Klimat na Dolny ŚląskLegnicaŚrodowisko

Pytamy o betonozę na pl. Słowiańskim w Legnicy

Plac Słowiański to centralne miejsce Legnicy, położone w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu miasta, katedry i starostwa powiatowego.

„Gazeta Wyborcza” alarmuje:  „Mieszkańcy Legnicy czekali na przebudowę pl. Słowiańskiego z zielonymi drzewami i fontanną. Dostaną za to teren wyłożony granitem, rondo”.

– Mam nadzieję, że nasz projekt spełni oczekiwania mieszkańców. Zależało nam, by przestrzeń pl. Słowiańskiego była im bliższa. Dlatego wprowadziliśmy drzewa, które podkreślą jego kameralność – tak w 2016 r. mówiła architektka Aleksandra Doniec z Wrocławia z pracowni P33, cytowana przez „Gazetę Wyborczą”.

Jak relacjonują dziennikarze, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski mówił radnym, że „po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków zastosujemy granit, naturalny materiał budowlany, łącznie ze ścieżkami rowerowymi”.

W projekcie nie przewidziano jednak rozwoju zieleni, czego domagają się mieszkańcy.

Dlatego zapytaliśmy legnickich urzędników:

1) w jakim trybie ustalona zostało nowe zagospodarowanie pl. Słowiańskiego? Kto podjął decyzję o takim kształcie planowanego remontu placu, a w szczególności o zakresie zieleni oraz przestrzeni zajętych na drogi?
2) czy w Legnicy obowiązują dokumenty dotyczące ekologii, zieleni, klimatu – zarządzenia prezydenta lub uchwały rady miejskiej? Proszę o ich wymienienie. Czy była sprawdzana zgodność nowego zagospodarowania z tymi dokumentami?
3) czy były przeprowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie? Jeśli tak, jakie były ich wyniki? Jeśli nie – czy są planowane takie konsultacje?
Wnieśliśmy także o udostępnienie dokumentów Urzędu Miasta Legnicy dotyczących planowanego zagospodarowania pl. Słowiańskiego.

Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Obrazek: projekt pl. Słowiańskiego / UM Legnica

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie