KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Maślice

Tramwaj na Maślice już tylko na liście rezerwowej? To skandal!

Urzędnicy wycofują się z budowy trasy tramwajowej na Maślice? Taki wniosek płynie z zaproponowanej przez magistrat strategii wydatkowania funduszy europejskich na transport. Linia na Maślice trafiła tam jedynie na listę rezerwową.

Czytaj też: Sukces! Po naszym wniosku Wałbrzych stworzy plan rowerowy. Zatrudnił też oficera rowerowego

Linia tramwajowa na Maślice – obietnice

Linia tramwajowa na Maślice była obiecywana wielokrotnie. Niecały rok temu prezydent Sutryk zapowiedział ją jako najważniejszą we Wrocławskim Programie Tramwajowym 2.0. Budowa tej trasy zyskała ogromne poparcie Wrocławskiego Panelu Obywatelskiego (99%). Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Jacka Sutryka, rekomendacje z poparciem ponad 80% panelistów miały być obowiązujące.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Iceland Liechtenstein Active Norway citizensfu und Tramwaj na Maślice już tylko na liście rezerwowej! MIASTO AKCJ B Towarzystwo Benderouskie”

Okazuje się jednak, że prezydent te obietnice i plany zweryfikował. Urząd przedstawił niedawno projekt strategii wydawania funduszy europejskich dla całej aglomeracji wrocławskiej (ZIT WrOF). Tramwaj na Maślice trafił tam jedynie na listę rezerwową.

Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący zarządu osiedla Maślice nie kryje rozgoryczenia: – To inwestycja obiecywana od lat, której nasze osiedle bardzo potrzebuje. Urząd bez umiaru wyprzedaje kolejne działki na północy Maślic. Liczę że prezydent spotka się z mieszkańcami na osiedlu i opowie o remoncie ul. Maślickiej i budowie tramwaju w kontekście sprzedaży kolejnych działek pod zabudowę. Takie zaproszenie skierujemy wkrótce do prezydenta.

Czytaj też: Powiat kłodzki: sporo miejsc wykluczonych transportowo [Raport Hipermiasta]

Okrojony plan tramwajowy

Podobnie komentuje tę sytuację Jakub Nowotarski z Akcji Miasto.

Nowotarski: – Przedstawiony przez prezydenta Sutryka Wrocławski Program Tramwajowy 2.0 już i tak był okrojony względem tego, co zaproponował kiedyś prezydent Dutkiewicz. Teraz dowiadujemy się, że nawet linia na Maślice, czyli najprostsza do zrealizowania inwestycja tramwajowa w mieście, trafia na listę rezerwową. To po co były obietnice wyborcze czy panel obywatelski?

Zamiast tramwaju na Maślice urzędnicy w strategię wydawania funduszy europejskich wpisali trasę tramwajową na Swojczyce.

Nowotarski: – Ta również jest potrzebna. Problem jest w wycenie. Jeszcze rok temu urząd twierdził, że tramwaj na Swojczyce to koszt 41 mln zł. We wspomnianą strategię wpisali… 216 mln, czyli 5 razy więcej! Urzędnicy kolanem próbują przepchnąć dofinansowanie do budowy dróg dla aut. Ale to najprawdopodobniej się nie uda, bo Unia nie chce już tego finansować.

Akcja Miasto w konsultacjach strategii wydawania funduszy europejskich (Strategia ZIT) zaproponowała, by zgodnie z wytycznymi z Brukseli urząd skupił się wyłącznie na trasach tramwajowych. To oznaczałoby, że środków starczy nie tylko na Swojczyce i Maślice, ale również częściowo na linię na Psie Pole. Dla tego osiedla aktywiści proponują większy wkład własny ze strony miasta. Przesunięcie linii na Maślice na listę podstawową robi z kolei miejsce na liście rezerwowej. Tu Akcja Miasto wnioskuje o trasy tramwajowe na Jagodno i Grabiszynek (wzdłuż Gajowickiej i Racławickiej).

Czytaj też: Spotkanie o klimacie, autobusach, kolei i wykluczeniu transportowym

Debata o nowych trasach tramwajowych

W najbliższy poniedziałek 24.04. o godz. 18 w Klubie Proza przy Przejściu Garncarskim 2 rozpocznie się debata nt. przyszłości programu tramwajowego we Wrocławiu. Rozmawiać będą:

  • Monika Glińska, działaczka Zmieniaj Zakrzów, wiceprzewodnicząca rady osiedla Psie Pole-Zawidawie
  • Jakub Nowotarski, prezes Akcji Miasto
  • Piotr Palacz, ekspert transportowy Platformy Obywatelskiej

Rozmowę poprowadzi dziennikarz Gazety Wyborczej Mateusz Kokoszkiewicz.

Debatę organizuje Akcja Miasto w ramach projektu “Tramwaje i kolej dla klimatu”, który finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Czytaj też: Powiat milicki nie chce stworzyć systemu transportu publicznego. Skarżymy do rady powiatu


Fot tytułowe – Tramwaj we Wrocławiu / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie