Klimat na Dolny ŚląskKomunikacja

Transport publiczny na Dolnym Śląsku. Czy będą autobusy wojewódzkie?

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” przygotowało pierwszy raport Hipermiasta, dotyczący transportu publicznego na Dolnym Śląsku. Niniejszy tekst jest częścią tego raportu.

Projekt „Klimat na Dolny Śląsk” finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, a dotyczy m.in. promocji rozwoju transportu publicznego.

Czytaj więcej: RAPORT HIPERMIASTA: Transport publiczny na Dolnym Śląsku wymaga poprawy

Plan transportowy dla Dolnego Śląska

Naczelnym dokumentem dotyczącym transportu na Dolnym Śląsku jest „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Dolnośląskiego” z 2014 r.

Plan, stworzony na podstawie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przewiduje trzy scenariusze zmian w transporcie województwa: stagnację czyli utrzymanie oferty z 2013 r., umiarkowany rozwój albo dynamiczny rozwój.

Plan transportowy „zakłada utrzymanie priorytetu dla transportu kolejowego, który stanowić ma szkielet transportu zbiorowego w regionie. Transport autobusowy pełnić ma natomiast funkcję dowozową do węzłów kolejowych oraz ma być głównym być środkiem transportu na trasach, gdzie brak jest możliwości zorganizowania komunikacji kolejowej czy obecny stan techniczny infrastruktury kolejowej uniemożliwia zapewnienie konkurencyjnego czasu przejazdu”.

Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Dolnośląskiego – załącznik graficzny
Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Dolnośląskiego – załącznik graficzny

Scenariusz „umiarkowany rozwój” przewidywał m.in.

  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Wrocław-Milicz
  • 16 połączeń autobusowych dziennie na trasie Wrocław-Ząbkowice Śląskie
  • 16 połączeń autobusowych dziennie na trasie Wrocław-Dzierżoniów-Bielawa
  • 16 połączeń autobusowych dziennie na trasie Wrocław-Jawor-Złotoryja-Lwówek Śląski
  • 16 połączeń autobusowych dziennie na trasie Wrocław-Lubin-Polkowice
  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Góra-Głogów
  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Góra – Trzebnica
  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Wołów – Trzebnica
  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Wołów – Środa Śląska
  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Środa Śląska – Świdnica
  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Ząbkowice Śląskie – Kłodzko
  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Bolesławiec – Lwówek Śląski
  • 8 połączeń autobusowych dziennie na trasie Jawor – Kamienna Góra
  • 16 połączeń autobusowych dziennie na trasie Wałbrzych – Jawor – Legnica

W planie podkreśla się, że głównym celem jest „ustalenie gwarantowanego przez organizatora systemu standardów dolnośląskiego regionalnego transportu publicznego”.

Obecnie jednak nie został zorganizowany transport autobusowy, zgodny z planem transportowym z 2014 r. Do tego urząd marszałkowski uważa, że nie jest co do zasady odpowiedzialny za wdrażanie części autobusowej planu.

Czytaj też: Raport Hipermiasta. Transport kolejowy na Dolnym Śląsku jest dobry, ale może być lepiej

 

Autobus w Wałbrzychu
Autobus w Wałbrzychu

„W chwili obecnej brak jest podstaw prawnych do organizacji przewozów autobusowych przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego na terenie wskazanych powiatów, czy też do wskazanych miejscowości, gdyż wszystkie przewozy osób w krajowym transporcie drogowym, w dalszym ciągu, są realizowane na podstawie zezwoleń  na wykonywanie przewozów osób w krajowym transporcie drogowym” – stwierdził UMWD w odpowiedzi na pismo.

Miłosz Cichuta, Akcja Miasto/Towarzystwo Benderowskie: W miejscach, gdzie brakuje linii kolejowych, należy stawiać na publiczne przewozy autobusowe. Optymalnym rozwiązaniem jest uruchomienie co najmniej 12 kursów dziennie w każdą stronę. Dopiero taka liczba połączeń jest w miarę wygodna dla pasażera, a potem powinna być jeszcze zwiększana.

W planie zapisano, że to samorząd województwa „będzie pełnił rolę podmiotu odpowiedzialnego za wojewódzki publiczny transport regionalny i integrującego go z systemami transportu organizowanymi na niższym szczeblu przez jednostki samorządu terytorialnego oraz z krajowym systemem transportowym”.

Do tej pory województwo zorganizowało przewozy z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego.

Czytaj więcej: Wybieram kolej: Pociągiem z przesiadką na autobus do Lądka i Stronia

Przystanek autobusu KD w Lądku-Zdroju
Przystanek autobusu KD w Lądku-Zdroju

 

Według dokumentu, „Publiczny transport zbiorowy stanowić ma atrakcyjną alternatywę dla używania prywatnych samochodów, szczególnie w codziennych podróżach związanych z pracą, nauką i rozrywką oraz tworzyć spójny i zintegrowany system obejmujący różne środki transportu (zarówno te publiczne jak i indywidualne), oferujący powszechne, atrakcyjne i dostępne rozwiązania w aspekcie przestrzennym, organizacyjnym i czasowym”.

Czytaj też: W powiecie dzierżoniowskim powstanie związek transportowy!

Uchwała kolejowa województwa dolnośląskiego

W 2021 r. na wniosek aktywistów Akcji Miasto sejmik województwa dolnośląskiego przyjął pierwszą w historii Dolnego Śląska województwa oddolną uchwałę obywatelską, pod którą AM zebrała 1,3 tys. podpisów mieszkańców regionu.

Zgodnie z uchwałą „Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne Województwa Dolnośląskiego powinny podjąć wszelkie możliwe działania w przedstawionych kierunkach rozwoju publicznego transportu zbiorowego w obszarze kolei aglomeracyjnych dla aglomeracji wrocławskiej, wałbrzyskiej, jeleniogórskiej, legnicko-lubińsko-głogowskiej oraz innych aglomeracji województwa dolnośląskiego, które wyrażą chęć dołączenia do działań związanych z niniejszą uchwałą”.

Czytaj też: Jak wygląda transport publiczny w aglomeracji wrocławskiej?

 

Dworzec Wrocław Nadodrze
Dworzec Wrocław Nadodrze

Cele te mają być realizowane m.in. przez „Osiągnięcie wspólnych systemów biletowych na przewozy komunikacji zbiorowej oraz regionalne przewozy kolejowe na biletach okresowych komunikacji zbiorowej”, a także „Rozszerzanie oferty przewozów aglomeracyjnych, w tym poprzez rozszerzenie przewozów miejskich, organizowanych przez poszczególne miasta na prawach powiatów o dalsze odcinki, we współpracy z gminami i powiatami aglomeracji oraz samorządem województwa”.

Na razie jednak nie widać praktycznych przejawów realizacji tej ważnej uchwały, zarówno ze strony województwa, jak i samorządów niższego szczebla, w tym gminy Wrocław. Mimo zapowiedzi, urząd marszałkowski nie przedstawił również zapowiadanego planu Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej.

Czytaj też: Powiat milicki nie chce stworzyć systemu transportu publicznego. Skarżymy do rady powiatu


Fot tytułowe – Przystanek autobusowy w Świdnicy / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” realizowanego przez Towarzystwo Benderowskie w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie