PolecamyPrzestrzeńŚrodowiskoWBO

WBO 2018: Drzewa dla Wrocławia – zielone centrum i śródmieście #616

Projekt nr 616 „Drzewa dla Wrocławia” obejmuje nasadzenia w samym sercu miasta. Drzewa miałyby pojawić się przy ulicach, pod biurowcami i w innych mocno zabetonowanych (a uczęszczanych przez ludzi) miejscach. Na oddanie głosu jest szansa jeszcze dziś!

Bez wątpienia drzewa są ozdobą miast. Wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, obniżają ciśnienie krwi, zwiększają koncentrację. Dodatkowo pełnią niezwykle ważne funkcje środowiskowe: wytwarzają tlen, pochłaniają CO2 oraz zanieczyszczenia, chłodzą latem, zbierają nadmiar wody deszczowej w czasie deszczy nawalnych, są domem dla wielu stworzeń. Dlatego powinno być ich jak najwięcej.

Z wielu jednak powodów są usuwane z przestrzeni miasta. Od kilku lat liczba wycinanych rokrocznie drzew przekracza 10 tys. (tylko wg zezwoleń wydawanych przez Wydział Środowiska i Rolnictwa UM), wcześniej było to 5-6 tys. rocznie. Centralnie położone osiedla ucierpiały dodatkowo w czasie Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. A drzewa są szczególnie cenne w gęsto zabudowanym centrum i śródmieściu. Nowe nasadzenia powinny więc choć częściowo zrekompensować straty ekologiczne i krajobrazowe wynikające z wycinki dojrzałych drzew.

Projekt obejmuje propozycje nasadzeń w 10 (tyle, ile to możliwe w tej edycji WBO) lokalizacjach centrum i śródmieścia, przy ulicach lub w ich pobliżu, w miejscach wyciętych drzew lub nigdy nie zadrzewionych. Są to m.in.: ul. Peronowa (pod biurowcem), ul. Kolejowa (obok już nieistniejącego „szkieletora”), skrzyżowanie ulic Polaka i Wrocławczyka (rondo), plac Bema (pod biurowcem), ul. Szewska (przy przystanku tramwajowym, za rzeźbą konia), czy ul. Oławska (pod Galerią Dominikańską). Celem projektu jest ich zazielenienie i zmiana krajobrazu miasta.

Wszystkie lokalizacje dla proponowanych nasadzeń można zobaczyć na mapie.

Realizacja „Drzew dla Wrocławia” (edycja 2018) w dalszej perspektywie przyczyni się do poprawy jakości powietrza i mikroklimatu. Wpływać będzie również pozytywnie na samopoczucie mieszkańców oraz zwiększy liczbę schronień dla innych mieszkańców naszego miasta – np. ptaków. Nie do przecenienia jest też poprawa estetyki ulic dzięki drzewom.


Podsumowanie projektu #616:

  • Projekt mały rejonowy, rejon 1: Nadodrze, Ołbin, Stare Miasto, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie
  • Próg budżetowy: do 250 000 zł
  • KATEGORIA: zieleń/rekreacja
  • BUDŻET ZWERYFIKOWANY: 250 000 zł
  • Projekt stowarzyszenia „miastoDrzew”

Projekt na oficjalnej stronie WBO.

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone w budżecie obywatelskim kończy się dziś, 1 października o 23:59. Głosować można tak, jak do tej pory: elektronicznie i na formularzach papierowych. Więcej informacji na stronie WBO.


Autorem wizualizacji jest Aleksander Chamielec.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie