KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław MaśliceWrocław Psie Pole – ZawidawieWrocław TarnogajWybieram kolej

Apel do rządu o przywrócenie przystanków kolejowych we Wrocławiu na listę podstawową. Dla Tarnogaju, Maślic i Zakrzowa

Uchwałą nr 63/2021 z dnia 19 maja 2021 r. Rada Ministrów ustanowiła Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025. Potem ten program był uzupełniany o kolejne inwestycje. 

Niestety, trzy inwestycje z Wrocławia zostały uwzględnione jedynie na liście rezerwowej, mimo tego że potencjalnie mogłyby cieszyć się sporym zainteresowaniem pasażerskim.

Dlatego też zgodnie z art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego Towarzystwo Benderowskie zwróciło się wnioskiem o uwzględnienie przystanków kolejowych z Wrocławia w rządowym programie przystankowym na liście podstawowej. Wniosek powstał w ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Czytaj też: Kolejowa obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sejmiku Dolnego Śląska. 1197 mieszkańców poparło

Przystanek Wrocław Stabłowice (Wrocław Maślice)

Obecnie na trasie linii kolejowej nr 273 jest spora luka między przystankami Wrocław Pracze i Wrocław Stadion. Przystanek Stabłowice/Maślice obsługiwałby zarówno osiedle Maślice, ale też mocno rozbudowujące się osiedle Stabłowice, przede wszystkim w dojeździe do stacji Wrocław Główny. 

Przystanek byłby również potrzebny mieszkańcom miejscowości spoza Wrocławia, gdyż stworzyłby węzeł przesiadkowy z planowaną trasą tramwajową na Maślice, który ułatwiłby dojazd do celów podróży we Wrocławiu z kierunku Wołowa czy Głogowa. 

Okolica planowanego przystanku Wrocław Maślice
Okolica planowanego przystanku Wrocław Maślice / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

“Liczymy, że stacja na pograniczu Maślic i Stabłowic powstanie jak najszybciej, gdyż bardzo dużo mówiono o niej i konsultowano m.in. również układ komunikacyjny do Studium 2018. Liczymy, że budowa przystanku kolejowego zbiegnie się z realizacją Tramwaju na Maślice, którą to inwestycję wskazali mieszkańcy Wrocławia w Panelu Obywatelskim” – wskazywała Rada Osiedla Maślice. 

Na osiedlu Maślice zameldowanych jest 17,8 tys. osób (dane za dzień 31 grudnia 2022 r.). Osiedle Stabłowice jest częścią osiedla Leśnica (32 tys. zameldowanych).

W trakcie debaty w ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowanego z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny padła deklaracja, że w budżecie znajdą się pieniądze na budowę.

– Na Maślicach przystanek kolejowy jest planowany od wielu lat, ale niestety w programie przystankowym rządu PiS-u został skierowany na listę rezerwową. Zamiast tego został wybudowany przystanek Boguszów Gorce Dzikowiec w lesie dla dzików – powiedział prowadzący debatę Mateusz Kokoszkiewicz.

Michał Jaros: – To są stosunkowo niewielkie koszty. Mówiliśmy o budowie czwartego toru, który może kosztować 200-300 mln zł lub więcej. Przystanek to wydatek dużo niższy, ok. 4 mln zł, inwestycja która jest do załatwienia. Możemy złożyć deklarację, że przystanek na Maślicach wpiszemy do programy i zorganizujemy 4 mln zł w budżecie państwa w najbliższym czasie Nie wiem czy uda się w budżecie na 2024 r., bo nie wiem co przejmujemy po PiS-ie, ale możemy środki szybko wygospodarować, by znalazły się pieniądze na ten przystanek.

Czytaj też: Sławomir Czerwiński: Trasa tramwajowa na Maślice nie może być na rezerwie. Czekamy na niego od lat

Przystanek Wrocław Tarnogaj

Przystanek Tarnogaj obok przystanku uzupełniałby sporą lukę na trasie Wrocław Główny – Wrocław Brochów/Iwiny/Wrocław Wojszyce.

Jego budowa również byłaby korzystna dla mieszkańców innych miejscowości, bowiem umożliwiałaby przesiadkę pasażerom z kierunku Siechnic, Oławy, Sobótki i Strzelina w kierunku centrum (pl. Społeczny, pl. Dominikański) bez potrzeby jechania na Dworzec Główny, a także przesiadkę w kierunku Gaju i os. Powstańców Śląskich. Odległość do przystanku tramwajowego to ok. 180-200 metrów.

Okolica planowanego przystanku Wrocław Tarnogaj
Okolica planowanego przystanku Wrocław Tarnogaj / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Również ten przystanek z pewnością służyłby pasażerom. Na Tarnogaju powstają liczne osiedla mieszkaniowe, a także biurowce, ale przystanek służyłby także mieszkańcom Księża Małego. Na osiedlu Tarnogaj zameldowanych jest 9,1 tys. osób, a na osiedlu Księże 6,4 tys. osób (dane za dzień 31 grudnia 2022 r.).

Okolica planowanego przystanku Wrocław Tarnogaj
Okolica planowanego przystanku Wrocław Tarnogaj / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Czytaj też: Rada miejska przyjęła stanowisko ws. Wrocławskiego Węzła Kolejowego

Przystanek Wrocław Osiedle Sobieskiego

Przystanek obsługiwałby osiedle Sobieskiego czyli część Zakrzowa (administracyjne osiedle Psie Pole-Zawidawie). Stworzyłby możliwość szybkiego dojazdu do centrum dla mieszkańców bloków oraz nowych osiedli, a także planowanego osiedla przy ul. Zatorskiej (spółka PFR Nieruchomości). Obsługiwałby również centra logistyczne przy ul. Bierutowskiej.

Okolica planowanego przystanku Wrocław Osiedle Sobieskiego
Okolica planowanego przystanku Wrocław Osiedle Sobieskiego / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

W 2020 r. w piśmie do Ministra Infrastruktury Urząd Miejski Wrocławia pisał: “Miasto jest przygotowane do powiązania zbudowanego przez Państwa przystanku z obszarami sąsiadującymi m.in. poprzez zaplanowanie w rejonie ul. Zatorskiej nowego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – dzięki któremu zrealizujemy dla pasażerów dojścia piesze do nowego przystanku (…)  w rejonie ul. Zatorskiej w perspektywie najbliższych lat powstanie pętla autobusowa, która doskonale wpisze się w funkcjonowanie całego węzła i powiązania pasażerskie

Okolica planowanego przystanku Wrocław Osiedle Sobieskiego
Okolica planowanego przystanku Wrocław Osiedle Sobieskiego / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Na osiedlu Psie Pole-Zawidawie zameldowanych jest 29,6 tys. osób (dane za dzień 31 grudnia 2022 r.).

Czytaj też: Kolejowa obwodnica Wrocławia. Towarowo-pasażerska – dla Krzyk, Gaju, Gajowic, Borka


Fot tytułowe – Przystanek Wrocław Stabłowice/Maślice – planowane miejsce / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie