Sukces! Szklarska Poręba polepszy komunikację miejską i stworzy plan rozwoju transportu

Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciło się w sierpniu do urzędu miejskiego w Szklarskiej Porębie z wnioskiem dotyczącym działań, zmierzających do poprawy transportu publicznego w Szklarskiej Porębie. Wniosek jest jednym z efektów wizyty studyjnej do Szklarskiej Poręby.

Komunikacja miejska działa w Szklarskiej Porębie od 23 maja.  Funkcjonuje tylko od poniedziałku do piątku, a pasażerowie mogą skorzystać z czterech par kursów tylko w dni robocze.

Ze Szklarskiej Poręby Dolnej można pojechać o godz. 6:55, 9, 11:30 oraz 16, a ze Szklarskiej Poręby Górnej w drugą stronę o 7:30, 9:30, 12 oraz 16:30. Jak ocenia zatem „Transport Publiczny”, szklarski system jest zatem dość ubogi.

Uważamy, że uruchomienie komunikacji zbiorowej jest bardzo dobrą decyzją. Uważamy jednak, że w obecnym stanie nie jest w stanie spełnić pokładanych w niej nadziei i wymaga zmian oraz poprawy.

Przez lata w Polsce nie było rozwoju komunikacji zbiorowej i potrzebne są inwestycje oraz przekonywanie, żeby stała się realną alternatywą.

Nasz wniosek ws. transportu w Szklarskiej Porębie

Jako Towarzystwo Benderowskie w ramach projektu „Klimat na Dolny Śląsk” zwróciliśmy się z następującymi wnioskami:

1a. Niezbędne jest przedłużenie linii do dolnej stacji wyciągu oraz do parkingu przed Wodospadem Kamieńczyka. Komunikacja obecnie nie obsługuje niestety największych turystycznych atrakcji Szklarskiej Poręby, którymi są wyciąg na Szrenicę oraz Wodospad Kamieńczyka. Uruchomienie mogłoby zmniejszyć presję na parkowanie w lesie w okolicach Wodospadu Kamieńczyka. Obok wyciągu istnieje nieobsługiwany obecnie przystanek autobusowy.
Przystanek przy wyciągu na Szrenicę
Przystanek przy wyciągu na Szrenicę / CC-BY-NC-SA 4.0.
1b. Konieczne jest zwiększenie liczby dziennych kursów do 10. Obecna liczba kursów jest zdecydowanie za mała na to, by mieszkańcy i turyści absolutne mogli spontanicznie korzystać z autobusów, nie dopasowując się do rozkładu. 10 kursów dziennie to minimum, by mówić o komunikacji miejskiej, a z czasem ta liczba powinna być rozwijana.
1c. Postulujemy kursowanie komunikacji również w dni wolne. W weekendy z komunikacji miejskiej chętnie skorzystaliby liczni turyści, co zmniejszyłoby ruch samochodowy oraz zwiększyło atrakcyjność turystyczną miasta. Liczni turyści przybywają do Szklarskiej Poręby pociągiem.
Szklarska Poręba z wyciągu na Szrenicę
Szklarska Poręba z wyciągu na Szrenicę / CC-BY-NC-SA 4.0.

2. Popieramy także przywrócenie połączeń do Świeradowa-Zdroju. Brak połączeń między dwoma ważnymi kurortami Gór Izerskich utrudnia życie turystom i mieszkańcom i zmusza do korzystania z samochodu.

3. Wnioskowaliśmy o stworzenie kompleksowego dokumentu dotyczącego przyszłości transportu zbiorowego w rejonie Szklarskiej Poreby. Uważamy, że w gminie tej wielkości co Szklarska Poręba wystarczy jeden kompleksowy dokument transportowy, określający zwłaszcza potrzeby transportowe w zakresie komunikacji zbiorowej i sposoby odpowiadania na nie.
4. Zwróciliśmy się o przygotowanie projektu zakupu autobusów z funduszy europejskich. W ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 dostępne będą fundusze na niskoemisyjny transport.

Odpowiedzi urzędu w Szklarskiej Porębie

Pismem z 12 września, podpisanym przez zastępcę burmistrza Szklarskiej Poręby, Zbigniewa Misiuka, UM odpisał na nasz wniosek. W sporej części pozytywnie:

  1. Na podstawie rozstrzygnięcia zapytania ofertowego na przewóz osób na terenie Miasta Szklarska Poręba z dnia 7 września 2022 r., wyłoniono wykonawcę usługi, przedłużono trasę do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, zwiększono liczbę kursów do 10 oraz wydłużono kursy do 7 dni w tygodniu.
  2. Obecnie trwają rozmowy przedstawicieli gmin Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój w sprawie przywrócenia komunikacji między miastami.
  3. Przyjęto wniosek. W najbliższym czasie rozpoczniemy rozmowy w sprawie opracowania planu rozwoju publicznego transportu zbiorowego.
  4. Budżet Miasta na rok 2022 nie zakłada zakupu autobusów.
Szklarska Poręba Górna
Szklarska Poręba Górna / CC-BY-NC-SA 4.0.

Nasz komentarz

Bardzo cieszy to, że urząd miejski w Szklarskiej Porębie poważnie podszedł do tematu komunikacji miejskiej. Komunikacja miejska poszerzona o dodatkowe kursy, w tym dni wolne, a także przedłużona w stronę wyciągu, może lepiej odpowiadać na potrzeby turystów i mieszkańców.

 

Niezrozumiała jest tylko odpowiedź na postulat nr 4. Przygotowanie projektów Unii Europejskiej nie musi dotyczyć obecnego roku budżetowego. Rozważymy kolejny wniosek w tej sprawie.

Fot. tytułowe – Centrum Szklarskiej Poręby / CC-BY-NC-SA 4.0.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Klimat na Dolny Śląsk” Towarzystwa Benderowskiego w partnerstwie z Towarzystwem Upiększania Miasta Wrocławia, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie