Baza wiedzyKomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWrocław Muchobór WielkiWrocław Nowy DwórWybieram kolej

Linia kolejowa nr 751. Kolej miejska dla Nowego Dworu i Muchoboru Wielkiego?

Linia kolejowa nr 751 łączy stację Wrocław Gądów ze stacją Wrocław Zachodni (linia kolejowa nr 274) przez obszar osiedli Muchobór Wielki i Nowy Dwór. Linia jest zelektryfikowana i służy głównie ruchowi towarowemu, choć np. w 2015 r. tą trasą kursowały objazdem pociągi z kierunku Wałbrzycha. Dawniej obsługiwała liczne zakłady przemysłowe w okolicy, jak Pafawag czy Archimedes.

Linia kolejowa nr 751 (na wiadukcie nad linią E-30)
Linia kolejowa nr 751 (na wiadukcie nad linią E-30) / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Linia została wybudowano w 1927 roku, od razu jako zelektryfikowana. Docelowo miała łączyć wałbrzyską magistralę węglową z linią marchijską i niezrealizowaną elektrowozownią na Kowalach.

Czytaj też: PLK: Nie będzie przystanku przy ul. Racławickiej na obwodnicy kolejowej

Linia nr 751 dla przewozów pasażerskich

W debacie publicznej pojawia się temat przystosowania linii również do przewozów pasażerskich w ramach kolei miejskiej lub aglomeracyjnej Wrocławia.

Taka propozycja pojawiła się m.in. w koncepcji z 2002 r. Autorem koncepcji jest Adam Fularz, linia S4 na Nowy Dwór miała kursować co 20 minut.

Koncepcja WKM z 2002 r. / Adam Fularz
Koncepcja WKM z 2002 r. / Adam Fularz

 

Marszałek województwa stworzył koncepcję kolei aglomeracyjnej pod nazwą Dolnośląskie Koleje Dojazdowe. Miało powstać trzynaście linii, dojeżdżających poza Wrocław aż do Oławy, Oleśnicy czy Żmigrodu.

Dwie z nich miały kursować przez linię nr 751: D9 z Jelcza-Laskowic przez Dworzec Nadodrze oraz D13 z Dworca Świebodzkiego przez stację Wrocław Mikołajów. Obie kończyłyby bieg na stacji Wrocław Zachodni, z przesiadką na linię D6 w kierunku Wałbrzycha Głównego.

Dolnośląskie Koleje Dojazdowe / UMWD
Dolnośląskie Koleje Dojazdowe / UMWD

Czytaj też: Wrocławska Polityka Mobilności. Dokument dobry, ale nierealizowany

Linia kolejowa nr 751 i studium zagospodarowania

Uruchomienie trasy będzie zgodnie ze studium zagospodarowania przestrzennego Wrocławia z 2018 r.

Zapisano w nim bowiem, że „należy dążyć do wykorzystania do obsługi pasażerskiej potencjału istniejącej sieci kolejowej. W ramach zintegrowanego systemu komunikacji szynowej we Wrocławiu linie kolejowe będą wykorzystywane przede wszystkim do obsługi aglomeracyjnej” oraz „należy dążyć do zwiększenia wykorzystania Wrocławskiego Węzła Kolejowego dla połączeń aglomeracyjnych przy zapewnieniu tym połączeniom odpowiedniej częstotliwości i regularności” oraz „należy dążyć do dostosowania przystanków kolejowych do obsługi aglomeracyjnego ruchu pasażerskiego oraz do wzbogacania istniejącej sieci kolejowych przystanków osobowych o nowe – usytuowane w sąsiedztwie przystanków miejskiego transportu publicznego i powiązane z rejonami silnie rozwijającej się zabudowy mieszkaniowej lub z innymi miejscami atrakcyjnymi dla pasażerów”.

Linia kolejowa nr 751
Linia kolejowa nr 751 / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Linia została uwzględniona też na mapie studium, jednak tylko z jednym przystankiem, przy rondzie

Studium zagospodarowania z 2018 r. - linia kolejowa nr 751
Studium zagospodarowania z 2018 r. – linia kolejowa nr 751 / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Czytaj też: Wspólny bilet na MPK Wrocław i Koleje Dolnośląskie musi wrócić. Urbancard i papierowe

Jakie przystanki dla linii?

Oprócz przystanku planowanego mogłyby powstać również inne przystanki w ramach dostosowania do ruchu pasażerskiego.

Proponowalibyśmy stworzenie następujących przystanków:

  • Wrocław Nowy Dwór, przesiadkowy na linię kolejową E-30 oraz trasę tramwajową na Nowy Dwór
  • Wrocław Rogowska, obsługujący osiedle Nowy Dwór, również przesiadka na trasę tramwajową na Nowy Dwór
  • Wrocław Rondo Pileckiego, obsługujący m.in. centrum handlowe przesiadka na przyszłą trasę tramwajową na Muchobór Wielki oraz autobusy w kierunku lotniska
  • Wrocław Muchobór Wielki, obsługujący to osiedle
  • Wrocław Zachodni, przesiadkowy na pociągi na linii nr 274 (w kierunku Dworca Głównego i Świebodzkiego oraz Kątów Wrocławskich, Wałbrzycha i Świdnicy)

Czytaj też: Strefa Czystego Transportu dla zdrowia wrocławian. Potrzebny ambitny wariant

Skrzyżowanie z ul. Strzegomską i tramwajem na Muchobór Wielki

Linia kolejowa jest też istotna przy budowie trasy tramwajowej na Nowy Dwór. Problemem jest to,że linia krzyżuje się w poziomie terenu z ul. Strzegomską.

We Wrocławskim Panelu Obywatelskim zarekomendowano (udziałem 95% głosów) Wypracowanie wspólnego z Urzędem Marszałkowskim i innymi odpowiedzialnymi instytucjami optymalnego dla ruchu bezkolizyjnego rozwiązania dotyczącego tramwaju na Muchobór Wielki.

– Wnoszę o to, aby w ramach toczącego się postępowania w przedmiocie budowy linii tramwajowej na osiedle Jagodno do postępowania tego włączyć także temat dotyczący budowy linii tramwajowej na osiedle Muchobór Wielki – pisał do prezydenta Wrocławia cytowany przez portal Wroclife radny Jarosław Góral. – Stan faktyczny obu spraw, przebieg planowanej trasy jest do siebie bardzo podobny. W obu przypadkach planowana linia tramwajowa krzyżuje się z linią kolejową, z tym, że skrzyżowanie linii kolejowej nr 751 z jezdnią na osiedlu Muchobór Wielki funkcjonuje nielegalnie. W szczególności, zagrożenie na tym skrzyżowaniu wynika z małego kąta (38°) przecięcia się linii kolejowej z drogą publiczną – tłumaczy radny.

Trasa tramwaju na Muchobór Wielki
Trasa tramwaju na Muchobór Wielki / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Jak przypomniał Góral, wrocławscy drogowcy mieli odstępstwo jedynie do 31 grudnia 2011 roku, pomimo tego wiadukt nie został wybudowany.

– Odnosząc się do Państwa uwag szczegółowych przypominamy, że podnoszona przez Państwa kwestia możliwości pokonania przez tramwaj przejazdu kolejowego w poziomie torów kolejowych została wykluczona przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w przesłanym Państwu pisemnym uzasadnieniu. Jak Państwu wiadomo, stwierdzono w nim jednoznacznie, że budowa linii tramwajowej nie jest to możliwa bez wcześniejszej przebudowy linii kolejowej i budowy wiaduktu kolejowego – twierdzili jednak urzędnicy UM.

Czytaj też: Sławomir Czerwiński: Trasa tramwajowa na Maślice nie może być na rezerwie. Czekamy na niego od lat


Fot tytułowe –  Linia kolejowa nr 751  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie