KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatu

Jaki kierunek tras tramwajowych we Wrocławiu? – debata ekspertów

Mieszkańcy licznych wrocławskich osiedli od lat czekają na szybki transport zbiorowy i kontynuację takich inwestycji jak tramwaj na Nowy Dwór i tramwaj na Popowice.

Czytaj też: Spotkanie o klimacie, autobusach, kolei i wykluczeniu transportowym

Co z planem tramwajowym Wrocławia?

Trasy tramwajowe wyczekiwane są m.in. na Psim Polu i Zakrzowie, Stabłowicach, Jagodnie, Muchoborze Wielkim, Maślicach, Ołtaszynie/Partynicach. Hasła “tramwaj na Jagodno” czy “tramwaj na Psie Pole” trafiły do zbiorowej wyobraźni i memów.

Tramwaj to czysty, szybki i wygodny środek transportu, który znacznie lepiej konkurować będzie z samochodami niż autobusy, które stoją w korkach. Wiele europejskich miast inwestuje w kolejne trasy tramwajowe, nawet te, które posiadają metro (jak Wiedeń, Paryż czy Berlin). Swoje programy tramwajowe rozwijają też m.in. Kraków, Warszawa czy Poznań.

Panel obywatelski większością ponad 80% (a najczęściej ok. 95-97%) w wiążący sposób opowiedział się za budową tras tramwajowych na Maślice, Ołtaszyn, Jagodno, Psie Pole, Muchobór Wielki.

Niestety, Wrocławski Program Tramwajowy przewidział tylko cztery trasy tramwajowe, z czego – poza trasą na Maślice – to tylko niewielkie, krótkie odcinki (na Swojczyce, Klecinę, do szpitala przy ul. Borowskiej).

Okazuje się jednak, że obiecywana trasa tramwajowa na Maślice może nie powstać. Została bowiem zgłoszona tylko na listę rezerwową do funduszy unijnych. Pytanie, czy dobrze wykorzystamy szansę, którą są fundusze europejskie.

Czytaj też: Tramwaj na Maślice już tylko na liście rezerwowej? To skandal!

Debata w Prozie w poniedziałek

W najbliższy poniedziałek 24.04. o godz. 18 w Klubie Proza przy Przejściu Garncarskim 2 rozpocznie się debata.

O przyszłości programu tramwajowego we Wrocławiu rozmawiać będą:

  • Monika Glińska, działaczka Zmieniaj Zakrzów, wiceprzewodnicząca rady osiedla Psie Pole-Zawidawie
  • dr Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto, członek Wrocławskiej Rady ds. Polityki Mobilności
  • Piotr Palacz, ekspert transportowy Platformy Obywatelskiej

Rozmowę poprowadzi dziennikarz Gazety Wyborczej Mateusz Kokoszkiewicz.

Czytaj też: Powiat kłodzki: sporo miejsc wykluczonych transportowo [Raport Hipermiasta]


Fot tytułowe – Tramwaj we Wrocławiu / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie