Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Stare MiastoWybieram kolej

Tunel kolejowy pod Wrocławiem. Realny czy fantastyczny?

Pod Łodzią powstają już dwa tunele kolejowe – jeden średnicowy dla ruchu aglomeracyjnego i regionalnego oraz drugi

Pomysły na tunele pod Wrocławiem pojawiają sie również od dłuższego czasu, jako rozwiązanie problemu przepustowości węzła, a także przybliżenia kolei do generatorów ruchu.

Czytaj też: Kolej Dużych Prędkości Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa. Kluczowa inwestycja dla Polski

Tunel kolejowy według PLK i naukowców

Jak pisały media, Polskie Linie Kolejowe rozważały stworzenie tunelu w ramach wstępnego studium wykonalności przebudowy wrocławskiego węzła kolejowego.

Na Dworcu Świebodzkim mogłaby zaczynać się nowa linia kolejowa, która pobiegłaby w tunelu do Dworca Nadodrze pod wrocławskim Starym Miastem (choć planiści mogą zaproponować inny przebieg). Studium ma być gotowe w 2024 r.

Dworzec Świebodzki
Dworzec Świebodzki / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

 

Dalszy tunel mógłby powstać według dr. Igora Gisterka z Politechniki Wrocławskiej. – Świebodzki byłby bardzo dobrym miejscem na początek trasy średnicowej, a więc kolejowego tunelu, który przeciąłby Wrocław pod Rynkiem, pl. Społecznym, pl. Grunwaldzkim i dalej w kierunku wschodnim, np. do linii kolejowej na Oleśnicę. Taki kilkukilometrowy tunel z kilkoma stacjami zbudowano niedawno w Lipsku. We Wrocławiu pozwoliłby on połączyć linie kolejowe wchodzące do miasta od wschodu z centrum. Byłoby to korzystniejsze niż zupełnie odrębna, wybudowana od podstaw linia metra – twierdził naukowiec.

Politycy o tunelu pod Wrocławiem

Podobny pomysł zgłosił w trakcie kampanii wyborczej kandydat na prezydenta Jerzy Michalak, na podstawie wizji prof. Macieja Kruszyny z Politechniki Wrocławskiej.

Zgodnie z tą wizją, nowy tunel miałby łączyć Dworzec Świebodzki z Dworcem Głównym pod centrum miasta, gdzie powstałby nowy przystanek Wrocław Centrum przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Pas rowerowy - ul. Kazimierza Wielkiego
Ul. Kazimierza Wielkiego / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

 

– Koszty tunelu szacuję na ok. 2,7 mld zł. Nie ma takiej możliwości, by wybudować tunel w najbliższej kadencji, ale powinniśmy zacząć o tym mówić w dłuższej perspektywie. Łódź była w stanie wybudować taki tunel ze środków budżetu państwa, my też musimy ubiegać się o taką inwestycję – podkreślał Jerzy Michalak.

O pomyśle tunelu wspominał również Patryk Wild.  – Należałoby przedłużyć linie kolejowe z tego dworca [Świebodzkiego], żeby on nie był czołowy i ślepy. Nie da się tego zrobić przez miasto, gdyż wymagałoby to gigantycznych wyburzeń, więc mówimy o przedłużeniu linii pod miastem i jednocześnie wprowadzić kolej w okolice Rynku. To nie jest unikalne rozwiązanie nawet w skali Polski. Taki tunel teraz buduje Łódź, w dwudziestoleciu międzywojennym tunelem średnicowym przebito się przez Warszawę. Gdybyśmy dzisiaj zacząć prace nad tym rozwiązaniem, to myślę, że w połowie kolejnej kadencji moglibyśmy myśleć o otwieraniu tego tunelu. Od decyzji do przecięcia wstęgi musi miną 6-8 lat, bo to trudny inżynieryjnie projekt – mówił radny województwa.

Czytaj też: Wspólny bilet na MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie musi wrócić. Urbancard i papierowe

Propozycja tunelu średnicowego we Wrocławiu Mariusza Korzenia

Koncepcję dwóch tuneli średnicowych przedstawił mgr Mariusz Korzeń, doktorant Politechniki Wrocławskiej na łamach „Przeglądu Komunikacyjnego”.

Powołuje się na przykład Monachium: Dobrym przykładem obrazującym korzyści jakie niesie ze sobą wprowadzenie sprawnie funkcjonującej sieci SKM wykorzystującej tunel średnicowy jest sieć S – Bahn w Monachium. Jest to jeden z najważniejszych środków transportu w obszarze całej aglomeracji.

Według mgr. Korzenia najważniejsze generatory ruchu (miejsca na planie miasta stanowiące najczęstszy cel podróży, a co za tym idzie w tych miejscach potoki pasażerów są największe) to:

  • Dworzec Główny/Dworzec Autobusowy – węzeł przesiadkowy pomiędzy różnymi środkami transportu (transport miejski, regionalny, dalekobieżny)
  • Stare Miasto/ Rynek – obszar generujący duży ruch turystyczny
  • plac Dominikański – duży węzeł przesiadkowy przy Starym Mieście
  • plac Bema – węzeł przesiadkowy w kierunku północnej części miasta
  • plac Grunwaldzki – jeden z najważniejszych węzłów przesiadkowych w mieście. W okolicy duży ośrodek akademicki, możliwość dojechania z placu w praktycznie każdą część miasta
  • plac Jana Pawła II – ważny węzeł przesiadkowy w kierunku zachodnich części miasta
  • Hala Stulecia/ ZOO – miejsca generujące duży ruch turystyczny
  • Skrzyżowanie przy Arkadach Wrocławskich – węzeł przesiadkowy w kierunku południowej części miasta
  • w niedalekiej przyszłości: Dworzec Świebodzki – możliwe jest zabudowanie terenów przy dworcu tworząc nowe centrum Wrocławia
  • w niedalekiej przyszłości: Plac Społeczny – według Miejscowego Plany Zagospodarowania Terenu docelowe plac ma być w przyszłości zabudowany i tworzyć ważny punkt na mapie miasta
  • tzw. Aleja Wielkiej Wyspy (w trakcie realizacji) – nowa inwestycja stanowiąca wschodnią część śródmiejskiej obwodnicy Wrocławiu, umożliwi stworzenie nowego węzła przesiadkowego w obrębie Biskupina i Sępolna.
Pl. Dominikański - miejsce planowanego przejścia dla pieszych
Pl. Dominikański / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

 

Na tej podstawie autor zaproponował dwa nowe odcinki o charakterze trasy średnicowej. Pierwszy tunel ma połączyć stację Dworzec Świebodzki oraz stację Wrocław Swojczyce przez Stare Miasto, Śródmieście oraz Wielką Wyspę. Naukowiec zaplanował utworzenie na trasie 8 nowych przystanków podziemnych.

Drugi tunel ma umożliwić połączenie Dworca Świebodzkiego ze stacją Wrocław Główny. Połączenie obydwu dworców zapewni wygodniejsze przesiadki z pociągów SKM do pociągów regionalnych czy dalekobieżnych.

Dworzec Świebodzki miałby być według miejscem, w którym rozpoczynają się oba tunele, w związku z tym stanowiłby kluczowy punkt przesiadkowy pomiędzy tunelami.

– Jedną z najważniejszych zalet powstania nowych odcinków jest skrócenie czasu dojazdu do centrum z przedmieść. Jest to ważna kwestia, szczególnie dla osób podróżujących przez centrum miasta w godzinach szczytu. Na ilustracji 5 zestawiono orientacyjne czasy przejazdu na odcinku centralnym pomiędzy stacjami. Trasę Wrocław Świebodzki – Wrocław Swojczyce pociąg pokona w ok. 17 minut, co przy obecnej siatce połączeń jest wynikiem nie do osiągnięcia – podkreśla autor.

Badacz do innych zalet budowy tunelu zalicza również: połączenie Dworca Świebodzkiego z Dworcem Głównym, brak konieczności prowadzenia pociągów SKM po estakadzie kolejowej, skokowy wzrost przepustowości w centrum oraz przybliżenie sieci kolejowej do największych generatorów ruchu w mieście.

Czytaj też: Tramwaj na Stabłowice. Ważne przedłużenie na rozwijające się osiedle


 

Fot tytułowe –  Tunel w Łodzi / materiały spółki CPK


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz