Przestrzeń

Powstanie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla Górki Szczepińskiej we Wrocławiu

Rosną szanse na to, że Górka Szczepińska we Wrocławiu zostanie odnowiona. Biuro Rozwoju Wrocławia poparło wniosek złożony w tej sprawie przez Towarzystwo Benderowskie i Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.

W czerwcu br. złożyliśmy u prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza wniosek o rozpoczęcie procedury opracowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla Górki Szczepińskiej. Wszystko po to, aby ten mocno zaniedbany dziś teren doczekał się potrzebnych remontów i inwestycji. W naszym wniosku podkreśliliśmy, że Górka jest położona w świetnym miejscu – w pobliżu ogrodów działkowych i Odry, otacza ją bujna zieleń – i nadaje się idealnie, by gościć wrocławian lubiących odpoczywać czy też uprawiać sport na świeżym powietrzu.

Odnowa Górki Szczepińskiej i znajdujących się na niej boisk oraz placów zabaw przyda się tym bardziej, bo Wrocław będzie gospodarzem The World Games 2017. Władze miasta często podkreślają, że te sportowe igrzyska mają zachęcić wrocławian do prowadzenia bardziej aktywnego, zdrowego trybu życia. Dlatego Górka Szczepińska mogłaby stać się ważnym punktem na wrocławskiej mapie sportowej.

Odpowiedź na nasz wniosek otrzymaliśmy od Pani Anny Sroczyńskiej, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia. Poinformowała nas, że jesienią br. BRW przedstawi Radzie Miejskiej projekt uchwały inicjującej procedurę opracowania MPZP dla Górki Szczepińskiej. Otrzymaliśmy też zapewnienie, że w miejskich planach Górka przewidziana jest jako miejsce dla sportu i rekreacji. I urzędnicy nie przewidują udostępnienia tego terenu lub jego części na potrzeby np. zabudowy komercyjnej.

Po tym, gdy złożyliśmy wniosek o opracowanie MPZP dla Górki Szczepińskiej, zgłosiło się do nas kilka środowisk zainteresowanych udziałem w pracach nad stworzeniem dla niej planu przestrzennego. To m.in. organizacje ekologiczne, które doskonale znają sprawy związane z zielenią i zwierzętami obecnymi na Górce Szczepińskiej. Współpracą interesują się też miłośnicy parkour. Gdy sprawy formalne związane z MPZP dla Górki Szczepińskiej oficjalnie ruszą, chętnie zaangażujemy się w szeroką współpracę nad zebraniem wszystkich pomysłów na plan przestrzenny dla tego miejsca.

Dziękujemy też BRW za udzielenie szybkiej i, co najważniejsze, pozytywnej odpowiedzi na nasz wniosek dotyczący Górki Szczepińskiej.

 Odpowiedź Biura Rozwoju Wrocławia ws. Górki Szczepińskiej:

odpowiedz_gorka-szczepinska-page-001

Odpowiedź BRW w pliku PDF – KLIKNIJ

Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***

Licencja Creative Commons
Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.