KomunikacjaTramwaje i kolej dla klimatuWybieram kolej

Jakie były koncepcje na kolej miejską Wrocławia? [ANALIZA HIPERMIASTA]

W ramach projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny stworzono kolejną analizę Hipermiasta, dotyczącą propozycji budowy kolei miejskiej.

Czytaj też: Gdzie powinny powstać przystanki kolejowe we Wrocławiu? [ANALIZA HIPERMIASTA]

Kolej miejska. Dyskusja od wielu lat

Wykorzystanie kolei do przewozów w mieście to jeden z bardziej nośnych tematów we wrocławskiej dyskusji transportowej. Przez ostatnie 30 lat, a nawet i wcześniej, przy różnych okazjach mowa była o kolei aglomeracyjnej, kolei miejskiej, szybkiej kolei miejskiej czy kolei metropolitalnej. 

CZYTAJ ANALIZĘ

Sporo było także mowy o możliwości inspiracji z licznych miast, zwłaszcza zachodnioeuropejskich, które podobne systemy od lat posiadają i rozwijają. 

Nie dotyczy to tylko miast wielkości Paryża czy Berlina, ale i ośrodków podobnych wielkością do Wrocławia i mniejszych, jak Drezno, Lipsk, Zurych, Norymberga, Palermo czy Salzburg.

Kolej miejska we Wrocławiu pojawia się zarówno w programach politycznych, jak i propozycjach naukowców, planach zagospodarowania przestrzennego i propozycjach ruchów miejskich. Temat jest żywy również w świadomości mieszkańców i pojawia się często w dyskusjach internetowych.

Wrocławska Kolej Aglomeracyjna - Biuro Rozwoju Wrocławia, 2006 r.
Wrocławska Kolej Aglomeracyjna – Biuro Rozwoju Wrocławia, 2006 r.

W publikowanej analizie chcieliśmy zebrać wszystkie istotne propozycje stworzenia kolei miejskiej i aglomeracyjnej we Wrocławiu, a także dokumenty, które zapowiadały jej powstanie. Poszczególnych propozycji, w tym artykułów naukowych i pomysłów polityków, było rzecz jasna znacznie więcej niż przedstawiono w niniejszej analizie.

M.in. takie propozycje z czasów PRL-u jak Szybka Kolej Miejska z 1976 r., z lat 90. jak Dolnośląska Kolej Regionalna (1994 r.) praz z XXI wieku jak Wrocławska Kolej Aglomeracyjna (2005 r.), Dolnośląskie Koleje Dojazdowe (2009 r.) czy Koncepcja MPK Wrocław (2010 r.).

Opisane zostały również studia zagospodarowania przestrzennego, deklaracje, koncepcja dr. Jacka Makucha, a także propozycja Akcji Miasto z 2019 r.

Więcej szczegółów można znaleźć w analizie.

Czytaj też: Jakiego transportu chcą wrocławianie? Sondaże, badania, dane [ANALIZA HIPERMIASTA]


 

Fot tytułowe –  Pociąg Kolei Dolnośląskich na nasypie przy estakadzie kolejowej we Wrocławiu / Hipermiasto / CC-BY-NC-SA 4.0.


Kampanią Wybieram kolej Towarzystwo Benderowskie zachęca mieszkańców do przejazdów kolejowych, a decydentów – do wsparcia rozwoju kolei.


Informacja opublikowana w ramach realizacji projektu „Tramwaje i kolej dla klimatu”, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Treść dostępna na licencji CC-BY-NC-SA 4.0

Hipermiasto

Towarzystwo Benderowskie