Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaKotlina KłodzkaWybieram kolej

Wybieram kolej: Pociągiem z przesiadką na autobus do Lądka i Stronia

Koleje Dolnośląskie 5 września uruchomiły Kolejową Komunikację Autobusową z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego.

Wsiadając do pociągu na Dworcu Głównym we Wrocławiu można kupić bilet kolejowy do dowolnej miejscowości, która znajduje się na trasie do Stronia Śląskiego, po czym na stacji Kłodzko Miasto przesiąść się do autobusu Kolei Dolnośląskich.

Wybieram kolej: Autobusem i pociągiem na jednym bilecie

– Wspólnie z samorządami pracujemy na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego, dlatego ułatwiamy podróże w tym rejonie autobusami „za pociąg”. Docelowo, po odnowie linii kolejowej, mieszkańcy przesiądą się do pociągów – podkreśla Tymoteusz Myrda z zarządu województwa.

Wszystkie autobusy Kolei Dolnośląskich są objęte ofertami i promocjami KD jak np. Weekend z KD czy bilety zintegrowane, honorowane są także wszystkie ulgi ustawowe.

Połączenia autobusowe kursuje w relacji Kłodzko Główne – Stronie Śląskie przez Kłodzko Miasto, Krosnowice Kłodzkie, Żelazno, Ołdrzychowice Kłodzkie, Trzebieszowice, Radochów, Lądek-Zdrój i Lądek Stójków pokonują tę trasę w niecałą godzinę.

Trasa autobusu KD
Trasa autobusu KD

Normalny bilet na trasie Kłodzko Miasto – Lądek Zdrój kosztuje 11 zł, z Wrocławia Głównego do Lądka 31,40 zł, a z Kamieńca Ząbkowickiego do Stronia Śląskiego 19 zł.

Na przystanku Kłodzko Miasto, na dworcu PKS, znajduje się kasa biletowa, która prowadzi sprzedaż biletów na połączenia Kolei Dolnośląskich. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:50, a w dwa pierwsze i dwa ostatnie robocze dni miesiąca, do 16:50. Bilet można zakupić również u konduktora w autobusie Kolei Dolnośląskich.

Czytaj też: Wybieram kolej. Pociągi wrócą do Świeradowa-Zdroju!

Co z remontem trasy kolejowej do Lądka i Stronia?

Trasa kolejowa z Kłodzka do Stronia Śląskiego miała. Niestety, jak do tej pory na drodze stanęły przeszkody formalne.

– Samorząd województwa dolnośląskiego pojął inicjatywę zmierzającą do przejęcia, w procesie wieloetapowym, linii kolejowych mających istotne znaczenie dla sieci komunikacyjnej regionu, w tym linii nr 322 na odcinku Kłodzko Nowe – Stronie Śląskie. Przedmiotowa linia kolejowa została zakwalifikowana do ostatniego etapu realizacji powyższych działań ze względu na fakt, że przekazanie praw do mienia stanowiącego linię kolejową nr 322, ze względu na złożoną strukturę własnościową składającego się na nią mienia, wymaga przeprowadzenia pomiędzy spółkami PKP S.A. oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. szeregu czasochłonnych czynności związanych z regulacją stanów prawnych składników majątkowych wchodzących w skład tej linii kolejowej – stwierdził wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel w odpowiedzi na interpelację posłanki Moniki Wielichowskiej.

– Jednocześnie uprzejmie informuję, że do czasu przeniesienia na rzecz Samorządu województwa dolnośląskiego praw majątkowych do linii kolejowej nr 322, możliwe byłoby zawarcie pomiędzy zainteresowanymi stronami umowy cywilno-prawnej, na mocy której linia ta zostałaby nieodpłatnie udostępniona wskazanej jednostce samorządu terytorialnego do korzystania, co umożliwiłoby stosunkowo szybkie przygotowanie jej do realizacji zamierzeń inwestycyjnych – dodał wiceminister Bittel.

W kontrakcie programowym, podpisanym przez samorząd województwa z rządem,, jej remont znalazł się jednak na liście projektów, które mają być finansowane ze środków europejskich w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.

Czytaj też: Wybieram kolej. Wykorzystujmy zabytkowe perony dworcowe!


Fot. tytułowe: Autobus Kolei Dolnośląskiej / Źródło: Facebook / Tymoteusz Myrda


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

 

 

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie