Klimat na Dolny ŚląskKomunikacjaWybieram kolejZagłębie Miedziowe

Wizyta studyjna. Chocianów ma pociągi i co dalej?

6 grudnia przedstawiciele Towarzystwa Benderowskiego wybrali się z wizytą studyjną do Chocianowa, z okazji uroczystości uruchomienia nowej trasy kolejowej.

Dworzec w Chocianowie
Dworzec w Chocianowie
Dworzec w Chocianowie
Dworzec w Chocianowie

Od grudnia 2022 r. pociągi Kolei Dolnośląskich kursują do Chocianowa w powiecie polkowickim, dzięki rewitalizacji trasy kolejowej, którą zrealizowała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. Pociąg jedzie trasą z Legnicy przez Chojnów, KD realizuje osiem połączeń dziennie, wraz z przesiadkami na pociągi z Wrocławia i do Wrocławia na stacji w Legnicy.

Każde otwarcie zrewitalizowanej trasy kolejowej jest dobrą informacją dla ochrony klimatu, środowiska i mieszkańców. Liczymy w przyszłości na przedłużenie do Przemkowa i Głogowa, a także na uruchomienie przez gminę połączeń dowozowych do pociągu.

Czytaj więcej: Wybieram kolej. Chocianów ma pociąg, ale nie myśli o autobusach dojazdowych

Otwarcie nowego połączenia jest korzystne dla mieszkańców Chojnowa, którzy zyskali znacznie zagęszczony takt pociągów do Legnicy.

Dworzec w Chojnowie
Dworzec w Chojnowie

PC065404

Po drodze przedstawiciele Towarzystwa Benderowskiego odwiedzili również Legnicę, gdzie remontowany jest dworzec. Remont prowadzony przez Polskie Linie Kolejowe trwa zdecydowanie zbyt długo, co utrudnia życie pasażerom, zwłaszcza niepełnosprawnym.

Czytaj też: Czy dolnośląskie samorządy udostępniają informację publiczną ws. transportu i przestrzeni? [Raport Hipermiasta]

Dworzec w Legnicy
Dworzec w Legnicy / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.
Dworzec w Legnicy
Dworzec w Legnicy / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Jak informowały Polskie Linie Kolejowe, „Obowiązującym terminem zakończenia umowy dla zadania pn. „Dostosowanie st. Legnica do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się – część 2” jest IV kwartał 2023 r.”

Czytaj też: Wybieram kolej. Polskie Linie Kolejowe odpowiadają na pytania… ale nie wszystkie


Fot. tytułowe: Dworzec w Chocianowie / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


 

 

Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie