Aglomeracja WrocławskaKlimat na Dolny ŚląskKomunikacjaŚwidnica

Wybieram kolej: Pociągiem do Sobótki i Świdnicy z rowerem!

Koleje Dolnośląskie wyremontowały dwa wagony specjalnie do przewozu rowerów (z pięciu zakupionych). Ich remontem i adaptacją do nowej funkcji zajęła się firma Sarkom z podwrocławskiej Oleśnicy. Pierwszą trasą, na której się pojawią jest czynna od 12 czerwca, otwarta po 22 latach przerwy, linia kolejowa nr 285 do Sobótki i Świdnicy.

– Długo czekaliśmy na uruchomienie linii przez Sobótkę, cieszymy się z nadchodzącego końca rewitalizacji trasy. Okolice Sobótki słyną z wyjątkowych tras rowerowych i to właśnie na tę trasę wyjadą pierwsze wagony rowerowe. Dzięki nim na pokład będziemy mogli zabrać więcej rowerów, a pasażerowie w pociągu będą mogli podróżować wygodniej. Przybliżamy Ślężę fanom podróży na dwóch kółkach – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

W wagonie zmieści się 38 rowerów. Załadunek roweru do wagonu będzie odbywał się na wyznaczonych stacjach z pomocą drużyn konduktorskich. Pociąg zatrzyma się na wszystkich stacjach, ale rower można przewozić tylko do Sobótki i Świdnicy albo z tych stacji do Wrocławia Głównego. W Świdnicy pociąg z wagonem rowerowym z przyczyn technicznych zatrzyma się na stacji Świdnica Przedmieście, a nie stacji Świdnica Miasto, jak pozostałe kursy KD.

Pociąg z wagonem rowerowym wyjedzie z Dworca Głównego 8:50, powrót ze Świdnicy zaplanowano na godz. 15:58.

Za bilet normalny na pociąg osobowy relacji Wrocław – Świdnica podróżni zapłacą 17,80 zł. Podróż na trasie do Wrocław – Sobótka to koszt 13 zł.

Jednorazowy przewóz roweru w KD (podobnie jak w spółce Polregio) kosztuje 7 zł niezależnie od trasy, również w specjalnych wagonach rowerowych. Bilety miesięczne sieciowe Polregio na przewóz roweru (w cenie 60 zł) są honorowane w pociągach Kolei Dolnośląskich.

Dodatkowe pociągi Kolei Dolnośląskich do Sobótki

Od 2 lipca KD uruchomią dwie dodatkowe pary pociągów pojadą w weekend,na trasie Wrocław Główny – Sobótka Zachodnia – Wrocław Główny. Dodatkowe odjazdy ze stacji Wrocław Główny do Sobótki Zachodniej 2 i 3 lipca: 10:30 i 16:47.  Dodatkowe odjazdy ze stacji Sobótka Zachodnia do Wrocławia Głównego 2 i 3 lipca: 12:27 i 17:50.


Fot. tytułowe Wagon rowerowy. Fot. Koleje Dolnośląskie

Przez kampanię Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie