NewsletterPolecamyPrzemek FIlar

Przemek Filar – podsumowanie tygodnia we Wrocławiu #5.

Wrocław – podsumowanie wydarzeń minionego tygodnia, autor: Przemysław Filar, założyciel i prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

1. Na wniosek Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Towarzystwo Benderowskie dolnośląska konserwatorka wojewódzka Barbara Nowak-Obelinda wszczęła postępowanie w sprawie wpisu budynków dawnego szpitala przy ul. Traugutta do rejestru zabytków!
http://wroclaw.wyborcza.pl/…/7,35771,21632127,dawny-szpital…

 

2. – Średni wiek kamienic we Wrocławiu to 99 lat. Średni stopień zużycia to 44%. Obecne plany zakładają, że mielibyśmy je wyremontować za 787 lat. Co jest, tak naprawdę, terminem absurdalnym, bo do tego czasu dziesięć razy by się nam rozpadły. http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/65457/TUMW-Wroclaw-powinien-skupic-sie-na-rewitalizacji

 

3. Według działaczy, kołem zamachowym wrocławskiej gospodarki może być rewitalizacja. Szef TUMW Przemysław Filar: – Jakość życia we Wrocławiu jest na tyle niska, że mieszkańcy wyprowadzają się na przedmieścia, do nowych osiedli deweloperskich. Ten trend, połączony z oszczędzaniem na transporcie zbiorowym, stwarza błędne koło, którego efektem jest smog.

– Bezwzględnie należy to przerwać, zachęcając do mieszkania w czystym i zielonym śródmieściu, z chodnikami pełnymi drzew, nie samochodów. Likwidacja pieców w kamienicach to szansa na połączenie ekologii oraz rewitalizacji – uważa Filar.
http://wroclaw.wyborcza.pl/…/7,35771,21630046,tumw-wroclaw-…

http://www.radiowroclaw.pl/…/TUMW-Wroclaw-powinien-skupic-s…

 

4. Władze miasta zapewniają, że nie spoczną, dopóki wrocławskie kamienice nie odzyskają dawnego blasku. – Mogę powiedzieć, że co kilka tygodni będzie remontowana któraś z kamienic. Gruntownie – około 10 rocznie – obiecuje Magdalena Piasecka z Nowoczesnej, która od pierwszego tygodnia lutego sprawuje urząd wiceprezydenta Wrocławia. Wiceprezydent dodaje, że do 10 kamic rocznie, dochodzi jeszcze rewitalizacja kilkunastu zabytkowych budynków, w których miasto finansuje remont dachu, elewacji i okien. Na takie renowacje magistrat przeznaczy w tym roku 1,8 mln zł. A to o milion mniej niż rok wcześniej.

„Prezes Filar zaznacza, że planowana rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego, okolic placu Grunwaldzkiego czy Rynku to za mało. Podkreśla, że należy działać na każdym osiedlu. – Trzeba przygotować dwa programy: remontu kamienic i likwidacji pieców, do której mieszkańcom miasto dopłaci – proponuje. Prezes podkreśla, że kluczową rolę odgrywają rady osiedli, które powinny przekonywać wrocławian do współpracy w realizacji tych dwóch uzupełniających się programów.”

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/…/wroclaw-rozsypujaca-sie-k…/

 

5.  Ruchy miejskie od lat starają się o to, by Szybka Kolej Miejska we Wrocławiu powstała :) Od dziś jesteśmy o krok bliżej normalności!

„- Taka kolej powinna istnieć od wielu lat. Remont był bardzo tani [kosztował 1,1 mln zł – red.], a efekt od razu jest. Pytanie, co moglibyśmy zrobić, gdyby stadion był nieco tańszy, a pieniądze zainwestowano właśnie w kolej – zauważał Łukasz Kopeć z Akcji Miasto.

– To dobrze, że coś dzieje się w temacie kolei miejskiej. Ale do prawdziwego systemu miejskich pociągów jeszcze daleko. – komentował Aleksander Obłąk z Akcji Miasto. – Potrzebne są nowe przystanki, np. na Karłowicach, Ołbinie, osiedlu Sobieskiego. Pociąg co godzinę to w mieście zdecydowanie za mało, powinniśmy dążyć do częstotliwości co 15 minut, jak w krajach zachodnich, tak by pasażer nie musiał obawiać się spóźnienia.”

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,21616303,odjechal-pierwszy-pociag-z-wojnowa-do-centrum-wroclawia.html#BoxLokKrajImg

 

6. W Poznaniu będą miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców. Co sądzicie o tym pomyśle? Czy warto wprowadzić to we Wrocławiu i gdzie?

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,21606833,wreszcie-chwala-drogowcow-za-pomysl-miejsc-tylko-dla-mieszkancow.html

 

7. Już za tydzień w niedzielę wybory do Rad Osiedli. Na Hipermieście znajdziecie wademekum wyborcy:

 

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie