Przestrzeń

TVN 24 o naszym wniosku ws. wpisania do rejestru zabytków budynku przy ul. Popielskiego 6

Wspólny wniosek Towarzystwa Benderowskiego i Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia o nadanie statusu zabytku budynkowi przy ul. Popielskiego 6 przyciągnął uwagę mediów. TVN 24 przygotowało materiał o tym tajemniczych obiekcie na pograniczu wrocławskiego Brochowa i Księża Wielkiego.

Kapuściarnia, kwaszarnia – tak mieszkańcy przez lata nazywali zrujnowany dziś budynek przy ul. Popielskiego 6. A kto wie, czy ten obiekt nie kryje ciekawej historii, rodem z niemieckiego Breslau. Mówi się bowiem, że przy Popielskiego 6 pracowała niemiecka służba wywiadowcza Abwehra. Dziś obiekt jest w tak fatalnym stanie, że spacerowiczów przechodzących w tych okolicach ostrzegają tablice “Budynek uszkodzony. Grozi zawaleniem!”. Swoje zrobili m.in. złomiarze, którzy rozkradli wiele elementów stalowych tego gmachu.

Zdaniem Towarzystwa Benderowskiego i TUMW, najwyższa pora zadbać o budynek przy Popielskiego 6, zanim ulegnie całkowitej dewastacji i zniknie z mapy Wrocławia. Dlatego Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał wniosek o wpisanie go do rejestru zabytków.

– Nie możemy patrzeć, jak ten obiekt niszczeje. Uważamy, że warto zareagować i chociaż spróbować go przed tym uratować – wyjaśnia w TVN 24 Aleksandra Zienkiewicz z Towarzystwa Benderowskiego.

O historii budynku przy ul. Popielskiego 6 – tej przedwojennej i tej powojennej – w materiale opowiada telewizja TVN 24. Zachęcamy do lektury tekstu na stronie internetowej stacji, w którym wypowiada się nasz współpracownik Jan Jerzmański oraz do obejrzenia materiału.

Materiał na stronie internetowej TVN 24


Projekt „Przestrzeń Wrocławia” realizowany jest w ramach programu Fundacji Batorego „Obywatele dla Demokracji” ze środków państw EOG.

***

Licencja Creative Commons
Tekst jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.