Komunikacja

PLK: Nie będzie przystanku przy ul. Racławickiej na obwodnicy kolejowej

Na podstawie art. 241 kodeksu postępowania administracyjnego Towarzystwo Benderowskie zwróciło się z wnioskiem do Polskich Linii Kolejowych o uwzględnienie w ramach planowanych prac na liniach kolejowych 349 i 750 (Towarowa Obwodnica Wrocławia) nowego przystanku kolejowego przy ul. Racławickiej.

Wniosek powstał w ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Czytaj też: Potrzebne przejście z Kleczkowa na Dworzec Nadodrze. Jest wniosek do PLK

Odpowiedź Polskich Linii Kolejowych

Na wniosek odpowiedziało. Biuro Zarządu Centrali spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. .

W ramach opracowanego wstępnego studium wykonalności dla wrocławskiego węzła kolejowego wraz z opracowaniem studium wykonalności dla C-E 59 odcinek Święta Katarzyna – Wrocław Brochów – Wrocław Muchobór – Wrocław Muchobór/Wrocław Kuźniki, zadanie II: „Studium wykonalności dla C-E 59 odcinek Święta Katarzyna – Wrocław Brochów – Wrocław Muchobór/Wrocław Kuźniki” zostały przeprowadzone analizy dotyczące m.in. zapotrzebowania na nowe punkty obsługi podróżnych (przystanki osobowe). W trakcie analiz zaplanowano budowę następujących nowych przystanków osobowych na linii kolejowej nr 349 (nazwy
robocze):

  • Buforowa
  • Borowska;
  • Powstańców Śląskich
  • Gajowice
  • Grabiszyńska
  • Fabryczna.

W okolicach ul. Racławickiej zlokalizowane będą 2 przystanki osobowe o roboczych nazwach:
a) Powstańców Śląskich – pomiędzy ul. Karkonoską a ul. Krzycką;
b) Gajowice – w okolicach ul. Saperów/Armii Krajowej [błąd – al. Hallera ]oraz osiedla Ogrody Hallera.

Jednocześnie informujemy, że został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji i pozwoleń umożliwiających wykonywanie robót budowlanych dla przebudowy towarowej obwodnicy Wrocławia. Ww. przetarg został ogłoszony na podstawie studium wykonalności opracowanego w ramach zadania II, gdzie określono lokalizację nowych przystanków osobowych. Realizacja prac zależna jest od pozyskania finansowania na ten cel.

Czytaj też: Tramwaj na Muchobór Wielki planowany od lat. Zapomniana inwestycja?

Towarowa Obwodnica Wrocławia dla przewozów pasażerskich

Linia kolejowa nr 349 to dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa o długości 19 kilometrów. Łączy stację Święta Katarzyna ze stacją Wrocław Kuźniki i przeznaczona jest dla kolejowego transportu towarowego.

Projektowanie przebudowy Towarowej Obwodnicy Wrocławia z uwzględnieniem przewozów pasażerskich to bardzo dobra decyzja i zdecydowanie przysłuży się rozwojowi kolei aglomeracyjnej, a także zwiększy dostępność kolei pasażerskiej z korzyścią dla mieszkańców Wrocławia, aglomeracji wrocławskiej i Dolnego Ślaska.

Towarowa Obwodnica Wrocławia
Towarowa Obwodnica Wrocławia / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

To jeden z sukcesów akcji „Kolej na Wrocław”, którą zorganizowała Akcja Miasto w ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Inwestycja we Wrocławski Węzeł Kolejowy powinna być priorytetem dla zarządcy infrastruktury kolejowej, również z uwagi na jej istotne znaczenie dla ruchu towarowego i ruchu dalekobieżnego.

Czytaj też: Trasa tramwajowa na Gądów Mały. Krótkie przedłużenie, które polepszy dojazd do osiedla

Dlaczego wniosek o przystanek Racławicka?

W odpowiedzi na pytanie Akcji Miasto jakich sześć nowych przystanków jest do stworzenia na linii 349 (Towarowa Obwodnica Wrocławia) – proszę o podanie lokalizacji Polskie Linie Kolejowe odpowiedziały:

Aktualnie w ramach zadania pn. „Studium Wykonalności dla linii C-E59 – odcinek Święta Katarzyna – Wrocław Brochów – Wrocław Muchobór/Wrocław Kuźniki” analizowane są przystanki pod roboczymi nazwami: Buforowa, Borowiska, Powstańców Śląskich, Gajowice, Grabiszyńska oraz Fabryczna. Na obecnym etapie nie jest możliwe podanie konkretnej lokalizacji przystanków, ponieważ nie została ona jeszcze ustalona. 

Nie przewidziano zatem przystanku przy ul. Racławickiej. Sieć przystanków powinna być dopasowana do sieci osadniczej, zagospodarowania przestrzennego. Przystanek w okolicach ul. Racławickiej obsługiwałby rozbudowujące się tereny osiedli Grabiszynek i Krzyki.

W okolicy ul. Racławickiej powstały w ostatnich latach liczne nowe budynki, m.in. kompleks Nowa Racławicka dewelopera Develia oraz osiedle Planty Racławickie dewelopera Archicom.

Dane demograficzne również potwierdzają spore zaludnienie w tej okolicy. Tylko cztery rejony statystyczne przylegające bezpośrednio do przystanku (nr 930962, 931030, 931850, 932081) wykazują 4729 zameldowanych osób.

Ulica Racławicka - Towarowa Obwodnica Wrocławia
Ulica Racławicka – Towarowa Obwodnica Wrocławia / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.

Wiadomo jednak, że dane dotyczące zameldowań są zaniżone w takich miastach jak Wrocław, a z przystanku będą korzystać również osoby z dalszych rejonów (np. rejony 932083 i 932084 zamieszkuje dalsze 2309 osób).

Czytaj więcej: Wniosek o przystanek przy Racławickiej na TOW. Dla Grabiszynka, Krzyków, Borka

Podsumowanie

PLK powołuje się na dwa przystanki w okolicy, ale ich nie dotyczył wspomniany wniosek. Dwa przystanki na Krzykach i Gajowicach nie będą jednak ofertą dla mieszkańców Grabiszynka ani nie będzie możliwości przesiadki na przyszły tramwaj w kierunku ul. Racławickiej.

Czytaj też: Przyszłość regionu to Dolnośląski Związek Transportowy dla kolei i autobusów


Fot tytułowe – Ulica Racławicka  / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0.


Active-citizens-fund@4x-1024x359

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie

Dodaj komentarz