PolecamyPrzestrzeńŚrodowiskoWBOWrocław Borek

WBO 2018: Park Uśmiechu na Borku #127 – modelowy park kieszonkowy

Projekt #127 – Park Uśmiechu został zgłoszony ponownie do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatorzy projektu za 750 tys. zł chcą utworzyć w miejscu zaniedbanego skweru park kieszonkowy z prawdziwego zdarzenia.

Pomiędzy ulicami Wolbromską, Hallera i Racławicką znajduje się zaniedbany skwer ze starymi drzewami. To pozostałość ogrodu przylegającego do Domu Balowego Flora, który na początku XX w. znajdował się przy ul. Wolbromskiej. Jako grupa mieszkańców chcemy przywrócić blask temu zapomnianemu miejscu, tworząc modelowy park kieszonkowy – Park Uśmiechu na Borku. Pragniemy stworzyć miejsce unikatowe – atrakcyjne zarówno dla dzieciaków, jak i seniorów; miejsce spacerów i relaksu – z naturalistyczną strefą zabaw.

Park-Usmiechu-lokalizacja kopia

Pomimo sąsiedztwa ruchliwych ulic, jest to miejsce świetnie odizolowane od hałasu komunikacyjnego, a dzięki obecności starego drzewostanu panuje tu niezwykły mikroklimat – skwer stanowi prawdziwą oazę zieleni w miejskiej zabudowie. Obecnie teren wciąż pozostaje bez wyposażenia – brak tam przede wszystkim oświetlenia, przez co po zmroku teren nie daje poczucia bezpieczeństwa, a także siedzisk, elementów do wypoczynku i rekreacji dla osób starszych i dzieci.

wiz2-100dpi

Proponujemy zagospodarowanie parku w oparciu o utworzenie kilku stref dla jego użytkowników: zabawy, relaksu, rekreacji i aktywności fizycznej oraz sąsiedzkiego miejsca spotkań.

Proponujemy montaż elementów edukacyjnych – np. tablic, słupków itp. w duchu edukacji przyrodniczej, montaż elementów małej architektury – stolików do gry w szachy, służących jako stoły do spotkań, prowadzenia zajęć z mieszkańcami, siedzisk, 1 – 2 hamaków na słupkach (bez ingerencji w drzewa), elementów oświetlenia dyskretnego, pozwalającego na korzystanie z terenu po zmroku w sezonie jesienno – zimowym, elementów zabaw w stylu naturalistycznym dla dzieci oraz elementów do ćwiczeń dla osób dorosłych, w miarę możliwości uformować niewielkie wzniesienie, by urozmaicić ukształtowanie terenu (zimą wykorzystywane jako górkę saneczkową).

Park-Usmiechu-koncepcja-rzut2018-m

Kluczowym elementem projektu jest dobór materiałów naturalnych współgrających z charakterem tego terenu. Położenie: dz. nr 57, dz. nr 52/7, AM-1, Obręb Borek, Wrocław

Inspiracje
Inspiracje

Dodatkowe informacje

  • Liderem projektu jest Dominika Krop-Andrzejczuk, mieszkanka wrocławskiego osiedla Borek, wrocławianka od urodzenia, z wykształcenia architekt krajobrazu.

  • Projekt brał udział w poprzedniej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (2017) – zajął wówczas drugie miejsce wśród projektów rejonowych dużych (do 750 tys. zł) w rejonie nr 9 (Osiedla Borek, Powstańców Śląskich, Gajowice), zdobywając 1378 głosów. W tzw. zielonej dogrywce – Zielone WBO 2017 – na Park Uśmiechu oddano 963 głosy (głosowano wówczas wyłącznie przez internet). Był to czwarty wynik wśród dużych “zielonych” projektów. W obu przypadkach uzyskana ilość głosów nie była wystarczająca do realizacji idei “Parku Uśmiechu na Borku”. Dlatego startujemy w kolejnej edycji WBO.

  • W styczniu 2018 r. Rada Osiedla Borek przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy “Park Uśmiechu na Borku” dla zieleńca w obrębie ulic Wolbromskiej – Racławickiej – al. Hallera. Obecnie trwają starania nad przyjęciem uchwały Rady Miejskiej w tej sprawie.

  • Wielkie zaangażowanie liderki projektu sprawiło, że miasto “przypomniało” sobie o tym terenie zieleni. Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej na wiosnę 2018 r. na terenie “Parku Uśmiechu na Borku” posadzono 300 sadzonek bluszczu pospolitego i winobluszczu, 1 drzewo – kasztanowca czerwonego, kilkanaście krzewów i krzewinek. Zamontowano również 4 ławki oraz 2 kosze na śmieci. Trawnik jest regularnie koszony. Mieszkańcy w końcu odzyskali tą zieloną przestrzeń w samym centrum miasta. Nie zmienia to faktu, że nadal brakuje placu zabaw dla dzieci, siłowni dla dorosłych oraz oświetlenia. Dlatego idea utworzenia w parku kieszonkowego ze strefami dostosowanymi do potrzeb zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców, jest nadal aktualna.

  • W “Parku Uśmiechu na Borku” odbyły się już wydarzenia dla mieszkańców okolicy, jak wspólne ubieranie choinki; w czerwcu 2018 r. (dzięki współpracy z Radą Osiedla Borek) na terenie parku odbył się Piknik Sąsiedzki.

  • Projekt posiada rekomendację Rady Osiedla Borek, a w propagowanie idei utworzenia “Parku Uśmiechu na Borku” bezpośrednio zaangażowania są sami radni osiedlowi.

  • Skąd ten uśmiech w nazwie parku? W 1979 r. na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzono Międzynarodowy Rok Dziecka (International Year of The Child). Z tej okazji na terenie skweru, dziś znanego jako Park Uśmiechu na Borku, a dokładniej na murze okalającym ten teren, powstał mural z napisem „Dzieciom Uśmiech, Światu Pokój” oraz logiem wydarzenia. Hasło tego muralu stanowiło bezpośrednią inspirację dla nazwy parku.

Więcej o projekcie na Facebooku.

Podsumowanie projektu #127:

  • Projekt mały rejonowy – rejon nr 9: Gajowice, Powstańców Śląskich, Borek
  • Próg budżetowy: do 750 000 zł
  • KATEGORIA: zieleń/rekreacja
  • BUDŻET ZWERYFIKOWANY: 750 000 zł
  • Liderka projektu: Dominika Krop-Andrzejczuk

Projekt na oficjalnej stronie WBO.

wiz3-100dpi

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim trwa ponad dwa tygodnie (w tym trzy weekendy): od 14 września do 1 października. Głosować można tak, jak do tej pory: elektronicznie i na formularzach papierowych. Więcej informacji na stronie WBO.


Tekst oraz wizualizacje i mapki pochodzą od lidera projektu.
Zdjęcie wyróżniające: opracowanie własne na podstawie wizualizacji otrzymanej od lidera.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie