Komunikacja

Straż miejska musi zacząć działać i walczyć z nielegalnym parkowaniem

fot. wroclaw.pl

Zbigniew Słysz pełnił funkcję komendanta Straży Miejskiej przez 13 lat. Z początkiem lipca odszedł na emeryturę. Przedstawiciele Akcji Miasto liczą na większą skuteczność Straży Miejskiej mającego u steru nowego komendanta i przygotowali dla niego… listę 12 prac Heraklesa.

12 prac Heraklesa dla nowego komendanta

Przed nowymi władzami wrocławskiej Straży Miejskiej dużo pracy. Tak przynajmniej twierdzą społecznicy z Akcji Miasto, którzy przedstawili 12 prac Heraklesa dla nowego komendanta. – Rzeczywiście, liczymy na heroiczne działania od pierwszego dnia pracy, bo jest sporo do poprawy. – tłumaczy Andrzej Padniewski z Akcji Miasto. – Nasze propozycje dotyczą głównie efektywności pracy Straży Miejskiej i skuteczniejszych działań prewencyjnych w obszarze parkowania. Obie te rzeczy mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie miasta.

Jego zdaniem duże pole do poprawy wynika z wielu lat zaniedbań. – Prezydent Sutryk obiecywał wzmocnienie Straży Miejskiej, ale póki co ograniczyło się to do nowej siedziby. Ponad dwa lata temu wypowiedział on wojnę nielegalnemu parkowaniu, bo zauważył, jak duży jest to problem na wrocławskich ulicach. Rozkazu jednak nie wykonał były komendant, czego najlepszym obrazem była jedna założona blokada przez cały sierpień zeszłego roku. To niebywałe! I właśnie takie rzeczy prowadzą potem do tego, że z tytułu parkowania Wrocław ma przychód o kilkadziesiąt mln zł (!) mniejszy niż Kraków, Poznań czy Szczecin – dodaje Padniewski.

Problem z parkowaniem

W 12 pracach Heraklesa aktywiści z jednej strony wskazują na problemy i niedoskonałości, a z drugiej wskazują do nich konkretne rozwiązania. – Często rozmawiamy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, np. przy składaniu zeznań jako świadkowie. Widzimy wówczas, że mamy wszyscy zbieżne cele – chcemy, żeby miasto było uporządkowane. Tego w polityce parkingowej bardzo brakuje i właśnie dlatego liczymy na nowe władze Straży – opowiada Marcin Nieroda z Akcji Miasto.

Przykłady nieprzystających do standardów innych jednostek w Polsce można mnożyć – zgłoszenia nielegalnego parkowania, zamiast być przetwarzane jak w innych miastach “w chmurze”, we Wrocławiu… drukowane są na czarno-białych drukarkach. Gdy poznańska straż wdrożyła ostatnio rozwiązanie udostępnienia API do swojej bazy, dzięki czemu integruje się z aplikacjami pozwalającymi na raportowanie zdarzeń niezgodnych z prawem, wrocławska jednostka postanowiła… zakupić kolorową drukarkę do wydruków.

– Ale i tak z tego co sam widziałem, wrócili, pewnie ze względu na koszty, do wydruków czarno-białych – opowiada Andrzej Padniewski.

straz2

fot. wroclaw.pl

Wśród 12 prac znalazły się opisy takich i podobnych sytuacji. Zadania nie dzielą się na ważniejsze i mniej ważne, natomiast nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, że dwa z nich dotyczą poprawy sytuacji strażników na najniższym szczeblu: po pierwsze finansowej, bo jednostka zapewnia zbyt małe wynagrodzenia, a po drugie motywacyjne, bo strażnicy miejscy, z którymi rozmawiają aktywiści, nie podchodzą do przyszłości swojej jednostki z optymizmem.

– Trzymamy kciuki za zmiany w Straży Miejskiej, by za kadencji nowego komendanta jednostka ta znacząco poprawiła efektywność swojej pracy i przez to była lepiej oceniana przez wrocławian – mówi Marcin Nieroda.

Lista 12 prac

Digitalizacja jednostki
Archaiczne systemy komputerowe używane przez strażników utrudniają im codzienną pracę.

Zapełnienie wakatów
Od lat straż nie potrafi zatrudnić ludzi do pracy, co utrudnia jej funkcjonowanie.

Naprawa realnych problemów
Koniec z oprowadzaniem wycieczek – czas zacząć priorytetyzować zadania zgodnie z oczekiwaniami wrocławian.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego
Zastawione przejścia dla pieszych samochodami? Pora z tym skończyć!

Więcej patroli osiedlowych
Obecnie strażnicy odwiedzają wrocławskie osiedla średnio raz w tygodniu.

Poprawa transparentności
Pora rozpocząć działania informujące zgłaszających wykroczenia, jak zakończyły się postępowania.

Proaktywność Straży Miejskiej
Nie zadzwonisz? Nikt nie przejmie się Twoim problemem! Pora na proaktywność straży.

Zwiększyć dochody z SPP
Mamy najgorszą strefę płatnego parkowania w Polsce. Bo jak parkujesz nielegalnie, to nikt Cię nie ukarze!

Podwyżka płac dla strażników
Pracownicy najniższego szczebla zarabiają mniej, niż w innych jednostkach w Polsce, i za mało na standardy Wrocławia.

Brak jawności danych
Straż musi zacząć korzystać z Otwartych Danych Miasta Wrocławia i raportować tam swoją pracę.

Skrzynki mailowe dla strażników
Zgłaszasz nielegalne parkowanie? Strażnik, chcąc doprecyzować dane, wyśle Ci pismo. Bo nie ma swojego maila!

Szacunek dla własnych kadr
Strażnicy niższego szczebla są zmęczeni i nie czują możliwości zmian – pora na realną poprawe wewnętrznego zarządzania.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie