NewsyPrzestrzeń

Ochrońmy jedyny skwerek na osiedlu Przyjaźni

Towarzystwo Benderowskie wspólnie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia złożyły wniosek do przyszłego planu zagospodarowania okolic ul. Polarnej na osiedlu Przyjaźni (Krzyki), który ma być przygotowany przez Biuro Rozwoju Wrocławia.

Dziś na tym terenie znajdują liczne duże drzewa. Uważamy, że w zanieczyszczonym mieście, jak Wrocław, każde duże, zdrowe drzewo, pochłaniające pył, jest na wagę złota. W okolicy nie istnieją żadne inne parki ani skwery. Teren służy nie tylko mieszkańcom os. Przyjaźni, ale też budynków po południowej stronie ul. Przyjaźni, pozbawionych jakiegokolwiek terenu zielonego.

Podobne tereny powinny być uzupełnione o place zabaw i siłownie na wolnym powietrzu, a także drogę pieszo-rowerową, a nie likwidowane.

Postulujemy także m.in. zakaz ogrodzeń. Według nas, grodzenie przestrzeni jest złym sposobem rozwiązywania problemów społecznych, prowadzi do problemów dla pieszych i zmniejszenia estetyki przestrzeni.

Czekamy też na zapowiedzianą przez Urząd Miejski koncepcję rozwoju zieleni w mieście. W ostatnich latach wycięto kilkadziesiąt tysięcy drzew, ostatnia wichura także powaliła wiele z nich. Konieczne jest uzupełnienie tego braku przez o wiele większe nasadzenia. Musimy pamiętać, że małe drzewko jest w stanie zastąpić stare dopiero za wiele lat.

Wysłaliśmy także uwagi do przyszłego planu zagospodarowania okolic ul. Deszczowej. Uważamy, że działki powinny być wypełnione wyłącznie zabudową jednorodzinną, która uszanuje charakter dzielnicy.

Chcielibyśmy także ochrony ciągu pieszo-rowerowego, który przez lata funkcjonował między ulicą Deszczową a Krzycką.

Nasze wnioski ws. Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla ul. Polarnej

polarna_mapa
Ul. Polarna na wrocławskich Krzykach (fot. gis.um.wroc.pl).

Nasze wnioski ws. Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla ul. Deszczowej 

deszczowa_mapa
Na mapie widać ul. Deszczową na Krzykach, ws. której złożyliśmy wnioski do MPZP (fot. gis.um.wroc.pl).

Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***

fot. gis.um.wroc.pl.

Licencja Creative Commons
Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Jeden komentarz do “Ochrońmy jedyny skwerek na osiedlu Przyjaźni

  • Witam,

    Popieram w stu procentach, jeśli można pomóc jakoś nagłośnić sprawę, proszę dać znać.

    Pozdrawiam
    Radek

Możliwość komentowania została wyłączona.