Gorący tematPrzestrzeńWBOWrocław Borek

WBO2017 #636: Park Uśmiechu na Borku

Jednym z tzw. zielonych projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego jest pomysł utworzenia Parku Uśmiechu na Borku (projekt nr 636).

Park Uśmiech ma być zlokalizowany w miejscu obecnie zapomnianego i zaniedbanego podwórka w sąsiedztwie alei Hallera, ul. Wolbromskiej i ul. Racławickiej. Dzięki zaplanowanym działaniom zielona enklawa w sąsiedztwie ruchliwiej alei Hallera, ukryta przed hałasem za fasadą przyulicznych budynków mieszkalnych, zyska nowe życie.

Park Uśmiechu - lokalizacja
Park Uśmiechu – lokalizacja

Niewątpliwym atutem miejsca jest obecność pięknego starodrzewu, którego walory podkreślą nowe nasadzenia zieleni niskiej – kolorowych krzewów i traw. Uzupełnienie zieleni to tylko niewielka część zmian, jakie czekają ten cichy zakątek! Obecnie na obszarze skweru brakuje wyposażenia – oświetlenia, koszy, ławek.

– Przywróćmy to miejsce mieszkańcom, tworząc park kieszonkowy z prawdziwego zdarzenia, jakiego nie powstydziłby się Nowy Jork. Na skwerze pojawią się nowe funkcje rekreacyjne i edukacyjne. Chcemy, żeby było to miejsce łączące pokolenia – znajdzie się tu coś dla dorosłych, dzieci, a także seniorów – przekonuje Dominika Krop-Andrzejczuk, liderka zgłoszonego do WBO 2017 projektu nr 636.

Zagospodarowanie parku wynika z utworzenia kilku stref dla jego użytkowników: poznawczej, zabawy, relaksu, aktywności fizycznej i sąsiedzkiego miejsca spotkań. Aby uatrakcyjnić rzeźbę terenu, autorzy projektu zaplanowali usypanie niewielkiej górki saneczkowej, dzięki czemu miejsce będzie też zachęcało do zimowych eskapad.

wiz2-100dpiZaprojektowano również wykorzystanie murów okalających skwer. Mają na nich zostać zamontowane instalacje interaktywne, tablic edukacyjne i elementy świetlne. Będą one służyć zarówno zabawie, jak i edukacji przyrodniczej.

wiz3-100dpiProjekt przewiduje modernizację nawierzchni ścieżek, montaż ławek, hamaków, koszy, oświetlenia, urządzeń zabawowych i poideł dla ptaków.

Największą atrakcją mają być indywidualnie projektowane domki umieszczone na drzewach lub na specjalnych palach w ich sąsiedztwie.

Ze względu na położenie w pobliżu gęstej zabudowy mieszkaniowej oraz na zastosowane nowoczesne rozwiązania projektowe Park Uśmiechu na Borku będzie atrakcyjnym terenem zieleni i miejscem rekreacji dla mieszkańców okolicy, uczniów pobliskich szkół i przedszkoli.

– Chcemy by stał się modelowym przykładem zagospodarowania zaniedbanego terenu zieleni i inspiracją dla innych Wrocławian, którzy podobne zapomniane skwery i zieleńce mają na wyciągnięcie ręki – tłumaczy liderka projektu nr 636, Dominika Krop-Andrzejczuk.

Więcej o projekcie Parku Uśmiechu na Borku na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Kieszonkowy Park Uśmiechu przy Wolbromskiej

Podsumowanie projektu #636:

  • Projekt rejonowy – rejon nr 9 (Gajowice, Powstańców Śląskich, Borek)
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł (duży projekt rejonowy)
  • OSIEDLE: Borek
  • KATEGORIA: zieleń/rekreacja
  • BUDŻET ZGŁOSZONY: 750 000 zł

Projekt na oficjalnej stronie WBO.

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim trwa ponad dwa tygodnie (w tym trzy weekendy): od 15 września do 2 października. Głosować można tak, jak do tej pory: elektronicznie i na formularzach papierowych. Więcej informacji na stronie WBO.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie