Kultura i naukaPolecamyZobacz teksty

Oderwij się! Najlepsze dokumenty już w maju w DCF

ODERWIJ SIĘ! Tym hasłem Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity już po raz 15. zaprasza widzów w podróż dookoła świata i do wnętrza nas samych. Wrocławska odsłona największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce rusza 11 maja.

W dziesięć dni w Dolnośląskim Centrum Filmowym można będzie obejrzeć ponad 60 filmów, także w technologii VR (virtual reality), a poza tym uczestniczyć w debatach, zajęciach warsztatowych i wykładach. Bilety warto zachować, dzięki nim widzowie festiwalu mają zapewniony wstęp wolny na koncerty w klubie „Czuła Jest Noc”.

Na konferencji prasowej dyrektor Artur Liebhart przypomniał, że Millenium Docs Against Gravity jest jednym z największych festiwali pełnometrażowych filmów dokumentalnych w Europie. Szef Odra-Film Jarosław Perduta dodał, że w DCF-ie w zeszłym roku filmy festiwalowe obejrzało niemal 9 tys. osób.

W programie tradycyjnie są konkursy. Organizatorzy zapowiedzieli Konkurs Główny o Grand Prix Dolnego Śląska i konkurs o Nagrodę Czytelników „Co jest grane 24”, dodatku kulturalnego „Gazety Wyborczej”. W tym roku weźmie w nich udział ponad 20 filmów, m.in. „Genesis 2.0”, obraz w reżyserii Christiana Freia oraz „Książę i Dybuk”, film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Pierwszy podejmuje problem styku współczesnej biotechnologii i mitu „zmartwychwstania” wymarłego przed tysiącami lat mamuta. Drugi opowiada historię Michała Waszyńskiego, sławnego producenta filmowego. Do jego osiągnięć należy m.in. największa ówczesna produkcja kinowa na świecie – „Cezar i Kleopatra” z 1961 roku – i wykreowanie Sophii Loren. Czy tytułowym Dybukiem był poniekąd sam Waszyński, czyli Mosze Waks z biednego żydowskiego sztetla w międzywojennej Polsce? Film stawia wiele pytań o jego nieoczywistą tożsamość.

Na festiwalu nie zabraknie też filmów o tematyce społecznej i politycznej, które od lat są wizytówką Millenium Docs. Kiedy w 2004 ruszała pierwsza jego edycja, mieszkańcom Europy niektóre z tych problemów mogły wydawać się odległe. Teraz, gdy europejskie dzieje znowu „urwały się z łańcucha”, gdy z neoliberalnego snu o końcu historii obudziliśmy się w epoce wojen, kryzysów i masowych migracji, te filmy obejrzymy inaczej. Może bardziej świadomie i empatycznie? Festiwal jest świetną okazją, by to sprawdzić.

Pełny program dostępny jest tutaj.

Wydarzenie na Facebooku 

Wojciech Browarny

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie