Dolny ŚląskKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Szybciej pociągiem do Poznania. Potrzebna modernizacja linii kolejowej do 200 km/h

Na podstawie art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego Towarzystwo Benderowskie wystąpiło z wnioskiem do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe o ponowną analizę możliwości inwestycji w zakresie zwiększenia prędkości linii 271/E-59 na trasie Wrocław-Poznań do 200 km/godz, zwłaszcza pod względem kosztów i zysku czasowego oraz zwiększenia przepustowości.

Linia kolejowa E-59/271
Linia kolejowa E-59/271  Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Wniosek powstał w ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Czytaj też: Kolej Dużych Prędkości Wrocław/Poznań-Łódź-Warszawa. Kluczowa inwestycja dla Polski

Remont na 200 km/h przygotowany w PKP PLK

W 2011 r. podczas modernizacji linii E-59 stwierdzono: “Faza II obejmuje dostosowanie pozostałych elementów do prędkości V=200 km/h uwzględniając: likwidację skrzyżowań w poziomie szyn, wpływ na środowisko, rozbudowę sieci trakcyjnej oraz dozbrojenie podstacji do nowego zapotrzebowania. Faza II jest przewidziana do realizacji po 2015 roku w ramach odrębnego projektu.”

Linia kolejowa E-59/271
Linia kolejowa E-59/271 / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Warto podkreślić, że już faza I była zaprojektowana z “elementami rozwiązań dla prędkości V=200 km/h w części dotyczącej układu geometrycznego torów, przystosowania obiektów inżynieryjnych do nowych obciążeń dynamicznych, zwiększonych wymogów bezpieczeństwa i przygotowania sieci trakcyjnej w zakresie rozstawu podpór”.

Zatem inwestycja w podniesienie prędkości została już po części przygotowana i uwzględniona w poprzedniej modernizacji, nie powinna być zatem nadmiernie droga lub utrudniona. Naszym zdaniem warto sprawdzić, ile kosztowałaby taka inwestycja, a także jakie zyski czasowe mogłaby przynieść.

Czytaj też: Jakiego transportu chcą wrocławianie? Sondaże, badania, dane [ANALIZA HIPERMIASTA]

Przyspieszenie niezbędne z uwagi na KDP

Inwestycja byłaby istotna o tyle, że przyjęta koncepcja linii KDP “igrek”, czego nie kwestionujemy, przewiduje rozwidlenie linii nr 85 i linii nr 86 w Sieradzu. Ruch Wrocław-Poznań niewątpliwie zatem nadal kierowany będzie przez linię 271/E-59.

Warto oczywiście wspomnieć, że linia 271/E-59 jest linią międzynarodową, a także jest wpisana na listę Transeuropejskich Sieci Transportowych.

Czytaj też: Tramwaj na Stabłowice. Ważne przedłużenie na rozwijające się osiedle


Fot tytułowe – Linia kolejowa 271/E-59 / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie