KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Wrocławski Węzeł Kolejowy to sprawa istotna dla województwa dolnośląskiego

W ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny powstał wniosek do Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Projekt przygotowało Towarzystwo Benderowskie, a stowarzyszenie Akcja Miasto zgodnie z art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego wniosło o:

  1. podjęcie przez Marszałka Województwa i Zarząd Województwa wszelkich działań w celu ujęcia inwestycji we Wrocławski Węzeł Kolejowy na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego,
  2. skierowanie przez Marszałka Województwa i Zarząd Województwa listu do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Infrastruktury w celu ujęcia inwestycji we Wrocławski Węzeł Kolejowy na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego,
  3. poruszenie tematu ujęcia inwestycji we Wrocławski Węzeł Kolejowy w rozmowach z przedstawicielami Rady Ministrów,
  4. udzielenie poparcia projektowi Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej ws. Wrocławskiego Węzła Kolejowego, gdy zostanie wniesiona do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
  5. powołanie pełnomocnika ds. Wrocławskiego Węzła Kolejowego.

Czytaj też: Nie zabierajmy Wrocławiowi szansy na kolej miejską!

Wrocławski Węzeł Kolejowy ważny dla regionu

Modernizacja Wrocławskiego Węzła Kolejowego nie znalazła się na liście podstawowej projektów modernizacji na liście podstawowej w Krajowym Programie Kolejowym do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032). 

Stacja Wrocław Sołtysowice
Stacja Wrocław Sołtysowice / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Na liście rezerwowej znalazły się dwa projekty:

* Dostosowanie wrocławskiego węzła kolejowego do parametrów sieci bazowej TEN-T, etap I: prace na odcinku Święta Katarzyna – Wrocław Brochów – Wrocław Kuźniki – roboty budowlane

* Dostosowanie wrocławskiego węzła kolejowego do parametrów sieci bazowej TEN-T, etap II: pozostałe prace

Ujęcie na liście rezerwowej nie jest adekwatne do roli Dolnego Śląska oraz węzła wrocławskiego. Podjęcie działań w ramach możliwości Marszałka i Zarządu mogłoby wzmocnić głos wrocławian i Dolnoślązaków w walce o zmiany.

– Trudno szukać drugiego polskiego regionu, który inwestuje w kolej tak mocno jak Dolny Śląsk! Rozwój kolei to jeden z priorytetów Bezpartyjnych Samorządowców. Dotrzymujemy słowa – przejmujemy od państwa i rewitalizujemy nieczynne od lat linie, aby Dolnoślązacy każdego dnia mogli wygodnie korzystać z kolei. To projekt cywilizacyjny, niespotykany w tej skali w całej Polsce – mówił w grudniu 2022 r. w Chocianowie Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Czytaj też: Wrocławski Węzeł Kolejowy to wspólna sprawa aglomeracji. Wnioski do Oleśnicy, Obornik, Miękini i Kobierzyc

Wrocławski Węzeł Kolejowy. Potencjał dla Dolnego Śląska

Pasażerowie z rewitalizowanych linii najczęściej kierują się w kierunku Wrocławia. Brak inwestycji w obrębie Wrocławskiego Węzła Kolejowego utrudni dalszy dynamiczny rozwój Kolei Dolnośląskich oraz może zastopować wielki program rewitalizacji linii kolejowych w województwie dolnośląskim.

Warto zauważyć, że Wrocław Główny jest największą pod względem liczby odprawionych pasażerów w Polsce – corocznie podróżuje z niej blisko 20 mln podróżnych. Potencjał stacji jest znacznie większy, ze względu na bogatą sieć linii kolejowych na Dolnym Śląsku – z Wrocławia linie kolejowe rozchodzą się w aż 9 kierunkach. Ze względu na wąskie gardło, którym jest sieć, potencjał jest przytłumiony i niemożliwy do wykorzystania przy obecnym stanie sieci kolejowej. 

Pociąg Kolei Dolnośląskich na stacji Wrocław Sołtysowice
Pociąg Kolei Dolnośląskich na stacji Wrocław Sołtysowice / / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Rozbudowa jest istotna dla mieszkańców miejscowości, połączonych z Wrocławiem (np. Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Bolesławiec, Lubin, Strzelin, Oława, Oleśnica, Trzebnica, Żmigród, Wołów, Świdnica, Kłodzko, Brzeg Dolny), gdyż pasażerowie są narażeni na spóźnienia i odwoływanie pociągów. Jest zatem istotna dla całego województwa, nie tylko dla Wrocławia.

Brak inwestycji we Wrocławski Węzeł Kolejowy utrudni także życie gospodarcze całego regionu, gdyż tory są niezbędne pociągom towarowym. We Wrocławiu znajduje się najważniejszy i największy węzeł w zachodniej Polsce, z którego odjeżdżają pociągi z polskimi i zagranicznymi towarami na eksport do Europy Zachodniej. 

Czytaj też: Do wrocławskich radnych trafił wniosek, by podjęli uchwałę ws. węzła kolejowego

Wrocławski Węzeł Kolejowy. Zgodnie z planem i wizją

Działanie Marszałka i Zarządu na rzecz Wrocławskiego Węzła Kolejowego będzie w pełni zgodne z Uchwałą nr XIX/482/20 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 czerwca 2020 r. w sprawie uchwalenia Planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego, gdzie zapisano (załącznik 1, str. 21) “Ponadto należy dążyć do wzrostu przepustowości aglomeracyjnych linii kolejowych poprzez separację ruchu dalekobieżnego i towarowego od aglomeracyjnego. Należy to realizować poprzez rozbudowę układu torowego linii wlotowych do Wrocławskiego Węzła Kolejowego oraz wewnątrz tego węzła o dodatkową parę torów szlakowych. Ponadto w miejscu łączenia się linii kolejowych należy przewidzieć możliwość zaprojektowania rozwiązań bezkolizyjnych.“

Stacja Wrocław Nadodrze
Stacja Wrocław Nadodrze / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Działanie Marszałka i Zarządu na rzecz Węzła będzie również w pełni zgodne z wizją transportu zbiorowego zapisaną w Uchwale nr LV/2107/14 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 30 października 2014 r. w sprawie „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Dolnośląskiego” , gdzie Wrocław określono jako węzeł kolejowej komunikacji krajowej (str. 121).

Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów


Fot tytułowe – Most kolejowy na Ołbinie i Karłowicach na linii kolejowej nr 143 / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie