KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Kolej Dużych Prędkości dla Polski i Wrocławia. Debata ekspertów

Kolej Dużych Prędkości to inwestycja, na którą stawiają m.in. Japonia, Chiny, Niemcy, Francja, Hiszpania i Wielka Brytania, a także Unia Europejska w ramach wizji rozwoju kolei w Europie.

Debatę w tej sprawie organizuje Akcja Miasto w ramach projektu “Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Debata rozpocznie się o godz. 18 w piątek 8 grudnia w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8b we Wrocławiu.

Kolej Dużych Prędkości dla Polski

Od lat trwa dyskusja o KDP również w Polsce. Za czasów rządów koalicji PO-PSL była mowa o budowie tzw. linii igrek z Wrocławia i Poznania do Łodzi i Warszawy. Ten pomysł wrócił również w poprzedniej kadencji, w ramach tzw. CPK.

W ramach linii KDP przewidziano m. in. nowe tory w aglomeracji wrocławskiej, które ułatwią przejazd pociągów towarowych oraz regionalnych np. w stronę Namysłowa i Kluczborka. Niezbędna będzie także przebudowa Dworca Głównego, która umożliwi zwiększenie liczby składów.

Z kolei budowa nowej linii KDP z Wrocławia do Wałbrzycha i Pragi może połączyć polską kolej z siecią kolei europejskich, umożliwiając szybki, konkurencyjny wobec samolotu dojazd z różnych polskich miast m.in. do Monachium czy Paryża.

Czytaj też: Politycy o transporcie dla Wrocławia. Czekamy na metropolię i Wrocławski Węzeł Kolejowy

Debata o Kolei Dużych Prędkości

Przy rozmowie o przyszłości projektu KDP pojawia się jednak szereg pytań m.in. o to, jak realizować ten projekt z poszanowaniem kontekstu lokalnego i o konkretne priorytety inwestycyjne.

Podczas debaty porozmawiamy o tym, w jaki sposób KDP może zmienić polską kolej oraz jak najsprawniej przeprowadzić proces jej budowy.
Gośćmi debaty będą:
  • Jakub Janas, działacz Akcji Miasto, współtwórca akcji „Kolej na Wrocław” i jeden z liderów projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”
  • Jarosław Ogrodowski, ekspert do spraw rozwoju lokalnego, były pracownik Centralnego Portu Komunikacyjnego i działacz stowarzyszenia „Tak dla Łodzi”
  • Piotr Rachwalski, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej, były prezes Kolei Dolnośląskich i PKS Słupsk
Debatę poprowadzi Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów


Fot tytułowe – Tunel w Łodzi dla Kolei Dużych Prędkości / CPK


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


 

Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie