KarkonoszeKlimat na Dolny ŚląskKomunikacja

Karpacz rozważa stworzenie miejskiego transportu publicznego

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się do Urzędu Miasta w Karpaczu z pytaniami dotyczącymi transportu publicznego. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, a dotyczy m.in. promocji rozwoju transportu publicznego.

Czytaj więcej: RAPORT HIPERMIASTA: Transport publiczny na Dolnym Śląsku wymaga poprawy

Jak wygląda transport w Karpaczu?

Na kwestie transportu zwróciliśmy uwagę podczas wizyty studyjnej w Karpaczu. Funkcję faktycznej komunikacji miejskiej pełnią autobusy Karkonoskiej Komunikacji Powiatowej.

Karkonoska Komunikacja Powiatowa
Karkonoska Komunikacja Powiatowa

Działa również prywatna komunikacja firmy Karpacz-Bus, zwłaszcza że kursuje również w dwa miejsca nieobsługiwane Karkonoską Komunikacją Powiatową: Skalne Osiedle oraz wyciąg na Kopę (ul. Turystyczna). Niestety, ostatni kurs z ul. Turystycznej odjeżdża o godz. 18.10, co uniemożliwia dostanie się do centrum Karpacza przy wyruszeniu o godz. 18 z Kopy wyciągiem w dół.

Kuriozalną informacją był protest taksówkarzy przeciwko komunikacji miejskiej. Uważamy, że komunikacja powinna być wspierana i organizowana przez władze publiczne, a jej celem powinno być zmniejszenie ruchu aut, w tym taksówek.

Trwają prace nad uruchomieniem trasy kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza i Kowar. Dworzec w Karpaczu położony jest na samym dole miejscowości, co może utrudnić dostęp do kolei.

Warto zastanowić się, jak połączyć kolej z dojazdem do wyżej położonych miejsc – zarówno z Karkonoską Komunikacją Powiatową, jak i komunikacją miejską. Naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłyby autobusy dowozowe na jednym bilecie z Kolejami Dolnośląskimi, a docelowym – wspólny system biletowy na wszystkie autobusy i pociągi.

Czytaj też: Sukces! Szklarska Poręba polepszy komunikację miejską i stworzy plan rozwoju transportu

1. Czy w Karpaczu istnieje dokument (o charakterze planu, strategii lub innym) lub jego część dotycząca transportu publicznego? Jeśli tak – proszę o podanie nazwy, linka i strony w dokumencie.

Projekt Strategii Rozwoju Gminy Karpacz na lata 2021-2030 dostępny jest na stronie (śtrona 20).

Kierunek działania 3.4. Wzmacnianie wewnętrznej spójności i zewnętrznej dostępności komunikacji miasta

Realizacja niniejszego celu poza działaniami opisanymi w punkcie 3.2. wymaga usprawnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego. W tym celu należy rozważyć możliwość utworzenia gminnego transportu zbiorowego świadczonego z wykorzystaniem nowoczesnego i proekologicznego taboru.

2. Czy UM Karpacz planuje stworzenie publicznego systemu transportu miejskiego? Jeśli nie – dlaczego?

Gmina Karpacz rozważa stworzenie publicznego systemu transportu miejskiego.

3. Czy w Karpaczu istnieje plan dowozu do dworca kolejowego po otwarciu trasy kolejowej?

Odpowiedź w pkt. 2.

Dworzec w Karpaczu
Dworzec w Karpaczu

4. W jaki sposób władze Karpacza odnosiły się do protestów ws. funkcjonującej komunikacji prywatnej?

Funkcjonująca w Gminie Karpacz komunikacja prywatna działa zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czytaj też: Aglomeracja wrocławska zasługuje na lepszy transport publiczny

 

Komunikacja miejska w Karpaczu
Komunikacja miejska w Karpaczu

5. Czy UM w Karpaczu współpracuje lub planuje współpracę z innymi jednostkami samorządu terytorialnego ws. transportu publicznego? Jeśli nie – dlaczego?

Gmina Karpacz rozważa współpracę z innymi jednostkami samorządu terytorialnego w sprawie transportu publicznego.

6. Czy w Karpaczu istnieje plan budowy dróg rowerowych? Czy w ostatnich pięciu latach były wykonywane inwestycje rowerowe?

Gmina Karpacz posiada plan budowy dróg rowerowych. W ostatnich pięciu latach nie były wykonywane inwestycje rowerowe.

Czytaj też: W powiecie dzierżoniowskim powstanie związek transportowy!

Nasz komentarz

Cieszymy się, że miasto Karpacz myśli o transporcie publicznym. Odpowiedzi na nasz wniosek są niestety zbyt zdawkowe i nie padają tam konkrety. Nie rozumiemy też, dlaczego mimo planu budowy dróg rowerowych nie były wykonywane.

W ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” planujemy wniosek ws. transportu publicznego w Karpaczu.

Czytaj też: Wybieram kolej. Jakie inwestycje kolejowe PLK czekają nas na Dolnym Śląsku?


Fot tytułowe – Ul. Obrońców Pokoju w Karpaczu / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu Klimat na Dolny Śląsk zachęcać będzie mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie