Góry IzerskieKlimat na Dolny ŚląskKomunikacja

Wybieram kolej. Pociągi wrócą do Świeradowa-Zdroju!

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła 20 września przetarg na rewitalizację trasy kolejowej do Świeradowa-Zdroju. Linia została przejęta przez samorząd województwa od PKP PLK.

Remont dotyczyć ma linii kolejowej nr 336 relacji Mirsk – Świeradów Zdrój. Termin składania ofert to 5 października tego roku, a prace na tym odcinku mają potrwać 9 miesięcy.

Czytaj też: Wybieram kolej. Wykorzystujmy zabytkowe perony dworcowe!

Wybieram kolej. Co obejmie remont trasy do Świeradowa?

Całość przedmiotu zamówienia obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do wykonania robót budowlanych (m.in.: projekt wykonawczy, projekt organizacji ruchu, itp.) i uzyskania dla niej wszystkich wymaganych opinii, uzgodnień, dopuszczeń, warunków, decyzji i pozwoleń.

Potem wykonawca będzie odpowiedzialny za wykonanie wszystkich robót budowlanych, a także kompleksowej dokumentacji powykonawczej, w tym m.in. inwentaryzacji geodezyjnej.

– Linia 317 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk to część całości w relacji Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów Zdrój o łącznej długości około 17 km. Cała inwestycja powstaje dzięki współpracy i zaangażowaniu Samorządu Województwa oraz samorządów Gryfowa Śląskiego, Mirska i Świeradowa Zdroju – informuje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego – To bardzo ważna trasa zarówno dla mieszkańców tego obszaru, jak i dla turystów korzystających z uzdrowisk w Świeradowie Zdroju. Przywrócenie pasażerskich połączeń kolejowych na tej trasie przyczyni się do zwiększenia aktywności gospodarczej i społecznej regionu – dodaje Myrda.

Czytaj też: Wybieram kolej. Pytamy urząd marszałkowski o odwołane kursy Polregio

Wybieram kolej. Kolejny etap remontu linii kolejowej do Świeradowa

Już w kwietniu ruszyła rewitalizacja dziesięciokilometrowego linii kolejowej 317 między Gryfowem Śląskim i Mirskiem. Odcinek z ma być wyremontowany w ciągu 9 miesięcy, a jego rewitalizacja będzie w sumie kosztowała ponad 21 milionów złotych. Wykonawcą prac jest firma Torhamer z Gdyni.

Linia kolejowa nr 336. Stacja Mirsk / Marek Mróz
Linia kolejowa nr 336. Stacja Mirsk / Marek Mróz / CC-BY-SA 4.0

W ramach prac powstanie również oświetlenie oraz perony w Proszówce i Mirsku o długości 100 m wraz z wiatami peronowymi i elementami małej architektury, oznakowaniem i systemem monitoringu oraz miejscami parkingowymi.

– Przywrócenie Kolei Izerskiej będzie miało duży i pozytywny wpływ na rozwój turystyki w tej części Dolnego Śląska. Do Gryfowa Śląskiego, Mirska oraz uzdrowiskowego Świeradowa Zdroju wrócą w niedalekiej przyszłości pociągi. Zyskają przede wszystkim mieszkańcy, dla których dostęp do kolei ułatwi codzienną komunikację w dojazdach do pracy, szkoły oraz miast w naszym województwie – wyjaśniał marszałek Cezary Przybylski.


Fot. tytułowe: Budynek dworca kolejowego w Świeradowie-Zdroju po rewitalizacji / Marek Mróz / CC BY-SA 4.0


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie