PrzestrzeńŚrodowiskoWBO

WBO 2018: Psie Pole dla ludzi #467

Psiepolski rynek to miejsce o ogromnym znaczeniu dla osiedla. Po wykonanym remoncie nie został wykorzystany jego potencjał jako terenu osiedlowej rekreacji i odpoczynku. Niekorzystne proporcje między nawierzchnią granitową a strefami zieleni nie pozwalają na traktowanie tego miejsca jako zielonego azylu, tak bardzo potrzebnego wśród gęstej zabudowy. Dlatego w WBO został zgłoszony projekt „Psie Pole dla ludzi”.

Latem teren zamienia się w granitową patelnię (drzewa – lipy – zostały zasadzone tylko od strony wschodniej i nie stanowią ochrony przed słońcem w godzinach południowych, popołudniowych i wieczornych), co uniemożliwia korzystanie z tego miejsca w takim zakresie, w jakim potrzebują tego mieszkańcy. Pogarsza to też komfort życia osób mieszkających w kamienicach okalających rynek.

Spragnieni odpoczynku wytrzymują w skwarze tylko kilka chwil na ławeczkach. Dzieci bawiące się godzinami przy fontannie są narażane na skutki nadmiernej ekspozycji na słońce. Dodatkowym efektem braku zielonego otoczenia fontanny jest to, że dziecięce krzyki nie pozwalają odpoczywać innym osobom.

Kilka lat temu w ramach WBO powstała plenerowa szachownica – nikt z niej nie może korzystać, gdyż nie ma tam żadnej ochrony przed prażącym słońcem, a temperatura otoczenia jest dodatkowo podnoszona przez nagrzewające się płyty granitowe.

Wprowadzenie do rynku większej ilości zieleni będzie miało ogromny wpływ na poprawę mikroklimatu w najbliższym otoczeniu, pozwoli lepiej wykorzystać to miejsce dla dobra mieszkańców osiedla i odwiedzających je turystów. Potrzebne są:

– nasadzenia drzew i krzewów, w tym zimozielonych, od strony ulic okalających rynek,

– otoczenie drzewami, krzewami i klombami szachownicy umieszczonej w północnej części rynku,

– otoczenie drzewami, krzewami i klombami fontanny,

– posadzenie świerka w centralnej części placu, by naturalnie rosnące drzewo mogło z czasem zastąpić stawianą tu na święta ściętą ogromną choinkę. Dodatkową korzyścią będą oszczędności – pieniądze wydawane na zakup, montaż i demontaż choinki będzie można spożytkować na inne cele potrzebne mieszkańcom osiedla.

PlakatPsie Pole dla ludzi2018

Ponadto projekt nr 467  na terenach gminnych przylegających do głównych ulic (Krzywoustego – Bierutowska do stacji PKP) obejmuje także:
– przeprowadzenie zabiegów poprawiających kondycję starszych drzew, w tym usunięcie jemioły,
– wykonanie nasadzeń w obrębie terenu wyznaczonego przez ulice: Sycowska – Sobieskiego – Bierutowska do stacji PKP,
– powiększenie terenu zielonego oraz wykonanie nasadzeń w obrębie przystanku w stronę centrum przy Rondzie Lotników Polskich,
– zniwelowanie niekorzystnej przewagi terenów utwardzonych nad zielonymi w obrębie rynku,
– posadzenie drzew dostosowanych wymaganiami do warunków glebowo-klimatycznych, aby rosły szybko silne i zdrowe – np. dęby czerwone, platany, drzewa tlenowe Oxytree (korzenie tych ostatnich nie kolidują z instalacjami),
– posadzenie krzewów o zróżnicowanej wysokości, w tym zimozielone,
– posadzenie pnączy, m.in. przy kamienicy obok przystanku przy rondzie (Jak wykazują badania, pnącza nie niszczą elewacji, chronią ją przed niekorzystnymi wpływami środowiska, osuszają mury, produkują tlen i pochłaniają zanieczyszczenia. Winobluszcz zajmujący 0,5 m2 gruntu i pokrywający ok. 500m2 ściany daje tyle, co 7 dużych lip),
– zainstalowanie samoobsługowej toalety publicznej.

Podsumowanie projektu #467:

  • Projekt duży rejonowy – rejon nr 5: Pawłowice, Psie Pole – Zawidawie
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł
  • KATEGORIA: zieleń/rekreacja
  • BUDŻET ZWERYFIKOWANY: 750 000 zł

Projekt na oficjalnej stronie WBO.

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim trwa ponad dwa tygodnie (w tym trzy weekendy): od 14 września do 1 października. Głosować można tak, jak do tej pory: elektronicznie i na formularzach papierowych. Więcej informacji na stronie WBO.


Teksty, zdjęcia i grafiki dotyczące projektów WBO pochodzą od liderów.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie