Góry Sowie i DzierżoniówKlimat na Dolny ŚląskŚrodowisko

Pieszyce. Pytamy o plany kolei gondolowej na Wielką Sowę

Radio Wrocław w swoim materiale informowało, że w zeszłym roku pojawił się inwestor, który miał zbudować kolej z Pieszyc na Wielką Sowę w górach Sowich.

Inwestor ostatecznie wycofał się z projektu. Jak podkreślają dziennikarze, gmina nie składa jednak broni i zapowiada walkę o gondolę na najwyższy szczyt Gór Sowich. – Mamy komplet dokumentów, gdyby pojawił się nowy inwestor budowę rozpoczynać można w zasadzie od ręki – przekonuje w rozmowie z Radiem Wrocław burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel.

Uważamy, że koleje linowe pełnić mogą istotna funkcję jako transport publiczny w terenach górskich. Ważne jednak, żeby inwestycje były prowadzone w pełnym poszanowaniu ochrony przyrody i środowiska.

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej postanowiło zapytać urząd miejski w Pieszycach o szczegóły. Prezentujemy pytania wraz z odpowiedziami:

Na jakim etapie jest przygotowanie projektu kolei gondolowej na Wielką Sowę?

25.02.2022r. została podpisana umowa z Antemio Architektura Sp. z o.o. na przygotowanie projektu budowlanego do pozwolenia na budowę kolei linowej na północnym zboczu góry „Wielka Sowa” w Rościszowie. W najbliższym czasie Projektant przedstawi Projekt koncepcyjny (etap 1), następnie zostanie przygotowany Projekt budowlany do pozwolenia na budowę (etap 2).

Czy zostało pozyskane finansowanie dla kolei gondolowej na Wielką Sowę? Jeśli tak, z jakich środków, w jakiej wysokości i w jakim trybie.

Nie

Czy w sprawie budowy kolei gondolowej na Wielką Sowę zorganizowano konsultacje społeczne? Jeśli nie — czy jest taki plan albo zamierzenie?

Nie. Wyłożenie do publicznego wglądu miało miejsce w trakcie procedury wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Czy sprawa budowy kolei gondolowej na Wielką Sowę była omówiona z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych?

Tak.

Czy budowa kolei gondolowej na Wielką Sowę była konsultowana z przyrodnikami lub specjalistami od ekologii?

Sprawa kolei była konsultowana z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.

Proszę o przesłanie wszelkich dokumentów, notatek, pism i innych materiałów, związanych z projektem kolei gondolowej?

W załączeniu umowa dotycząca projektu kolei linowej oraz pierwsza wersja projektu koncepcyjnego.

Plan kolejki na Wielką Sowę / UM Pieszyce
Plan kolejki na Wielką Sowę / UM Pieszyce

 


Fot. tytułowe – Widok na Wielką Sowę / MOs810 / CC-BY-SA 4.0


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

 

 

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie