ŚrodowiskoWrocław Przedmieście Oławskie

Pierwsze w Polsce biuro klimatyczne otworzyło się we Wrocławiu

 

W październiku wrocławscy aktywiści i aktywistki związani z Akcją Miasto i Koalicją Wrocławska Ochrona Klimatu otworzyli Hub Aktywistyczny (HUBA). To biuro promocji aktywizmu klimatycznego, które  ma na celu pomagać mieszkańcom i aktywistkom w ich lokalnych działaniach klimatycznych i przyrodniczych. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Już od listopada można zgłaszać się po wsparcie. 

HUBA to miejsce dla mieszkanek i mieszkańców zatroskanych o sprawy zieleni, przyrody i klimatu we Wrocławiu. Zaangażowani aktywiści mogą tam dostać realne darmowe wsparcie przy działaniach z tego obszaru. Obejmuje ono m.in. pomoc z tworzeniem informacji dla mediów, kontakty z ekspertami czy wspólne planowanie inicjatyw i protestów.

– Każda osoba, która chce zawalczyć o zeroemisyjny Wrocław, ochronę drzew czy przyrody może się do nas zgłosić. Nieważne, czy jest to jej pierwszy pomysł na działanie aktywistyczne w życiu, czy też jest doświadczonym ekologiem z wieloletnim doświadczeniem – mówi Weronika Mazurek, odpowiedzialna za działania graficzne i kampanijne w HUBIE – Usiądziemy, posłuchamy i porozmawiamy jak możemy pomóc. A odbiorcy zadecydują, co z tego, co oferujemy, chcą wziąć i z czego skorzystać. Nie będziemy robić kampanii za mieszkańców, ale będziemy swoim czasem i doświadczeniem pomagać  im w realizacji ich pomysłów.

HUBA już teraz wspiera koalicję Wrocławska Ochrona Klimatu, którą współtworzą organizacje i ruchy nieformalne, działające lokalnie w obszarach klimatu i przyrody. Organizuje dla nich cykl praktycznych warsztatów oraz planuje stworzenie wspólnej koalicyjnej kampanii dla zeroemisyjnego Wrocławia.

– Zależy nam na Wrocławiu, gdzie głos mieszkanek i mieszkańców jest brany pod uwagę, szczególnie w tematach przyrody i klimatu, bo są kluczowe dla przyszłości zarówno naszego miasta, jak i globu. Chcemy ten głos wzmacniać, zwielokrotniać, integrować różne środowiska i ruchy. Im więcej zaangażowanych osób, im większa świadomość klimatyczna, im więcej o tym będziemy mówić i im większą presję wywierać, tym większe mamy szanse na zatrzymanie tego rozpędzonego pociągu. – mówi współzałożycielka HUBY, Agata Tannenberg-Ratajczak. 

Jakie wsparcie można otrzymać w HUBIE? 

W propozycjach biura znaleźć możemy wsparcie medialne w promocji działań, kontakt z ekspertami i dziennikarzami, rzecznicze know-how, konsultacje strategiczne, a także wsparcie dla dziennikarzy w dotarciu do aktywistów i ekspertów w obszarze ochrony przyrody i klimatu. Jak twierdzą osoby pracujące w biurze,  podnoszenie jakości debaty publicznej w obszarze kryzysu klimatycznego jest jednym z ich priorytetów.  Biuro ma na celu promocję aktywizmu i nagłaśnianie problemu jakim jest adaptacja i mitygacja kryzysu klimatycznego.

– Współpracowałem już z hubem na samym początku jego działalności. Myślę, że powoli dociera do opinii publicznej to, jak istotne jest wyzwanie klimatyczne, przed którym stoi Ziemia, Polska i nasze miasta. Będziemy o tym mówić coraz więcej, także we Wrocławiu, i ważne jest, żeby różnorodne głosy mieszkańców, aktywistów i ekspertów były słyszalne i obecne w przestrzeni miasta – mówi Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Skąd pomysł na biuro? 

– Pół roku temu rozmawialiśmy z aktywistami działającymi w tych obszarach. Naszą wspólną diagnozą była potrzeba systemowego wsparcia mieszkańców. Odpowiedzią na to jest nasze biuro. – mówi Jakub Nowotarski, współzałożyciel HUBY oraz prezes Stowarzyszenia Akcja Miasto. – Doskonale znamy trudności, z jakimi muszą mierzyć się mieszkańcy, którzy chcą zmienić swoją okolicę. Zatrzymanie wycinki drzew, powstrzymanie miasta przed sprzedażą działek z cenną zielenią, czy zmiany w planach zagospodarowania — to wszystko przykłady działań, które wymagają ogromnego wysiłku. Mieszkańcy często nas o nich informują, a teraz my wychodzimy do nich z propozycją wsparcia – dodaje. 

Autorkami i realizatorkami projektu są  Agata Tannenberg – Ratajczak (inicjatorka wrocławskiej koalicji ruchów klimatycznych, wcześniej w XR), Weronika Mazurek (XR) i Jakub Nowotarski – prezes Stowarzyszenia Akcja Miasto. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Akcja Miasto z dotacji programu Aktywni Obywatele, finansowanego z Funduszy EOG. 

Do biura zgłaszać się można od 2-go listopada, dyżur telefoniczny działa od poniedziałku do środy w godzinach 11.00-15.00, pracownicy biura zapraszają też do umawiania indywidualnych spotkań. Biuro mieści się na ulicy Hercena 13 (Przedpokój H13). 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie