Kultura i naukaNewsyPolecamy

Najgłośniejsze filmy z festiwali na całym świecie – znów we Wrocławiu

Pod hasem „Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie” twórcy Millenium Docs Against Gravity zapraszają na 16. edycję festiwalu filmów non-fiction. Już w piątek 10 maja rozpocznie się ona we Wrocławiu, Warszawie i Lublinie. W kolejnych dniach to niezwykłe wydarzenie zawita do Bydgoszczy, Katowic oraz Gdyni.
Zwiastun 16. Millennium Docs Against Gravity

Kolejny raz najgłośniejsze festiwalowe filmy zabiorą widzów w niezwykłą wędrówkę dookoła świata i w głąb ludzkiej świadomości. Wrocławska odsłona festiwalu jak co roku mocno stawia na różnorodność tematyczną. W programie znalazły się m.in. dzieła przybliżające rolę zaangażowanego dziennikarstwa i emocjonujące związki filmu i sztuki, obrazy poruszające kwestie związane z ekologią oraz odkrywające przyszłość współpracy ludzi z robotami.

Zwiastun „A to mój przyjaciel robot”

Publiczność zgromadzona w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie mogła zobaczyć ponad 80 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, m.in. Magiczne życie V.” (“The Magic Life of V.”) Tonislava Hristova – laureata Grand Prix Dolnego Śląska 2017 roku za film „Dobry Listonosz”. Najnowsze dzieło bułgarskiego reżysera jest intymnym portretem Veery – młodej kobiety, która wcielając się w postaci ze świata fantazji, próbuje zyskać pewność siebie i zmierzyć się z trudną relacją z ojcem. Bohaterka prowadzi siebie i swojego niepełnosprawnego brata przez świat rozmaitych ról, tożsamości i magii, aby znaleźć odwagę i zmierzyć się z demonami przeszłości.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów 16. edycji Millennium Docs Against Gravity będzie bez wątpienia, pokazywany na festiwalu po raz pierwszy w Polsce, najnowszy film Wernera Herzoga –„Herzog/Gorbaczow” (”Meeting Gorbachev”). Widzowie we Wrocławiu zobaczą też „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” (”Cold Case Hammarskjöld”) Madsa Brüggera, ostatnie dzieło zmarłej w marcu br. prekursorki francuskiej Nowej Fali Agnès Vardy „Varda według Agnès” (”Varda by Agnès”), monumentalny i urzekający hipnotycznymi obrazami Antropocen: epoka człowieka” (”Anthropocene: The Human Epoch”) reżyserki Jennifer Baichwal oraz pierwszy film dokumentalny znanego z ekranizacji prozy J.R.R. Tolkiena Petera Jacksona – „I młodzi pozostaną”(“They Shall Not Grow Old”), w którym nagrodzony Oscarami® twórca wykorzystał zdumiewające materiały wideo z archiwów I Wojny Światowej.

Kadr z filmu "Antropocen: epoka człowieka"
Kadr z filmu „Antropocen: epoka człowieka”

Wśród polskich tytułów w programie znalazły się m.in. „Jazda obowiązkowa” („Compulsory Figures”) Ewy Kochańskiej, wyreżyserowany przez Borysa Lankosza „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, a także „Marek Edelman… i była miłość w getcie” Jolanty Dylewskiej, długo oczekiwany i głośny jeszcze przed premierą film, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.

Na otwarcie festiwalu 10 maja o godz. 19:00 wrocławska publiczność zobaczy film Ustrzelić mafię” (”Shooting the Mafia”) w reżyserii Kim Longinotto. To wielowymiarowy portret Letizii Battaglii – pierwszej włoskiej fotoreporterki dokumentującej w latach 70. XX wieku brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi. W filmie czarno-białe fotografie przeplatają się z materiałem archiwalnym z tamtych czasów i szczerymi rozmowami z bohaterką. Uderzające, szokujące, wymagające odwagi i rejestrowane z narażeniem życia fotografie określają karierę Battagli, jednocześnie portretując pełen przemocy świat ucisku i strachu. Po seansie rozpocznie się spotkanie ze specjalnymi gośćmi gali otwarcia – główną bohaterką filmu, Letizią Bataglią oraz włoskim fotografem Roberto Timperim.

Jak co roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym spotkać będzie można twórców festiwalowych tytułów. Do Wrocławia przyjedzie m.in. Jennifer Baichwal, autorka filmu „Antropocen: epoka człowieka”, twórczyni obrazu „Cała przyjemność po stronie kobiet” Barbara Miller, a także Roberto Minervini, reżyser „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” oraz Paweł Ziemilski, autor „In Touch”.

Na festiwalu nie zabraknie także dyskusji z udziałem ekspertów, warsztatów oraz pokazów dla dzieci i seniorów. W tym roku odbędą się także specjalne pokazy z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących.

W tegorocznym programie znalazły się także specjalne odsłony programów Dolnośląskiego Centrum Filmowego: Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Centrum” i City Docs, kolejne spotkania w ramach Akademii Dokumentalnej dla Seniorówprolog Europejskiej Nocy Literatury oraz pokazy w ramach Nocy Muzeów. Dla młodych widzów zajęcia przeprowadzi Akademia Dokumentalna OKI DOKI, z kolei rodziców z niemowlakami zapraszamy także na pokazy dostosowane do obecności na sali najmniejszych widzów.

Zwiastun „Najlepszy przyjaciel człowieka”

Festiwal potrwa we Wrocławiu do 19 maja. Bilety w cenach 12 i 15 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego i na www.dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie dziesięciu lub więcej biletów każdy z nich będzie kosztował tylko 10 złotych. Bilet rodzinny na filmy z sekcji OKI DOKI kosztuje 10 złotych za osobę. Bilety dla seniorów (za okazaniem dowodu uprawniającego do zniżki) również kosztują 10 złotych każdy. 

Pełny program dostępny jest na mdag.pl oraz na www.facebook.com/MDAGWroclaw.

na tło DAG19

Zdjęcie wyróżniające: kadr z filmu „Marek Edelman… i była miłość w getcie” Jolanty Dylewskiej

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie