KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatu

Nie zabierajmy Wrocławiowi szansy na kolej miejską!

Wrocław i Dolny Śląsk pominięte w podziale środków na inwestycje kolejowe na najbliższe 10 lat. Taki obraz płynie z zaproponowanego przez rząd Krajowego Programu Kolejowego. Przedstawiciele Akcji Miasto zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę tych planów. Do swojego apelu zapraszają też mieszkańców, którzy mogą wysłać petycję do premiera.

Akcja jest częścią projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 – Mamy kolejny skandal rządu Mateusza Morawieckiego. Wrocław został pominięty w miliardowych inwestycjach. – mówił Jakub Janas z Akcji Miasto – Dla nas komunikat z Warszawy jest prosty: Mateusz Morawiecki, premier z Wrocławia, zabiera Wrocławiowi szanse na kolej miejską i aglomeracyjną. Skazuje swoje miasto na korki i brak dobrej alternatywy przez następne kilkanaście lat.

Przypomnijmy, w 2019 roku premier podpisywał we Wrocławiu list intencyjny, który stanowił obietnicę szerokich inwestycji daną wrocławiankom i wrocławianom. Od lat wiadomo, że Wrocławski Węzeł Kolejowy potrzebuje remontów i rozbudowy, aby móc sprawnie funkcjonować. Rząd rozpoczął już zresztą prace w tym kierunku i kończy przygotowanie docelowej koncepcji dla całego węzła. Tym bardziej niepokojące i niezrozumiałe jest pominięcie Wrocławia na liście inwestycji w Krajowym Programie Kolejowym.

 Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów

– Codziennie z  Wrocławia Głównego odjeżdża blisko 200 pociągów regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych w aż 10 kierunkach, zaś podróżnych wciąż przybywa. Dzisiaj Wrocław jest wąskim gardłem dla regionu i kraju. – przedstawiał Miłosz Cichuta, wiceprezes Akcji Miasto – Zmienić to miała modernizacja całego węzła, z rozbudową o czwarty tor odcinka Wrocław Główny – posterunek odgałęźny Grabiszyn oraz dobudowa czwartego toru i infrastruktury pasażerskiej na Towarowej Obwodnicy Wrocławia przebiegającej przez zakorkowane Tarnogaj, Wojszyce i Krzyki. Modernizacja umożliwiłaby uruchomienie kolei miejskiej i aglomeracyjnej.

Akcja Miasto już w przeszłości poruszała temat kolei miejskiej i aglomeracyjnej wraz z walką o przywrócenie wspólnego biletu na MPK i kolej w 2021 roku. Wówczas spotkało się to z pozytywnym odzewem mieszkańców Wrocławia.

– Chcemy przekazać premierowi i jego rządowi głos wrocławian i wrocławianek, którzy również nie rozumieją nieuwzględnienia Wrocławia – zapowiedziała Joanna Klima z Akcji Miasto – Będziemy w każdy poniedziałek maja zbierać podpisy pod naszą petycją. Najbliższa akcja już 15 maja pod Dworcem Głównym.

– Udostępniamy również naszą stronę akcjamiasto.org/kolej, gdzie każdy może wysłać wniosek do premiera o przywrócenie Wrocławia na listę podstawową oraz do wrocławskich polityków o podjęcie działań ponad podziałami. – mówił Jakub Janas – Bo to jest jedna z najistotniejszych spraw dla Wrocławia, dlatego zapraszamy Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz Marszałków Województwa Cezarego Przybylskiego i Krzysztofa Maja do podpisania się pod naszą petycją w najbliższy poniedziałek. Społecznicy liczą też na wsparcie parlamentarzystów: – To powinna być sprawa ponad politycznymi podziałami, bo jest w największym interesie miasta, aglomeracji i regionu. Nie wyobrażamy sobie innego scenariusza niż poparcie naszej akcji przez polityków wszystkich opcji – podsumowuje Janas.

Czytaj też: Bardziej zielone miasta, lepszy transport. Sukcesy projektu „Klimat na Dolny Śląsk”


Fot tytułowe – Pociąg wjeżdżający na Dworzec Główny we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie