Gorący tematPrzestrzeńWBO

Działania wrocławian na rzecz Promenady Krzyckiej

Promenada Krzycka to niezwykła ścieżka, nie tylko dlatego iż biegnie w całości terenami zielonymi, łącząc różne wrocławskie parki, ale dlatego że idea jej powstania jednoczy mieszkańców wszystkich osiedli, przez które przebiega: Tarnogaju, Jagodna, Gaju, Wojszyc, Ołtaszyna, Borku, Krzyków, Grabiszyna, Grabiszynka, Gajowic…

Agnieszka Dusza, liderka projektów Zielona Rowerowo-Piesza Obwodnica Wrocławia w WBO 

Co roku w trakcie głosowania na projekty budżetu obywatelskiego aktywiści, rowerzyści, piesi, mieszkańcy tych wszystkich osiedli integrują się we wspólnym celu, którym jest powstanie Zielonej Rowerowo-Pieszej Obwodnicy Wrocławia. Każda z tych grup ma swoje oczekiwania i nadzieje związane z tą ścieżką. Biegaczom marzy się półmaraton dróżką wśród drzew. Rowerzystom łatwe, szybkie i wygodne przemieszanie między dzielnicami, możliwość bezpiecznego dojazdu do pracy, czy szkoły bez korków, drogą wśród zieleni. Innych zaś pociąga perspektywa spędzenia ciekawie wolnego czasu, oderwania od hałasu i wielkomiejskiego zgiełku. Promenada jest wygodnym i bezpiecznym połączeniem z bezpośrednio przy niej położonymi parkami, w których często organizowane są różne imprezy zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych takie jak: festyny, zabawy, konkursy.

Sama zaś Obwodnica Rowerowa to duży projekt, w którego skład wchodzi także Promenada Krzycka, która po ukończeniu realizacji dałaby możliwość przejazdu rowerem z Parku Popowickiego aż do ZOO, bez konieczności przejeżdżania przez niebezpieczne i pełne samochodów centrum miasta.

Promenada przebiega przez różne ciekawe, ale obecnie zapomniane, miejsca Wrocławia, czekające na ich ponowne odkrycie. Tutaj wymienić można m.in. znajdujące się w Parku Południowym wzgórze widokowe Bendera, Kamień Stulecia przy al. Karkonoskiej, czy górkę Partynicką. Jest to ścieżka, która ze względu na swe walory historyczne i przyrodnicze ma szansę stać się jedną z atrakcji turystycznych Wrocławia.

Potencjał tej ścieżki jest ogromny. Świadczyć o tym mogą również lokalne inicjatywy związane z terenami bezpośrednio do niej przyległymi. Jedną z nich jest idea utworzenia na górce Tarnogajskiej Lokalnego Centrum Relaksu. Na Gaju z kolei pojawił się projekt utworzenia parku, którego realizacja ma rozpocząć się w przyszłym roku. W Parku Południowym będzie realizowana siłownia, w Parku Grabiszyńskim ścianka wspinaczkowa, a na Gajowicach zakończono już rewitalizację górki Pa-Fa-Wag. Wszystkie te projekty i działania zawdzięczamy lokalnym działaczom. Promenada ułatwi dostęp do każdej z tych inicjatyw, dzięki czemu będzie mogła służyć nie tylko lokalnym społecznościom ale i mieszkańcom dalej położonych dzielnic.

Niestety, obecny stan techniczny traktu oraz brak porządnej nawierzchni i oświetlenia poważnie ograniczają możliwość korzystania z niej. Jest to trasa, która może tętnić życiem, być miejscem spotkań, spacerów, odpoczynku, aktywnego i ciekawego spędzania czasu, a jednocześnie stanowić łącznik ułatwiający szybkie przemieszczanie się rowerem między wrocławskimi dzielnicami. Jak pokazują wyniki WBO, jest to marzenie wielu wrocławian.

W zeszłym roku na projekty związane z Zieloną Rowerowo-Pieszą Obwodnicą Wrocławia łącznie oddano ponad 13 tysięcy głosów, w tym roku było to prawie 12 tysięcy głosów. Mam nadzieję, że ich siła dotrze do władz naszego miasta i zrealizowana zostanie cała Obwodnica Rowerowa, a tym samym także Promenada Krzycka.

Artykuł jest elementem projektu realizowanego przez Fundację Ekorozwoju, który ma spopularyzować wśród mieszkańców Wrocławia ideę utworzenia Promenady Krzyckiej. Dodatkowo została przygotowana gra miejska, której pierwsza pilotażowa edycja odbędzie się już 27 grudnia 2017 r. Szczegółowe informacje i zapisy na grę – na stronie wydarzenia na Facebooku.

Przeczytaj na Hipermieście o Hugo Richterzehistorii promenady i jej obecnym stanie.


Fot. wyróżniająca: Plan wydłużenia Promenady Krzyckiej

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie