KomunikacjaNewsyPolecamy

Zbędne światła dla pieszych można wyłączyć

Poprosiliśmy Wydział Inżynierii Miejskiej wrocławskiego magistratu o wyłączenie sygnalizacji świetlnej dla pieszych na przejściach przez tory tramwajowe. Początkowo na próbę, ale jeśli to rozwiązanie się sprawdzi, warto przyjąć je we Wrocławiu na stałe.

W naszym piśmie wskazaliśmy, że wyłączenie sygnalizacji regulującej ruch pieszych przez torowiska tramwajowe w mieście powinno dotyczyć wszystkich miejsc, gdzie nie wymaga tego prawo. To m.in. takie miejsca, jak:

  • skrzyżowanie ul. Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego (przystanek Świdnicka)
  • skrzyżowanie ul. Zamkowej i Kazimierza Wielkiego (przystanek Zamkowa)
  • Powstańców Śląskich przy przystanku Hotel Wrocław
  • skrzyżowanie ul. Powstańców Śląskich i Sztabowej (przystanek Sztabowa)

W naszej propozycji chodzi głównie o to, by zapewnić płynność ruchu zarówno pieszego, jak też tramwajowego. Sygnalizacja świetlna często sprawia, że piesi oraz tramwaje często tracą czas na pozbawione większego sensu postoje. Zdarza się też, że światła są tak zaprogramowane, iż nakazują pieszym stać mimo, że żaden tramwaj nie nadjeżdża.

Gdy sygnalizacja przez torowisko (poza ITS) sugeruje co innego niż rzeczywistość – czerwone dla pieszych, gdy nie jedzie tramwaj, zielone dla pieszych, gdy tramwaj jedzie i światła 'stop’ dla niego – uczymy pieszych, że sygnalizacja jest nielogiczna. Powoduje to spadek bezpieczeństwa, bo piesi przestają respektować wskazania mało racjonalnej sygnalizacji.

Uważamy, że warto zwrócić uwagę na inne metody chronienia pieszych przechodzących przez torowiska tramwajowe.

Bezpieczeństwo pieszych można osiągnąć poprzez zapewnienie, że pierwszeństwo ma tramwaj – np. przez niewyznaczenie formalnego przejścia dla pieszych, a także użycie znaku „Uwaga, tramwaj”. Przejście będzie dozwolone na zasadzie Prawa o ruchu drogowym, z pierwszeństwem dla tramwaju.

Nasz wniosek ws. wyłączenia sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych przez torowiska (poza skrzyżowaniami): PRZECZYTAJ


Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***

Na zdjęciu: proponujemy, aby na próbę wyłączyć sygnalizację na przejściu dla pieszych przez tory m.in. przy Hotelu Wrocław (fot. Google Street View).

Licencja Creative Commons Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.