KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatu

Debata o transporcie z posłanką Pauliną Matysiak i posłem Franciszkiem Sterczewskim

Debata organizowana jest w ramach projektu “Tramwaje i kolej dla klimatu” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

W debacie wezmą udział posłanka Paulina Matysiak i poseł Franciszek Sterczewski, którzy od dawna podnoszą problemy transportu publicznego w debacie publicznej.

Tu można znaleźć wydarzenie na Facebooku.

Jak rozwijać transport publiczny?

Transport publiczny od lat znajduje się na obrzeżach polityki. Wielu polityków walczy o kolejne drogi, powstają fundusze rozbudowy dróg. Tymczasem liczba samochodów w miastach lawinowo wzrasta, powodując korki i hałas. Na prowincji panuje zaś coraz większe wykluczenie transportowe. Samochód nie jest opcją dla wszystkich, zwłaszcza dla młodzieży, seniorów, osób niepełnosprawnych czy wykluczonych społecznie.

Plakat debaty we Wrocławiu
Plakat debaty we Wrocławiu

Są pewne działania, które mają zmienić oblicze transportu publicznego, jak np. Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Nadal jednak priorytet mają drogi. Na samą przebudowę autostrady A-4 mamy wydać 27 miliardów złotych czyli 33 razy więcej niż roczny budżet FRPA.

Ostatnia awantura dotycząca podwyżek cen biletów wskazuje, że nie istnieje spójna polityka wspierania kolei w czasie kryzysu.

Z drugiej strony, transport publiczny jest przyszłością Europy. Unia Europejska przechodzić ma zieloną transformację, także w dziedzinie transportu, a inne państwa mocno stawiają na transport, zwłaszcza szynowy.

Rozbudowa połączeń kolejowych, tramwajowych, trolejbusowych czy autobusowych jest niezbędna, by mieszkańcy żyli w czystych miejscowościach i mogli bez problemu docierać do szkoły czy pracy. Istotne jest także zwłaszcza w obliczu wysokich cen paliw.

Czytaj też: Dolny Śląsk na rowery! Raport Hipermiasta o polityce rowerowej

Debata z parlamentarzystami we Wrocławiu

Tematy, o które zapytamy posłów to m.in.
  • jak zwalczyć wykluczenie transportowe?
  • jak wspierać miasta w tworzeniu kolei miejskich/aglomeracyjnych i rozbudowie tras tramwajowych?
  • czy warto wprowadzić polską wersję biletu za 49 euro?
  • jak rozbudowywać połączenia kolejowe?
  • czy Kolej Dużych Prędkości to dobry pomysł?
  • kto ministrem infrastruktury w kolejnym rządzie?
  • czy miliardy wydawane na autostrady to dobry pomysł?

Czytaj też: RAPORT HIPERMIASTA: Transport publiczny na Dolnym Śląsku wymaga poprawy

 


Fot tytułowe – Pociąg Kolei Dolnośląskich na stacji Wrocław Główny / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie