Środowisko

Czy depresję klimatyczną należy leczyć? Co mogę zrobić, aby przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu? ?

Czy depresję klimatyczną należy leczyć? Co mogę zrobić, aby przeciwdziałać kryzysowi? Czy dzikie miasto to sensowna odpowiedź na wyzwania kryzysu klimatycznego? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas najbliższej Szkolnej Konferencji Klimatycznej. To już ostatni moment, aby zapisać się na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 17-19 marca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konferencja potrwa trzy dni, a każdy z nich podzielony jest na trzy bloki, podczas których równolegle będą się odbywać dwa lub trzy panele bądź prelekcje. Wśród prelegentów są tak znakomici goście i gościnie jak najbardziej znany w Polsce fizyk atmosfery – profesor Szymon Malinowski, psycholożka dr Magdalena Budziszewska zajmująca się wpływem kryzysu klimatycznego na naszą psychikę, czy dr hab. Marcin Napiórkowski, kulturoznawca, autor “Kodu kapitalizmu”.

Kompendium wiedzy o klimacie

– To wydarzenie to kompendium bieżącej wiedzy o kryzysie klimatycznym – mówi Jagoda Pijaczyńska, aktywistka MSK i współorganizatorka konferencji. – To okazja nie tylko do posłuchania znakomitych mówców, ekspertek i ekspertów – takich jak Piotr Tyszko – Chmielowiec, czy Małgorzata Piszczek, którzy będą opowiadać o potrzebie ochrony drzew i przyrody, ale także do poznania młodych osób, które działają dla klimatu. Chętni będą mogli dowiedzieć się więcej o młodzieżowych ruchach klimatycznych i dołączyć do nich.

Przekrój poruszanych zagadnień jest bardzo szeroki: w programie pojawiają się wątki dotyczące zarówno fizycznych, jak i psychologicznych czy technicznych aspektów kryzysu klimatycznego. Znaleźć też możemy moduły dotyczące problemów społecznych: uchodźctwa klimatycznego czy sprawiedliwej transformacji, a także wpływu sytuacji politycznej na świecie na klimat.

– Kryzys klimatyczny to nie tylko problem techniczny, to kompleksowe wyzwanie, na które trzeba szukać kompleksowych rozwiązań. Chcemy podczas konferencji odnosić się do bieżących wydarzeń, sytuacji politycznej na świecie, aby dać uczestnikom większy wgląd w źródła kryzysu klimatycznego i wyzwania związane z walką z nim – mówi Mariusz Masłosz, Przewodniczący Komisji Ekologicznej Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia, współorganizator przedsięwzięcia. – Celem Szkolnej Konferencji Klimatycznej jest edukacja o klimacie, skierowana w szczególności do osób uczących się w szkołach średnich. Ale na konferencję zapraszamy osoby w każdym wieku. Kryzys klimatyczny dotyczy nas wszystkich i tylko wspólne międzypokoleniowe działanie może nam pomóc.

Konferencja organizowana jest przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny we Wrocławiu oraz Młodzieżową Radę Miasta Wrocławia. Odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych UWr, na ulicy Koszarowej 3. Zapisać się można przez formularz zgłoszeniowy. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Szkolnej Konferencji Klimatycznej.

Program Szkolnej Konferencji Klimatycznej

Program dzień1

 

Program dzień 2

 

 

Program dzień 3

 

fot. IX liceum ogólnokształcące we Wroclawiu