KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatu

Jakiego transportu chcą wrocławianie? Sondaże, badania, dane [ANALIZA HIPERMIASTA]

W ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny stworzono drugą analizę Hipermiasta, dotyczącą analiz, badań i sondaży o wrocławskim transporcie.

Czytaj też: Trasa tramwajowa na Gądów Mały. Krótkie przedłużenie, które polepszy dojazd do osiedla

Debata o miejskim transporcie

Kwestie transportu są jednym z kluczowych przedmiotów debaty publicznej we Wrocławiu. Wiadomo już, że sprawa transportu nie tylko świadczy o jakości życia w mieście, ale też decyduje o kształcie wrocławskiej przestrzeni. Wrocław również porównywany jest do innych miast, również z państw zachodnich.

CZYTAJ ANALIZĘ

Często w przestrzeni publicznej pojawiają się też głosy komentatorów, którzy wiedzą, czego “naprawdę” chcą mieszkańcy Wrocławia. Warto skonfrontować te dane z informacjami, wynikającymi z danych zebranych od mieszkańców za pomocą różnego rodzaju badań. W ramach niniejszej analizy prześledzimy to, w jaki sposób wrocławianie podchodzą do tematu transportu w mieście, w tym transportu publicznego i rowerowego.

W ciągu ostatnich lat przeprowadzano liczne badania, sondaże i ankiety w tej sprawie. Zadawano w nich liczne, często różne pytania m.in. dotyczące transportu publicznego, rowerowego, ograniczenia ruchu samochodów czy konkretnych rozwiązań z zakresu organizacji ruchu czy przewozów. Swoistym badaniem było też wrocławskie referendum lokalne, jak do tej pory jedyne przeprowadzone w mieście.

Czytaj też: Politycy o transporcie dla Wrocławia. Czekamy na metropolię i Wrocławski Węzeł Kolejowy

Sondaże transportowe. Zmienia się świadomość społeczna

Dla przykładu, w sondażu “Gazety Wyborczej” w ramach akcji akcji Zielona fala dla pieszych i cyklistów 58% ankietowanych uznało, że nie podoba się im się dominacja samochodów w centrum . Cytowany przez medium dr Paweł Kubicki podkreślał, że “zmienia się świadomość społeczna w tej kwestii. Jeszcze parę lat temu panowało przekonanie, że samochód jest najefektywniejszym środkiem transportu. Teraz Polacy widzą, że nasze miasta zapchały się autami. Więcej podróżujemy i zauważamy, że w zachodniej Europie centra miast są zamykane dla samochodów.”

Urząd miejski w 2015 r. zlecił firmie Ibris sondaż dotyczący transportu w mieście4 pod nazwą Badanie opinii mieszkańców Wrocławia na temat transportu miejskiego.

Większość popiera ułatwienia dla komunikacji zbiorowej, nawet gdyby miały być kosztem ruchu samochodowego. To rozwiązanie ma więcej zdecydowanych zwolenników niż zdecydowanych przeciwników.

Sondaż Ibris dla UM / Grafika: Hipermiasto
Sondaż Ibris dla UM / Grafika: Hipermiasto  / CC-BY-NC-SA 4.0.

Więcej szczegółów można znaleźć w analizie.

Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów


Fot tytułowe – Trasa tramwajowa na Popowice – ul. Długa / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie