?

Reaktywacja linii do Złotoryi i Lwówka

Dwie stolice powiatów zyskają bezpośrednie połączenie z Wrocławiem.

Odcinek Legnica-Jerzmanice Zdrój ma być remontowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach programu Kolej Plus.

Na ponad 24 km szlaku wymieniony będzie tor i zmodernizowana sieć trakcyjna. Szacuje się, że czas przejazdu ze Złotoryi do Wrocławia zajmie ok. 1 godz. 10 min, a ze Złotoryi do Legnicy to ok. 17 minut.

Zaplanowano też budowę przystanku Legnica Zachodnia. Remont wykona firma Infrakol za 170 mln zł, a wcześniej ten sam wykonawca zaprojektuje prace budowlane. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest w 2026 roku.

Odcinek Jerzmanice Zdrój-Lwówek Śląski został zaś przejęty przez województwo na własność. Województwo przejęło również na 30 lat trasę Jelenia Góra – Lwówek Śląski z mostem Pilchowickim.

W przyszłości konieczna stanie się rozbudowa linii E-30 do Legnicy, gdyż oprócz pociągów do Złotoryi i Lwówka będą potrzebne kolejne kursy w kierunku Legnicy, Lubina, Bolesławca i Zgorzelca, a także kursy aglomeracyjne do Środy Śląskiej i miejskie do stacji Wrocław Leśnica.

Czytaj też: Linia kolejowa nr 751. Kolej miejska dla Nowego Dworu i Muchoboru Wielkiego?

Inne reaktywacje na Dolnym Śląsku

W grudniu 2023 r. pociąg pasażerski wrócił do Świeradowa-Zdroju, kursuje z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk. Jeszcze w tym roku czynna ma być trasa do Karpacza.

Początek remontu torów na trasie kolejowej do Karpacza
Początek remontu torów na trasie kolejowej do Karpacza

W planach Dolnego Śląska są również remonty tras m.in. do Kowar, Srebrnej Góry, Świeżawy czy do Henrykowa. Z kolei w ramach programu Kolej Plus pociąg ma wrócić również do Bogatyni i na wrocławski Dworzec Świebodzki.

Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów


Fot tytułowe – Dworzec w Niemczy – linia kolejowa nr 310  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie