Komunikacja

Zapraszamy na wydarzenia w ramach projektu Tramwaje i kolej dla klimatu! Warszaty i debata

Dnia 14 marca o godz. 12 w ramach Szkolnej Konferencji Klimatycznej w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaplanowano warsztat dziennikarski „Jak rozmawiać z mediami o klimacie”, który poprowadzi dziennikarz Mateusz Kokoszkiewicz.

Warsztat jest organizowany w ramach realizacji rozwoju instytucjonalnego projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

– Każdego dnia będziecie mieli okazję wziąć udział w panelach o różnorodnej tematyce (między innymi o energetyce, lasach czy podstawach wiedzy o klimacie), prowadzonych przez specjalistów z najlepszych polskich uniwersytetów, ekoorganizacji i nie tylko. Rzetelna, usystematyzowana wiedza jest tym, czego możecie się spodziewać. Jest ona pierwszym krokiem do przejęcia kontroli nad Waszym własnym losem oraz losem kolejnych pokoleń – przekonują organizatorzy.

Czytaj też: Jakiego transportu chcą wrocławianie? Sondaże, badania, dane [ANALIZA HIPERMIASTA]

Debata o szybkości tramwajów

18 marca o godz. 18 w Barbarze przy ul. Świdnickiej rozpocznie się debata „Jak przyspieszyć wrocławskie tramwaje„.

Oficjalnym celem, określonym we Wrocławskiej Polityce Mobilności ,jest średnia prędkość tramwajów 20 km na godz. Od momentu przyjęcia WPM przez radę miejską w 2013 roku nawet nie zbliżono się do takiej prędkości. Według oficjalnych danych UM za 2022 rok średnia prędkość tramwajów wynosi 17,3 km na godz. i nawet spadła w ostatnich latach. z raportu portalu Puls Gdańska wynika, że w godzinach szczytu kursują ze średnią prędkością rzędu 16,2 km na godz

W 2023 r. aktywiści Akcji Miasto nadali imię Żółwia Franklina linii tramwajowej nr 18, która aktualnie jest jedną z najwolniejszych na wrocławskiej sieci tramwajowej. Tramwaje najwięcej czasu tracą na skrzyżowaniach. Powodem jest brak realnego priorytetu w sygnalizacji świetlnej i to mimo funkcjonowania systemu ITS. W niektórych miejscach priorytet nawet został ręcznie wyłaczony przez urzędników, jak na skrzyżowaniu ul. Bardzkiej i al. Armii Krajowej.

Debata / Akcja Miasto
Debata / Akcja Miasto

Możliwe jest też przyspieszenie m.in. przez wydzielenia torowisk (nadal nie są w pełni wydzielone, np. na moście Uniwersyteckim), zastosowanie innych typów rozjazdów, a także przez przebudowę węzłów przesiadkowych czy przyspieszenie wymiany pasażerskiej za pomocą m.in. zakupu nowego taboru czy budowy przystanków wiedeńskich.

Z drugiej strony są systemy tramwajowe, w których udało się znacznie przyspieszyć kursowanie tramwajów. W Warszawie tylko w 2022 r. liczba skrzyżowań tramwajowych wyposażonych w system zielonej fali wzrosła z 60 do 71 procent.
Dlatego tramwaje w Warszawie jeżdżą średnio 18,9 km na godz. Dzięki temu np. linia 17 z Tarchomina dociera teraz na Służewiec o dziesięć minut wcześniej, a 41 z Żerania Wschodniego – o dziewięć minut szybciej.
Panelistką i panelistami będą:
– Anna Górka – Specjalistka ds. inżynierii ruchu, dział Rozwoju Systemu Tramwajowego (DIISP), Biuro Infrastruktury w spółce Tramwaje Warszawskie,
– Jarosław Szustek – Główny specjalista ds. inżynierii ruchu, dział Rozwoju Systemu Tramwajowego, Biuro Utrzymania Infrastruktury w spółce Tramwaje Warszawskie,
– dr inż. Igor Gisterek z Katedry Mostów i Kolei na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.

Czytaj też: Apel do rządu o przywrócenie przystanków kolejowych we Wrocławiu na listę podstawową. Dla Tarnogaju, Maślic i Zakrzowa


Fot tytułowe – Linia kolejowa nr 143. Dworzec Nadodrze – stacja Wrocław Sołtysowice / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie