Aglomeracja WrocławskaKlimat na Dolny Śląsk

Wizyta w Trzebnicy. Sprawdzaliśmy kwestie transportowe i ekologiczne

 

Trzebnica: Transport, smog, las

Dnia 1 listopada 2022 r. przedstawiciele Towarzystwa Benderowskiego wybrali się pociągiem Kolei Dolnośląskich z wizytą studyjną do Trzebnicy, by ocenić kwestie transportowe i ekologiczne. Trzebnica jest przykładem miejsca, gdzie rewitalizacja kolei była ogromnym sukcesem.

Pociąg KD w Trzebnicy
Pociąg KD w Trzebnicy

W przyszłości planowana jest elektryfikacja i budowa mijanki. Naszym zdaniem, należy jednak rozważyć również całościową lub częściową przebudowę na linię dwutorową.

Dworzec kolejowy w Trzebnicy
Dworzec kolejowy w Trzebnicy / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.
Dworzec kolejowy w Trzebnicy - pociąg Kolei Dolnośląskich
Dworzec kolejowy w Trzebnicy – pociąg Kolei Dolnośląskich / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Komunikacja miejska w Trzebnicy istnieje, jednak mogłaby być rozwijana. Niestety, obecnie jej częstotliwość jest zbyt mała, choć większa niż w innych miejscach, które tylko markują tworzenie transportu publicznego (np. gmina Kondratowice, powiat milicki).

Komunikacja miejska w Trzebnicy
Komunikacja miejska w Trzebnicy
Autobus firmy Ekspres Bus
Autobus firmy Ekspres Bus w Trzebnicy / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Niestety, wbrew naszym wnioskom, powiat trzebnicki nie chce zaangażować się w tworzenie publicznego transportu zbiorowego. Firma Ekspres Bus realizuje przewozy do Wrocławia i Obornik Śląskich.

Czytaj więcej: Starostwo w Trzebnicy nie stworzy publicznego transportu powiatowego

Problemem Trzebnicy nadal jest smog, jak w wielu miejscach Dolnego Śląska. Liczymy na to, że wejście w życie uchwały antysmogowej w 2024 r. skłoni władze publiczne i mieszkańców do wymiany źródeł ciepła.

Pozytywnie oceniamy wyłączenie części ul. Leśnej dla samochodów. Dalszym krokiem powinno być ograniczenie ruchu również między basenem a Karczmą Leśną oraz zapewnienie braku wjazdu samochodów do Lasu Bukowego.

Ul. Leśna w Trzebnicy
Ul. Leśna w Trzebnicy
Ul. Leśna w Trzebnicy
Ul. Leśna w Trzebnicy

Negatywnie jednak ocenić trzeba zamianę centralnego placu Piłsudskiego (dawniej dworzec PKS) w parking, nawet mimo zasadzenia pewnej liczby drzew. Uważamy, że należałoby choćby część odbetonować i zamienić na teren zielony.

Czytaj też: Czy dolnośląskie samorządy udostępniają informację publiczną ws. transportu i przestrzeni? [Raport Hipermiasta]

 

Plac Piłsudskiego w Trzebnicy
Plac Piłsudskiego w Trzebnicy

Czytaj też: Transport publiczny na Dolnym Śląsku. Czy będą autobusy wojewódzkie?


Fot. tytułowe: Klasztor w Trzebnicy / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie