KomunikacjaNewsyPolecamy

Upomnieliśmy się o bezpieczeństwo pieszych na Pilczycach i Kozanowie

Złożyliśmy wniosek do Wydziału Inżynierii Miejskiej wrocławskiego magistratu o korektę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Gwareckiej i Pilczyckiej we Wrocławiu. Dziś często dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji. 

W tym miejscu kierowcy często stanowczo egzekwują swoją przewagę, którą nabywają prowadząc ciężki samochód. Jadąc od ul. Gwareckiej w prawo, w ul. Pilczycką (i dalej na Stadion Wrocław, Maślice itp.) nie muszą czekać na zielone światło, mogą bowiem liczyć na „zieloną strzałkę”. Rzecz jednak w tym, że świeci się ona przez kilka sekund, a gdy wygaśnie, zapala się zielone światło na przejściu dla pieszych od strony ul. Górniczej w stronę ul. Gwareckiej. I kierowcy aut, chcący za wszelką cenę pojechać dalej, wjeżdżają  dużą prędkością na pasy i gwałtownie hamują, aby przepuścić pieszych. Zdarzają się też tacy zmotoryzowani, którzy jadą przed siebie niezależnie od tego, czy po pasach ktoś przechodzi, zmuszając pieszych do manewrowania między autami.

Na tym skrzyżowaniu nie ma zaś azylu, a zielone dla pieszych trwa zaledwie kilka sekund. To sprawia, że w tym miejscu to kierowcy dyktują warunki na drodze innym uczestnikom ruchu. W naszej ocenie, to zła sytuacja, a aktualne skonfigurowanie sygnalizacji świetlnej w tym miejscu prędzej czy później skończy się potrąceniem pieszego. Dlatego poprosiliśmy Wydział Inżynierii Miejskiej o interwencję. Wskazaliśmy też dwa rozwiązania problemu:

  • korektę sygnalizacji świetlnej polegającą na zlikwidowaniu zielonej strzałki na sygnalizacji na ul. Gwareckiej w prawo, w stronę ul. Pilczyckiej
  • wyniesienie „zebry” na przejściu dla pieszych od strony ul. Gwareckiej (tuż przy miejscu, gdzie przebiegają tory tramwajowe), aby wymusić na kierowcach wolniejszą jazdę

Na tym skrzyżowaniu kierowcy często zachowują się niebezpiecznie, zapominając, że zielona strzałka oznacza warunkową zgodę na jazdę dalej:

Nasz wniosek ws. korekty sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Gwarecka/Pilczycka/Górnicza: PRZECZYTAJ


Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***

Na zdjęciu: to skrzyżowanie na skraju Kozanowa i Pilczyc jest niebezpieczne (fot. Google Street View).

Licencja Creative Commons Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.